Митата на Тръмп влизат в сила
104%. Това е размерът на митата за внос на стоки в САЩ, които влизат в сила от днес. Пекин и Вашингтон се насочват към тотална търговска война с високи залози и заплаха за глобалния икономически растеж. От днес в сила влизат и останалите реципрочни мита, като вносът от над 80 държави вече се облага с по-високи мита, вариращи от 11% до 84%.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Администрацията на Доналд Тръмп обяви допълнително мито от 50% за Китай. Така общата ставка за китайския внос става 104%, заедно с обещаните 34% реципрочни мита и въведената през март ставка от 20 на сто.
- Причината за новата ескалация на полето на търговските отношение е отказът на Пекин да оттегли ответните тарифи от 34% спрямо американските вносни стоки.
- В сила влизат и реципрочните мита за държавите, които “най-много са накърнили САЩ”. Това включва и Европейския съюз, където тарифата за внос ще се повиши с 20 на сто. Реципрочните мита не се прилагат за някои стоки, включително мед, фармацевтични продукти, полупроводници, дървен материал, злато, енергия и някои минерали, които не са налични в САЩ.
- Ефектът върху световната търговия може да не се усети незабавно. Всички стоки, които вече са в транзит към полунощ, ще бъдат освободени от новите налози, стига да пристигнат в САЩ до 27 май.
АКЦЕНТ
Тарифната война представлява дълбок обрат в десетилетията на либерализация а световната икономика. ако се запазят, те ще доведат до пълна промяна на моделите на световната търговия. Според Тръмп митата ще стимулират икономиката на САЩ, но експерти предупреждават, че те могат да доведат до повишаване на цените за потребителите. САЩ водят активни преговори с Южна Корея, Япония, Виетнам и Израел. Вашингтон преговаря и с Европейската комисия като председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, предложи споразумение за “нулеви мита” върху индустриални стоки. Въпреки това, ЕС също така подготвя ответни мерки, ако не бъде постигнато споразумение.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
585 млрд. долара. Това е обемът на търговията със стоки между САЩ и Китай през 2024 г. Търговският баланс обаче е различен – вносните китайски стоки в САЩ са на стойност около 440 млрд. долара, докато американският внос в Китай е на стойност около 145 млрд. долара.
ЕФЕКТЪТ
Тарифната политика на американския президент вече предизвика сериозни трусове на световните борси. Азиатските пазари претърпяха най-големите си загуби от десетилетия насам, а акциите на европейските компании също се понижиха драстично. S&P 500 изтри близо 6 трлн. долара от стойността си – най-голямата четиридневна загуба от създаването на бенчмарка през 50-те години на миналия век. Японският Nikkei 225 стартира на -4.3%, южнокорейския Kospi отвори с понижение от 1.4% Шанхайската фондова борса стартира с лек ръст от 0,2%, Hang Seng в Хонконг се понижи с 1.5%. Сериозен е спадът в Тайван, като индексът Taiex регистрира спад от 6.2%. Китайските акции обаче се задържаха стабилни, тъй като държавната подкрепа подкрепя закъсалия пазар.