„Може да бъде направено“: Историята на първия български лъв в Кан
съавтор
Каталин Добре, един от влиятелни рекламни творчески директори на Европа и постоянен член на журито на най-престижните рекламни награди в света Cannes Lions, написа тези дни на своята страница във Facebook: “McCann Worldgroup Romania for the 10th consecutive year winning in Cannes. McCann Sofia bringing the first lion for Bulgaria, showing the entire local creative community that it can be done”. В превод:
McCann Worldgroup Romania печели за десета поредна година в Кан. McCann Sofia носи първия лъв за България, показвайки на цялата местна креативна общност, че може да бъде направено.
Тридесет и една години българската рекламна индустрия чака своя лъв в Кан. И точно в годината с най-ожесточена конкуренция, когато се състезават два пъти повече ентрита заради нулевата 2020 г., България го направи.

Две седмици след обявяването на наградата част от екипа на наградената агенция McCann Sofia ни посреща в градината на новия си офис. Двама майстори лакират декинга, наоколо са отворени няколко лаптопа, бизнесът няма как да е по as usual. Десислава Олованова, управляващият директор на McCann Sofia, oбаче добре знае стойността на наградата. „В западния свят лъвчето означава всичко“, казва тя. И наистина, статуетката носи престиж за агенцията и клиента. Носи и бизнес, а за публични компании може да има отражение и върху стойността на акциите.
„Спечелване на лъв в Кан е връх в кариерата на всеки един от рекламната индустрия, добавя Олованова. Още не сме отбелязали подобаващо наградата, имаме много работа и летния сезон не е много подходящ да съберем достатъчно хора, но това предстои. Все още осмисляме какво ни се случи, надявахме се, разбира се, но когато толкова дълго си чакал едно нещо да стане, ти трябва време да свикнеш, че наистина е станало“.
Fly with a Book
Първият лъв за българската рекламна индустрия идва за кампанията Fly with a Book („Лети с книга“) за Booktrips.bg, която от McCann Sofia реализират за Mastercard Bulgaria. Кампанията е създадена по време на пълното затваряне миналата година, което спря пътуванията и допълнително ограничи продажбите на книги, които в България и без това не са много.

Идеята е генално проста – сайтът прилича на платформа за резервации. След избор на държава и период за пътуването, търсачката пуска книги, които пренасят на това място в това време. Ако например искаш да отидеш в Лондон през XX век ще получиш „Мисия Лондон“ или „Бели зъби“, заедно с линк за купуване на книгата.
Кампанията е дело на творчески екип от 6 души на McCann Sofia. Лидери на проекта са Цанка Крушева и Иван Киров, които работят в екип с Иван Ланджев, Тодор Бодуров, Борис Братков и Юлия Колева. Кампанията се случва с подкрепата и участието на издателя на „Жанет 45“ Манол Пейков.
Истински проблем с истинско решение
„За нас беше от голямо предимство, че познаваме Mastercard като клиент изключително добре и знаехме как наистина да помогнем на бранда“, казва Цанка Крушева, творческият лидер на McCann Sofia.
„Пътуванията са в ДНК-то на бранда, добавя тя. Mastercard прави пътуванията безценни и истински преживявания. В пандемията компанията трябваше да намери нов начин как да комуникира, че е с теб винаги, когато имаш желание да пътуваш. Интересното на идеята е, че преплетохме предизвикателството пред бранда с проблема, който имаха книгоиздателите в пандемията.“
Силата на кампанията е в това, че помага на малкия бизнес, но и решава бизнес проблем на клиента.
Според нея така кампанията Fly with a Book е покрила ключови критерии на журито на Cannes Lions – да има мащаб и въздействие. Крушева казва, че бранда Mastercard получава голяма реклама, а кампанията удвоява продажбите в Booktrips.bg.

Полина Видас, маркетинг мениджър на Mastercard за България, Северна Македония, Албания и Косово допълва: „Когато миналата година един основен източник на нашия бизнес – разплащанията при пътуване по света буквално спряха, ние наблегнахме на онлайн търговията. Реализирахме няколко проекта, които вдъхновяват хората да си върнат света с помощта на онлайн пазаруването с карта, като същевременно подкрепихме малки бизнеси в беда. Fly with a book е проект, който насърчава картодържателите ни да си запазят картата на платформата BookTrips. Могат да се връщат отново да купуват книги от нея, защото трупат „страници“, подобно на мили в лоялна програма, с възможност за награди, което е и сред приоритетите ни в онлайн търговията.“
Повече време
Десислава Олованова вижда и още един ключов фактор Fly with a Book да направи история в българската реклама. „Идеята се роди в пандемията и имахме време, казва тя. Ние работихме месеци, а обикновено не разполагаме с този лукс.“ Според нея в България много често скоростта за изпълнение е най-важното, а „стратегическата част на работата се подценява“.
Първия български лъв в Кан не остана незабелязан и от световната рекламна общност, а огромна част от поздравленията, които идват от чужбина, пожелават на българската рекламна индустрия това да е първият от много лъвове, които предстоят за агенциите и клиентите в България.