Сивият сектор отговаря за близо 35% от икономиката на България
62.47 млрд. лева. Това е сумата, генерирана от сивия сектор през 2023 г. – 34% от брутния вътрешен продукт, показва проучване по поръчка на “Visa България”, осъществено от международната консултантска компания Kearney.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според данните България е на първо място в ЕС по дял на сивата икономика през 2023 г. – 34% от БВП, който през 2023 г. възлиза на 183.74 млрд. лева.
- Най-голям процент в сивата икономика генерира сектор хотелиерство и ресторантьорство – 70 на сто.
- На второ място са селско и горско стопанство и риболов – 66%, следвани от изкуствата, забавленията и спорта – 58 на сто, сектор “Строителство” (56%), търговия на едро и дребно – 53 на сто и производство – 49 процента.
- В абсолютни стойности търговията на едро и дребно (14,2 млрд. лв.) и промишленото производство (13,6 млрд. лв.) са секторите с най-голям обем на сивата икономика, предава БТА.
- Сивата икономика расте ежегодно с близо 1% от 32.4 на сто през 2021 г. до 33.5% и 36% през 2022 г.
НЕ ЛИПСА НА ВЪЗМОЖНОСТИ, А ВЪПРОС НА НАВИК
Кешовите плащания до голяма степен са в основата на огромния процент на сивия сектор в българската икономика – 54% от българите предпочитат да плащат в брой, като кешовите плащания на човек годишно са едва 124 при средни 306 за ЕС. Данните от изследването показват, че причина за това не е липсата на възможности за картови плащания, а по-скоро навик и нагласа от страна на потребителите.
АКЦЕНТ
Връзката между сивата икономика и дигиталните плащания е обратно пропорционална – според данните в изследването годишно увеличение на дигиталните плащания с 5% в рамките на пет години има потенциала да намали размера на сивата икономика с 5 процента или 1% годишно. Това би могло да увеличи БВП с 1.9 млрд. лева годишно и да донесе допълнителни 0.6 млрд. лева данъчни приходи всяка година.
СВЕТЛИНАТА В ТУНЕЛА
Светлината в тунела има – обстановката през последните 10-15 години се подобрява значително заради дигитализацията на администрацията. Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика призова за опростяване на регулациите, намаляване на най-високите данъчни тежести, насърчаване и подкрепа за честния бизнес.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Трябва за повечето предприемачи да е по-изгодно и по-добре за тяхното дългосрочно бизнес развитие да операрит на светло, вместо да нарушават закона и да крият оборотите си и съответно да не плащат данъци”, заяви Богданов, цитиран от БТА.