Бихте ли искали да станете „майстор готвачи“ на иновации?
Иновация… Kолко интригуваща дума, носеща аромата на новото и въодушевяващото. Дума, която често чувам в коучинг работата си с лидери. Как нашата компания може да бъде по-иновативна? Как иновацията може да бъде въплътена в това, което правим?
Това са въпросите, които много лидери си задават и на които отчаяно търсят решения. Нека да започнем с това да намерим отговор на въпроса ЗАЩО? Защо искате да бъдете иновативни? Дали, защото искате да създадете стойност за клиентите, за хората които обслужвате? Когато сърцето е на вярното място, отговорите на взискателните въпроси „Как“ спонтанно ще дойдат, но само в подходящата за това среда.

Наскоро имах честта да бъда гост на първия Forbes Innovation Forum и останах вдъхновена от историите, които чух. Срещнах компании, в които иновацията е пропита в ДНК-то им. Те бяха описани от Форбс като „кухня за иновации“. Хипотезата на организаторите на събитието беше, че иновативността на една компания не зависи от нейния размер. И малките, и стартиращите компании могат да бъдат наистина иновативни, така както и големите корпорации.
Да иновираш означава да експериментираш, да работиш добре в екипната динамика и запленяващите истории потвърдиха това. Някои от горещите въпроси, на които лидерите и предприемачите трябваше да отговорят бяха „Какво превръща вашите клиенти в лоялни?“, „Как вашата компания може да генерира дръзки идеи и да бъде по-гъвкава в приложението им?“
Наблюдавах общи черти между тези вдъхновяващи лидери, които споделяха сцената на „кухнята за иновации“. Всички те имаха голяма визия за бъдещето, бяха достатъчно смели да я следват, бяха отворени, уверени в себе си и своите екипи и с приключенски дух да експериментират.
Иновация и креативност
Бях любопитна да чуя от първа ръка как стартиращите фирми и зрели организации се заемат със създаването на иновативни решения за своите клиенти. Разбрах, че средата има значение – имам предвид работна среда, в която служителите могат да разгърнат креативността си.
Забележете двете ключови думи – иновация и креативност. Коя бихте поставили на първо място? Нека се позадълбочим в това.
Темата за креативността винаги ме е вълнувала. Вярвам, че всички ние сме креативни същества, с потенциал да черпим творческа енергия от себе си и да я изразяваме по един смислен начин пред света. Кои са подходящите условия при които можем да процъфтяваме творчески? В последният ми епизод ‘Is Creativity the Pathway to Thriving?’ на подкаст серията Thrive on Purpose, д-р Майкъл Блумфийлд дефинира креативната идея като притежаваща три атрибута: нова, ценна и противоинтуитивна.
Световно признат експерт в областта на креативността и откривател на единствената теория за креативността (Cusp Theory), Блумфийлд твърди че това е език, който всички можем да научим. Той посочва, че ако искаме да бъдем по-креативни, трябва да се посветим на това да го изучаваме. И това отнема време. Майкъл Блумфийлд застъпва идеята, че творчеството предшества иновациите.
Ако можем да поемем отговорността за създаването на среда, която да бъде стимулираща креативността и където хората могат да изразяват техния творчески потенциал свободно, това ще доведе и до иновации на работно ни място.
Творческа среда
Всъщност културата е „кухнята за иновации“ във всяка организация. Защо? Защото тя е средата, която или потиска, или освобождава човешкия креативен дух и възпитава иновативно мислене. Следователно, когато лидерите желаят да вървят по пътя към иновации, за да създадат изключителна стойност за своите клиенти, те трябва да подхранват творческа среда, което поражда въпроса „Кои са съставките, които най- успешните иновативни компании използват, за да „готвят“ в тази „кухня за иновации“?“ Тези компании са създатели на процъфтяващи култури и техните лидери, са „майстор готвачи“.
По време на Forbes Innovation Forum повтарящата се тема от многобройните истории за успеха беше, че основните съставки са пряко свързани с нагласите на хората в организацията. Успешно иновативните култури са създали среда, в която хората са свободни да експериментират, където има отворени комуникационни канали, няма страх от грешка, има редовна обратна връзка. Всички гласове се слушат (служители и клиенти). Има доверие и нагласа „Защо не?“. Потопени в стимулираща физическа среда, на колегите от всички нива е позволено да споделят идеи и да извеждат тези идеи на преден план. Тези иновативни организации си позволяват да мечтаят и да вървят към мечтите си без да бъдат спрени от собствените си ограничения. Това е свобода.
Важността на забавянето
Има ли друга съставка в „кухнята за иновации“? Вярвам, че има. Поемайки водещата роля от д-р Блумфийлд и от собствения си опит в подхранването на моята креативност, знам колко важно е да се посветя на това да си оставям пространство за развитието на нови идеи, и то ежедневно.
Това, което се открои за мен във форума бяха „тихите часове“ които зрелите компании инвестират в тяхната иновативна кухня. Смелостта на лидерите да признаят важността на забавянето. Да знаеш, че е съществено да се отвори това пространство, за да може креативността да процъфтява е едно, но въплъщаването на практиките като дневна рутина с цел подхранване на хората, като креативни същества е друго ниво на лидерска зрялост – ние в Thriving LeadershipTM можем да ви подкрепим да я постигнете.