Как създадената от Владимир Тенев Robinhood се озова в центъра на финансова буря на Уолстрийт
Клипчета и снимки на демонстранти, скандиращи “Robinhood трябва да си ходи” пред Нюйоркската фондова борса, обиколиха социалните медии тази седмица. Някои от тях държаха плакати с надписи Robincrook (игра на думи: crook от английски е “крадец”).
Защо създадената от Владимир Тенев компания изведнъж се превърна в гореща тема на Уолстрийт?
Robinhood разработва едноименното мобилно приложение, която позволява на потребителите да търгуват с финансови инструменти. Платформата се използва предимно от дребни инвеститори. Основното й предимство е, че не начислява комисион при сделки и затова разходите за търговия с акции са по-ниски в сравнение с обикновените инвестиционни посредници.
В четвъртък (28 януари) Robinhood забрани на потребителите си да купуват акции на определени компании, сред които веригата магазини GameStop. Именно това предизвика остра реакция срещу Robinhood.
Дребните играчи срещу корпоративните акули
Robinhood забрани на потребителите да търгуват с книжа на GameStop, след като цената им се повиши до исторически рекорд от 483 долара. Рязкото поскъпване беше предизвикано от дребни инвеститори, които масово изкупуваха акциите на GameStop.
Причината за това рязко поскъпване може да се открие в дискусия, започнала в reddit няколко седмици по-рано.
Дребните инвеститори се разгневиха от факта, че хедж фондове играят на късо с акции на GameStop, тласкайки надолу цената им. Някои от тези инвеститори обявиха, че започват да изкупуват книжа на GameStop, за да се опитат да качат цената им нагоре.
Тази идея се хареса на много участници в дискусията. Започна масово изкупуване на акции на GameStop. В резултат на това книжата на веригата магазини поскъпнаха с умопомрачителните 1500% в рамките на две седмици.
Възходът на meme акциите
Ден след ден все повече дребни инвеститори се запалваха по идеята. Те използваха приложения като Robinhood, за да купуват акции на GameStop и да помпат пазарната й капитализация.
Това предизвика шокови вълни на Уолстрийт и особено сред хедж фондовете, които играят на късо с GameStop. За тях всяко поскъпване на акциите означава загуба на пари.
Наказателната акция на дребните инвеститори предизвика лавинообразен ефект. Те започнаха да инвестират със същата цел и в други компании като веригата киносалони AMC. Феноменът стана популярен като meme акции: по подобие на начина, по който забавните картинки и клипчета се разпространяват в интернет със скоростта на свелтината.
Когато Robinhood се опълчи срещу бедните
За да овладее ситуацията, Robinhood спря търговията с книжа на GameStop. В отговор протестиращи обградиха Нюйоркската фондова борса, крещейки обиди срещу компанията. Акциите на GameStop пък се сринаха с 44% заради наложената от Robinhood рестрикция (важно е да се отбележи, че и други платформи забраниха на потребителите си да търгуват с GameStop).
Озовала се в центъра на бурята, Robinhood бързо обяви, че ще вдигне частично рестрикциите. “От петък ще позволим ограничено изкупуване на тези книжа”, заяви в Twitter роденият във Варна Владимир Тенев.
Как се създава мобилно приложение за милиарди
Тенев създава Robinhood през 2012 г. заедно с Байджу Бат, с когото делят стая в кампуса на Stanford University.
Владимир (Влад) Тенев заминава още като дете за САЩ, защото малко след промените родителите му, икономисти, започват работа в Световната банка във Вашингтон. Той записва докторска програма по математика в UCLA, но прекъсва през 2011 г., когато заедно с Бат разработват софтуер за високочестотна търговия с ценни книжа.
Дълги години той продължава да се връща в България всяко лято и говори брилянтен български. Тенев е семеен човек, изключително земен за статуса си на звезда в Силициевата долина. Снимките му в публичните бази данни се броят на пръсти.
Докато Тенев и Бат се обучават как функционира и как се печели от високочестотната търговия, светът около тях все още е в хаос и бавно се възстановява от финансовата криза през 2008–2009 г.
Всичко това оказва влияние върху историята за създаването на Robinhood. Когато „Окупирай Уолстрийт“ се материализира като протест срещу спасителните операции на Уолстрийт и затварянето на обекти на Мейнстрийт, един от приятелите на Тенев и Бат ги обвинява, че печелят от неравенствата в системата.
През 2012 г. търсенията отвеждат двамата състуденти до идеята за създаване на Robinhood като приложение за търговия с име, което по недвусмислен начин говори за неговите цели. Това е най-разрушителната иновация до момента на Уолстрийт – без комисиони и без минимални баланси по сметките, и то във време, когато нискоразходните конкуренти като E-Trade и TD Ameritrade трупат милиарди от такива такси.