България е изнесла стоки за над 1 млрд. евро за САЩ през 2024 г.
1.08 млрд. евро. Това е стойността, на която възлиза българския износ за САЩ през 2024 г. по данни на Евростат. Същевременно вносът на американски стоки е над два пъти по-малък – за 418.57 млн. евро. Публикуваните от европейската статистическа служба данни идват в момент на изключително високо търговско напрежение. Американският президент Доналд Тръмп неколкократно заплаши стария континент, че ще наложи по-високи мита за внос на стоки от Европа. Същевременно през април се очаква и Вашингтон да обяви и реципрочни мита за страните, които облагат американския внос.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Износът на стоки от България за САЩ е възлизал на 1.08 милиарда евро през 2024 г. – спад спрямо отчетените през 2023 г. 1.137 млрд. долара.
- Българският внос в САЩ през изминалата година се равнява на 418.57 млн. евро или над два пъти по-малко. За сравнение през 2023 г. вносът е в размер на 551.08 млн. евро. Налице е годишен спад от 24%.
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
- През 2024 г. ЕС е изнесъл стоки на стойност 531.6 млрд. евро за САЩ. Вносът е на стойност 333.4 млрд. евро.
- В сравнение с 2023 г. износът се е увеличил с 5.5%, а вносът е намалял с 4.0% – данните сочат, че европейският износ за САЩ през 2023 г. е в размер на 502 млрд. долара.
- Търговският излишък е в размер на 198.2 млрд. евро.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Лекарствените и фармацевтичните продукти представляват 22.5% от европейския износ за САЩ през 2024 г., показват данните на Евростат. На второ място са пътните превозни средство с 9.6 на сто, следвани от промишлени машини и оборудване (6.4%).
Това са все стоки, които ще бъдат сериозно засегнати, в случай че Доналд Тръмп изпълни заканата си и наложи по-високи мита в размер на 25% за внос на стоки в САЩ. До 1 април екипът на Тръмп трябва да извърши анализ, за да се преценят последващите стъпки, като тогава се очаква и налагането на реципрочни мита за внос от държави, които облагат американския износ.
Ако заплахите се окажат факт, потенциалният удар от въвеждането на по-високи мита ще бъде тежък за Европа – приходите за Stoxx Europe 600 биха могли да намалеят с 3-7 процента, а най-голям риск съществува в отраслите здравеопазване, промишленост и потребителски стоки. Сериозно засегнати ще бъдат и автомобилната и полупроводниковата индустрия – на производителите на автомобили се падат 10% от европейския износ за САЩ, а страната е ключов пазар за луксозни стоки.
Американският внос в Европа пък е предимно на петролни продукти и свързани с тях материали (16.1%), лекарствени и фармацевтични продукти (13.8%), машини и оборудване за производство на електроенергия (9.2%), газ (5.8%). Всъщност една от целите на Доналд Тръмп е да принуди Европа да започне да купува повече природен газ. Именно това може да се превърне в разменна монета за избягването на по-високи мита за внос на други стоки, тъй като търговията със Съединените щати е изключително важна за европейските държави – става дума за най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света, които през 2021 г. достигнаха исторически максимум от 1.29 трилиона долара.