Триумфът на електронните спортове
Електронните игри не са това, което бяха. Доскоро просто любимо занимание за подрастващи, сега тази индустрия е в по-различно амплоа и се намира в неумолим подем. Едно от най-значимите икономически събития на века безспорно е появата на електронните спортове като отделна индустрия. Това са дисциплини, в които отбори и индивидуални играчи се състезават в най-популярните видео игри. Заглавията вече не са само краен продукт, а арена за съревнование, в която технологичните гиганти наливат средства за реклама и подписват различни спонсорства.
Турнири за милиони
Публични състезания по електронни спортове се провеждат още през 70-те години на миналия век в САЩ, като основен организатор е лидерът в бранша по това време – Atari. През този период участниците са стотици, но медийният интерес към събитията не е голям.
Към днешна дата първенствата по еСпортове са с наистина впечатляващи мащаби. Анализ на индустрията през 2019 г. показва, че зрителите на турнирите в различните електронни дисциплини са надвишавал 454 милиона души в цял свят. Експертите предвиждат плавен растеж на аудиторията от 9% за следващите три години.
Има няколко световни организации, които отговарят за ежегодното провеждане на първенства с колосални размери. Освен стотици хиляди зрители на живо, те се следят от милиони фенове по света, благодарение на пряко предаване чрез платформите YouTube и Twitch.
Огромният зрителски интерес, разбира се, привлича вниманието и на различни инвеститори. С всяка изминала година електронните спортове затвърждават ролята си на отделна дигитална екосистема, в която според докладите на Deloitte през 2018 г. са инвестирани 4,5 млрд. долара.
Една впечатляваща част от тези средства отива за самите играчи. Организаторите на всяко състезание определят наградния фонд, като сумите за класиралите се на предни позиции участници варират от няколкостотин хиляди до няколко милиона.
Кой инвестира в индустрията с еСпортове
Според оценките на експертите в бранша индустрията с електронни спортове е най-широко застъпена в Азия, Северна Америка и Европа. Дигитализацията на тази дисциплина обаче я прави атрактивна в глобален план. По тази причина не е учудващо, че редица организации от най-разнообразни сектори имат интерес да предлагат спонсорства и да инвестират в реклама.
Най-многобройни в списъка, разбира се, са самите разработчици на електронно игри, както и производителите на хардуер. Сред брандовете обаче има и представители на съвсем различни отрасли като популярни безалкохолни напитки, автомобилни и спортни марки.
В последните години сериозен интерес към тази област проявяват и компаниите за залози. В интернет пространството ще откриете редица букмейкъри, при които може да заложите на еСпортове, като опциите, които предлагат, са повече от атрактивни.
Сред редовните инвеститори са и лидерите в сферата на мобилните услуги, кабелните оператори, вериги за обществено хранене и дори популярни спортни отбори.
На какво се дължи успехът на електронните спортове
„Успехът на електронните спортове се дължи на първо място на факта, че те заемат сериозна част от съвременната попкултура. Интересът към тях обединява пъстра палитра от хора в различна възраст“, смята Веселин Игнатов, content creator в „УЕБСА ЕООД“ (WEBSA LTD) – компания, занимаваща се с афилиейт и професионални анализи в сферата на спортните залагания.
Според Игнатов, който има зад гърба си успешна кариера като професионален коментатор на еСпортни срещи в Twitch, причината този тип турнири да добият такава популярност се крие във факта, че те предоставят уникална по рода си емоция.
„Фенската маса в този сегмент е една изключително сплотена общност. Макар че турнирите могат лесно и удобно да се гледат от вкъщи, почитателите на електронните спортове поддържат постоянна връзка помежду си по време на игрите“, допълва Игнатов.
Приличат ли си реалните спортове и еСпортовете
Повече за приликите между реалните дисциплини и електронните спортове споделя Кристиян Кюлюнков – колега на Веселин Игнатов в „УЕБСА ЕООД“ (WEBSA LTD), който има богат опит в областта на спортните анализи и прогнози.
„Макар на пръв поглед да не изглежда така, между двата типа дисциплини има редица прилики. И при спортовете, и при еСпортовете има както индивидуални състезатели, така и цели отбори. Организират се мащабни турнири на много високо ниво. Налице са както професионални лиги, така и събития за аматьори“, коментира Кюлюнков.
Той споделя още, че подобно на атлетите професионалните играчи в електронните спортове също трябва да имат здрава психика, да умеят да импровизират и да са устойчиви на стрес в решаващите ситуации от срещите.