Балансът между сигурност и икономически растеж е все по-важен за Европейския съюз
Светът се променя с много бързи крачки, Европа също, а това изисква по-динамични инвестиционни решения. Зелената сделка, декарбонизацията, интеграцията на енергийния пазар, цифровизацията, нови решения в сферата на биотехнологиите, храните и науките за живота. Всички тези области изискват големи инвестиции, но в последните три години към тях се присъедини и сферата на сигурността и отбраната. При това не само на национално ниво в страните от Европейския съюз, а за съюза като организация.
Третата годишна среща Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), която се проведе от 5 до 7 март в Люксембург също бе доминирана основно от дискусии за необходимостта от повече инвестиции във всички сфери, включително и тази на сигурността. “Ние със сигурност преживяваме сеизмична промяна, с дълбоки трансформации в ход – както в начина, по който функционират нашите икономики с настъпващите технологични революции, така и в нашите международни съюзи”, каза Президентът на ЕИБ Надя Калвиньо по време на форума.
В началото на месеца председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи планът ReArm . След това и Надя Калвиньо обяви в свое писмо до лидерите на европейските държави, че Групата на ЕИБ е напълно ангажирана да играе своята роля в мобилизиране на публични и частни инвестиции в рамките на ЕС по отношение на сигурността.
“Сигурността и споделеният икономически просперитет се подсилват взаимно, работят в тандем и едното е условие за другото и обратното” каза още Калвиньо. “Всяко евро, инвестирано от групата на ЕИБ, е инвестиция в нашата колективна сигурност”.
От началото на миналата година правилата за допустимост при инвестиции бяха значително разширени и групата вече може да финансира проекти с основна отбранителна цел. Според данни на банката, нейните инвестиции в сигурността и отбраната са се удвоили през 2024 г. до 1 млрд. евро, а оперативния план за 2025 г. предвижда ново удвояване на годишните инвестиции до рекордните 2 млрд. евро на базата на разглеждани сега 14 основни проекта. Конкретните проекти не са подробно обявени, но се казва, че те са от областите на дроновете, космическите технологии, киберсигурността, квантовите технологии, военните съоръжения и гражданската защита. Перспективата е инвестициите в сектора на сигурността и отбраната да достигнат 8 млрд. евро до 2027 г. Тези средства ще подкрепят иновации в сектора, подобрявайки координацията между държавите членки.
Калвиньо сподели още, че на предстоящото заседание на Борда на директорите на 21 март ще бъде предложено групата на ЕИБ да разшири допълнително своите правомощия, за да гарантира, че изключените дейности са по-точно определени и възможно най-ограничени по обхват.
Сигурност във всички сфери на икономиката
Тези нови инициативи за финансиране в сферата на отбраната доведоха до притеснение в част от аудиторията на форума за това дали няма да намалеят инвестициите в други сфери. Уверенията на представители на групата са, че тя ще продължи да работи за финансиране на широкомащабни инвестиции в енергетиката, зеления преход, транспорта, научните изследвания, социалните инфраструктури и новите технологии, като по този начин допринася за силна Европа. Защото сигурността не се изчерпва само с отбраната, а включва всички сфери на икономиката.
В контекста на необходимостта от по-големи инвестиции във всички сфери, в началото на тази седмица Съветът на Европейския съюз одобри решение, с което на ЕИБ се предоставя по-голяма гъвкавост при управлението на инвестиционния ѝ капацитет. Решението дава възможност на Съвета на гуверньорите на банката да увеличи нейния кредитен капацитет, като същевременно дава възможност за ефективно управление на рисковете. Това ще позволи на ЕИБ да посрещне по-адекватно нуждите на Европа от инвестиции, да отговори на глобалните предизвикателства и да засили ролята си в променящия се геополитически контекст, като това допринесе за производителността, социалното сближаване, действията в областта на климата и мира и сигурността в Европа.
През миналата година банката е предоставила 89 млрд. евро финансиране, 90% от което в рамките на Европейския съюз и около 10% извън ЕС, включилно и 14 млрд. евро, инвестирани чрез Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), който е дъщерно дружество на банката, специализирано в подкрепа на МСП и стартиращи фирми чрез капитал и гаранции.
ЕИБ е инвестирала през 2024 рекордните 31 млрд. евро за подкрепа на енергийната сигурност на ЕС, включително за ефективност, възобновяеми източници, съхранение и електрически мрежи, което се очаква да подкрепи над 100 млрд. евро инвестиции.
В допълнение се очаква споразуменията за капитал и квазикапитал, които са подписани през 2024 г., да мобилизират 110 млрд. евро капитал за растеж за стартиращи фирми, мащабни компании и европейски шампиони в революционните технологии.
ЕИБ в България
През 2024 г. финансирането от Групата на ЕИБ в България достигна 388 млн. евро. От началото на своята дейност в България, групата е инвестирала повече от 10 млрд. евро в страната, като е финансирала проекти за преодоляване на регионалните различия, за укрепване на икономическата конкурентоспособност и за засилване на растежа. ЕИФ има ключова роля в развитието на стартъп екосистемата у нас с участието си в първите рискови фондове (Eleven и LAUNCHub) през 2012 г., както с инвестиции през годините до сега в други рискови и дялови фондове.
В края на миналата година банката отпусна на България заем от 250 млн. евро за съфинансиране на европейски проекти в различни области – от енергийна ефективност и водоснабдяване до транспорт и научни изследвания. Заемът е първият транш от кредитния механизъм на ЕИБ в размер на 1 милиард евро, който е на разположение на България през бюджетния период на ЕС 2021-2027 г. Банката предостави този месец и гаранция от 75 млн. евро на Пощенска банка в България с цел разширяване на финансирането за средни предприятия в страната и укрепване на националната икономика.