Превърнете данните си в капитал
Експерти ги определят като най-важния актив на бизнеса в дигиталната ера

В съвременната икономика и в условията на дигитална трансформация на бизнеса значението на данните като ключов капитал за компаниите нараства многократно. Не е случайно твърдението на експертите, че именно данните са новото черно злато.
„Ако компаниите не разполагат с качественни данни, от които да извлекат знание, всеки софтуер за бизнеса би бил непълноценен независимо колко е добър“, споделя Виктор Насър, регионален мениджър „Решения за неструктурирани данни“ в Dell Technologies. Именно те са този ценен актив, от който бизнесът може да генерира информация, знания и прогнози.
Не е случаен фактът, че експертите сравняват данните с финансовия капитал по отношение на стойността им за бизнеса и възможностите за генериране на нови цифрови продукти и услуги. Ако разполагате с данни за вашите клиенти, техните активности и потребителско поведение, с данни за вашата екосистема или за важни производствени процеси, можете да получите ценна стойност във времето и да постигнете висока конкурентоспособност, твърдят те.
ВИРТУАЛНИЯТ АКТИВ: НАРАСТВАЩИ ОБЕМИ И ЗНАЧЕНИЕ
„Близо 90% от активите на компаниите днес са виртуални, тоест такива, които не можем да пипнем с ръка. И този процент непрекъснато расте. В същото време дигитализцията на бизнеса отрежда все по-ключово значение на данните и това ще продължи като възходяща тенденция – обяснява Виктор Насър. – Замислете се колко е важно банките да имат надеждни данни за своите кредитополучатели, фармацевтичните компании – за резултатите от изпитванията на своите лекарства, търговските вериги и онлайн магазините – за поведението на клиентите си. Ако в един момент тези данни бъдат компрометирани, това може да струва дори целия бизнес на компанията.“
Според анализаторите от американската фирма Ocean Tomo LLC над 84% от пазарната стойност на компаниите, влизащи в индекса Standard & Poor’s 500, идва от нематериални активи, включително данни и софтуер.
Показателен е фактът, че при разпродажбата на активите на казино в САЩ, обявено във фалит, най-скъпият актив са данните за потрбителското поведение на клиентите. Тяхната стойност е оценена на близо 1 милиард щатски долара.
80 на сто обаче от генерираните в света данни са неструктурирани. За разлика от структурираните данни, които могат да се въведат в познатите ни бази данни и които са генерирани предимно от вътрешнaта дейност на една компания и се използват в счетоводна, складова, HR и други ИТ системи, неструктурираните данни обхващат почти цялото останало съдържание, съхранявано в различни типове файлове и обекти, включително аудио- и видео-, в документи и т.н. Неструктурираните данни се събират в различна форма, обем и от множество източници, предимно външни за дадена компания, и това са данните, на чиято база бизнесът прави важни анализи. И тъй като данните са в основата на новата цифрова икономика, днес е изключително важно как бизнесът ги управлява от край до край и от всички източници, как ги анализира в реално време и се учи от тях, за да постигне желаните резултати. „В условията на дигитална трансформация компаниите се нуждаят от решения, които да се справят успешно с този ръст на данните и да отключат тяхната стойност“, убеден е Виктор Насър. „Това, което отличава печелившите организации от останалите, е как ги използват, за да предоставят значими услуги с добавена стойност или да подпомагат процесите на вземане на решения в предприятието“, уточнява той.
Например секторите логистика, енергетика и производство активно събират данни в реално време от сензори, разположени по техните инфраструктури („Интернет на нещата“, IoT). Тези данни се изполват за планиране и оптимизация на маршути в реално време, за превантивна поддръжка на оборудване и прогнозиране и анализи в зависимост от конкретната дейност. Обикновено компаниите в сектор енергетика разполагат с активи на изключително отдалечени и трудно достъпни места и, като събират данни от IoT устройства, прогнозират и отстранят технически проблем, намаляват до минимум загубите от отпадането на услуга.
DELL EMC POWERSCALE ПРЕВРЪЩА ДАННИТЕ В КАПИТАЛ
Въпреки че данните като актив предоставят несъмнени ползи за бизнеса, съществуващите днес подходи към тях и присъщите ограничения на старите системи за съхранение на данни могат да поставят сериозни предизвикателства пред компаниите, които искат да отключат потенциала на своя дигитален актив. Заключването на данните в силози, каквото е характерно за класическите сторидж системи, значително намалява полезността на този актив. Повечето от тези решения не са в състояние да се справят с експоненциалния растеж на данните, а често различните системи за съхранение функционират изолирано, с което се ограничават видимостта и възможността за използването им.
Всички тези недостатъци на старите сторидж системи извеждат на преден план необходимостта от инвестиции в съвременни решения за преодоляване на тези предизвикателства. Такова решение е Dell EMC PowerScale, което задава нови стандарти в съхранението на неструктурирани данни и предоставя улеснение, гъвкавост, интелигентност и мобилност на данните през целия им жизнен цикъл (Edge-Core-Cloud).
„За да можем да направим каквото и да е с данните, те трябва да са правилно съхранени, лесно достъпни и обработваеми – обяснява Виктор Насър. – Най-важното е да ги извадим от силозите и да ги сложим в така нараченото езеро от данни (data lake), да можем да се справяме с техния растеж по отношение на обема и да ги достъпваме от различни приложения и протоколи.“
Освен че архитектурата на Dell EMC PowerScale решава успешно проблема със силозите от данни, тя позволява съхранение на неструктурирани данни в обеми от няколко терабайта до десетки петабайти. Това се постига чрез надграждане със специални градивни елементи, или т.нар. лего блокчета. В допълнение – решението позволява данните да се разполагат на „лего блокчета“ с необходимата производителност, както и да бъдат лесно управлявани независимо от обема им.
„Решението е гъвкаво спрямо обема на данните и производителността, надгражда се чрез добавяне на нови блокчета, като разширяването на система става напълно автоматично, както и миграцията на данните и разпределянето им към новите блокчета“, уточнява Виктор Насър.
Платформата осигурява също изключително висока техническа и киберзащита. Дори и да отпаднат 25% от системата, данните не могат да се загубят поради факта, че отпадналата част се поема от останалите 75% до нейното пълно възстановяване. Киберзащитата също е на много високо ниво – решението разполага с вътрешна софтуерна система за детекция на кибератаки, а данните се криптират по най-високите международни стандарти.
В днешно време с неструктурирани данни работят всички сектори, например медии, здравеопазване и наука, публичен сектор, финансови институции, телекомуникационни компании, образование и редица други. А сред основните ползи за бизнеса са увеличената конкурентоспособност и намаленото време за достигане на продукти и услуги до пазара. „Ценете данните като капитал, обърнете им сериозно внимание и не забравяйте, че те са единственият актив, върху който все още не се плащат данъци“, съветва бизнеса Виктор Насър.
За повече информация и разговор със специалист посетете DELL EMC POWERSCALE