Зелената „пластмаса“
След като от години се говори за необходимостта от намаляване на пластмасата за еднократна употреба, след влизането в сила на 3 юли на Директива 2019/904 в Европейския съюз се правят първите по-сериозни законодателни крачки в тази посока. С директивата се забранява пускане на пазара на чинии, чаши, прибори за хранене, сламки, бъркалки за напитки и други от оксоразградима пластмаса. Въпросът пред много компании, които досега са използвали такива продукти, е с какво да ги заменят.
Мисълта за това какви са алтернативите занимава и основателката на компанията за производство на опаковки от коноп Konopi Калина Христова, част от селекцията на Forbes България „30 под 30“ през 2020 г.
Христова се запознава с опитите за намаляване на пластмасовите отпадъци от първа ръка в сърцето на ЕС – в Брюксел, където е стажант, а по-късно и асистент в Европейския парламент по времето, когато се обсъжда директивата.
Макар образованието ѝ до този момент – бакалавърска степен по икономика и бизнес с източноевропейски науки в University College London и магистратура, свързана с международна дипломация на енергетиката, да не е пряко свързано с темата, готвените промени я карат да проучи какви са съществуващите алтернативи на еднократната пластмаса. Така достига до възможностите, които предоставя индустриалният коноп в тази сфера.
„Конопът е изключително богат на целулоза и има период на растеж 120 дни, за разлика от дърветата, които имат цикъл на живот между 20 и 80 години. В същото време индустриалният коноп има най-здравото влакно на света, преди време са го използвали за създаване на въжета за мореплаване“, обяснява Христова. Освен това конопената целулоза може да се рециклира до седем пъти, а дървесната – до три–четири пъти, допълва тя.
Въпреки че темата ѝ е интересна, при връщането си в България след близо година в ЕП Калина Христова оставя проекта на заден план и си намира работа първо в технологична компания, където се занимава с маркетинг, а след това в компания в сферата на енергетиката. „И в двете ми беше интересно, но не беше моето нещо. Не усещах удовлетворение от работата си“, споделя тя.
Всичко се променя по време на COVID-19 пандемията. Оставайки вкъщи по време на първия локдаун през март миналата година, тя си дава сметка колко много не харесва тогавашната си работа. „Осъзнах, че не съм на правилното място – с толкова неприятно чувство я правех, че не можах да издържа и напуснах“, признава тя.
За щастие има резервен вариант – включва се в семейния бизнес за кетъринг услуги и организиране на събития – „Еврокетеринг“, където се занимава с управлението на проекти и намиране на клиенти. В същото време се връща и към идеята си за производство на опаковки от коноп и се захваща за мечтания зелен проект като странично занимание.
Дружеството „Конопи“ ЕООД е регистрирано в края на април 2020 г., като негов едноличен собственик е Калина Христова. Част от компанията е и Жулиен Трее, неин партньор и в живота, който ѝ помага за финансите на дружеството. Трее е французин. Двамата се запознават в университета в Лондон. Той се премества в България заради пандемията и оттук съчетава партньорството с Христова с основната си работа в Европейската банка за развитие.
Konopi веднага стартира процес по проучване и разработка с помощта на Института по целулоза и хартия – извличане на целулоза от конопа и тестване на влакната.
„Доста време прекарахме в проучване, защото трябваше да тестваме всеки метод на извличане на целулоза, да тестваме самите влакна, да тестваме всичко. Това ни отне доста време, докато стигнем до един краен продукт“, разказва 26-годишната Калина Христова.
Първите мостри, които компанията създава, са капачки за хартиени чаши за кафе. „Стартираме с едни от най-масовите продукти – капаци, кутии за храна за вкъщи, а впоследствие ще обогатим формите, тъй като методът е един и същ“, обяснява тя. Използваната консистенция е патентована, като патентодържателят е Христова като физическо лице.
Konopi вече има зад гърба си инвеститор – PV Consult. С финансова помощ се включват и родителите на Христова и така общата инвестиция до момента е около 1 млн. лева.
С помощта на тези средства се изгражда производствена база близо до Пловдив на площ 500 кв. метра, като до около половин година трябва да започне комерсиалното производство. Планът за пилотното производство е на ден да се произвеждат по 6000 – 8000 опаковки – около 150 тона на година.
Целта е да се постигне и конкурентна цена, по-ниска от тази на изделията от захарна тръстика, основен конкурент при алтернативите на пластмасовите, които се произвеждат и внасят от Китай.
За производството Konopi купува конопени стъбла от български ферми, за които това е отпадък. „Изкупуваме само стъблата от фермери, които използват конопа за други цели, например за масло от семената. В България това производство е забранено и те го изнасят в Гърция, Македония, Румъния. По този начин се използва цялото растение. Правим от боклука нещо с добавена стойност.“
Тази година решават да вземат пробно под аренда 11 декара земя близо до Годеч, на която засаждат коноп. „Искахме да видим как вирее това растение. Оказа се, че много лесно се отглежда, не сме го поливали веднъж“, описва опита си Христова.
Въпреки че производството все още не е стартирало, в Konopi вече има запитвания от големи компании и бензиностанции. Христова уточнява, че планират първоначално около 90% от стоките да са за износ, като са се насочили към Великобритания и Ирландия.
Екипът на Konopi също бавно се разширява – засега само с един служител на непълно работно време, като се очаква да има нужда от много нови попълнения при стартирането на производството. На компанията помагат и съветници – хора от промишлеността, сред които и инж. Красимир Савов, директор на Института по целулоза и хартия.
Докато тече установяването на производствената база на Konopi, Христова започва да работи и по нов проект, отново свързан с мисията за намаляването на отпадъците – твърди шампоани и балсами за коса в алуминиева опаковка.
Интересът към тези продукти е от времето, което Калина Христова прекарва в Брюксел. Там има възможността за първи път да изпробва такива продукти. „Не бях очарована, но ми хареса идеята“, разказва тя. Разочарованието ѝ идва от това, че основната част от твърдите шампоани са безсулфатни и не измиват косата достатъчно добре. Затова решава да опита да създаде свой вариант – качествени шампоани и балсами с опаковки, които са устойчиви на влага, но не съдържат пластмаса. В същото време тя държи да са на достъпна цена, за разлика от много от твърдите шампоани на пазара.
Започва да разработва продуктите с помощта на две дами – химик-биолог и производител на ръчна натурална козметика и сапуни. Заедно с първата създават рецептите, като Христова тества продуктите върху себе си, докато достигнат до желаната от нея формула, а втората произвежда ръчно шампоаните и балсамите.
„Отне ни няколко месеца, докато стигнем до тази формула, която ми хареса – с голям процент натурални съставки, да измива добре, да прави косата лъскава и лесна за разресване, а опаковката да бъде без пластмаса“, посочва тя. Така на пазара под бранда Konopi се появяват четири продукта – шампоан с конопено масло и портокал, балсам с конопено масло и карите, шампоан с арганово масло и балсам с кератин и рициново масло.
Опаковките са от алуминий, който може да се рециклира почти безкрайно. Идеята за този материал я привлича и защото така продуктите могат лесно да се транспортират и опаковката е устойчива, за разлика от картонените, в които най-често се продават този тип продукти.
Процесът по създаването на продуктите започва през септември миналата година, а шампоаните и балсамите са на пазара от около два месеца. За момента се предлагат основно онлайн на цена 7 лева или 13 за комплект от шампоан и балсам, като целта е да се появят в повече физически обекти, за да не плащат потребителите и за доставка. Вече има договорки с аптеки и магазини за еко продукти в София.
„Исках да създам алтернатива, която е на достъпна за българина цена. Работя на супермалък марж, за да се запази ниската цена. Целта ми не е да забогатея от тези продукти, по-скоро искам да се ориентират хората към продукти за коса без пластмаса, защото това е огромен източник на отпадък“, казва Калина Христова.
Първите отзиви за продуктите са много позитивни, а Христова не се страхува от обратна връзка, защото иска да направи продуктите още по-добри.
Фокусът за момента е България като пазар, тъй като смята, че хората в страната има какво още да научат по темата за рециклирането. Освен това времето не ѝ достига да търси други пазари, тъй като фокусът ѝ е почти изцяло върху производството на опаковки от коноп.
„В момента тестваме процеси, с които да оптимизираме самото производство така, че да използваме по-малко химикали. Тестваме един нов метод, все още не знаем резултата, но е възможно да се получи и ако се получи, ще е суперекологично производство“, казва Христова.
Следваща стъпка за Konopi ще е да се търси и алтернатива на тънкия пластмасов филм, който се поставя върху хартиените чаши и кутии за храна, който е пречка тези продукти да се рециклират.
„Тестваме лигнин като заместител. Лигнинът е съставка, която се намира във всички растения, той е природно лепило. За да се извлече целулозата, трябва да се премахне лигнинът. В момента тестваме как да го превърнем в този филм, тъй като пластмасовите засега нямат алтернатива“, обяснява Калина Христова.