Офис интервенция: История от бъдещето
В Helen Koss Interiors ще научите всички важни трикове, които трябва да знаете, преди да наемете интериорен дизайнер, и как да оптимизирате инвестиционните разходи на проекта си.
Поредицата от локдауни принуди доста хора да работят от вкъщи, а през това време офисите бяха почти празни. „Много компании заграбиха от това време, за да направят реорганизация или да осъвременят вътрешните си работни пространства“, казва Хелен Кос, творчески директор в архитектурното студио Helen Koss Interiors. „Както всичко в живота ни, така и тенденциите в интериорния дизайн се променят с висока скорост, а повечето компании искат техните офиси да отговарят на тези тенденции.“
Фокусът на студиото, обединило екип от проектанти и техните идеи за психотерапевтични офис пространства, са проекти предимно за IT компании. Сред най-големите им клиенти са ЅАР Lаbѕ, Рlауtесh, Drаft Кіngѕ, Асrоnіѕ и др.
Студиото работи и с компании, които съчетават технологии и индустрия като Fеѕtо. Някои от проектите са отличени с най-престижните награди за дизайн – A-Desing Award, German Desing Award, Build Desing and Architecture Award. „Тези награди ни дават допълнителна мотивация. Показват ни, че сме на прав път, че специализацията ни в сегмента на офис пространствата е нашата суперсила“, казва Велислава Панайотова – управляващ съдружник.
Екипът на студиото има мото, че трябва да се мисли „извън кутията“ и направо кутията да изчезне. Да се правят нововъведения, а тези нововъведения да бъдат на база натрупания опит и на клиентите, и на дизайнера. Затова Helen Koss Interiors предлага на своите клиенти предварителен анализ, още преди да се направи инвестиция в промяна на офиса и дори преди да се закупи или изгради офис. Това максимално оптимизира разходите и времето за изпълнение.
КОМФОРТ, КОМФОРТ, КОМФОРТ
Интензитетът на работата на Helen Koss Interiors продължава е на максимални обороти въпреки пандемията. „Предварителният анализ на процесите от кухнята на клиента са от изключително значение за изготвянето на оптималния функционален дизайн“, уточнява Велислава Панайотова. Работата по реализацията на големи проекти по време на кризата беше голямо предизвикателство за студиото, защото изискванията на клиентите вече са истински различни от преди.
„Клиентите ни желаят нови пространства, които са комбинация от класически офис и така наречения HUB, което прави проектирането доста по-предизвикателно за нас“, допълва Хелен Кос.
Бурният растеж при повечето IT компании води до необходимост от нови кадри, а тези хора идват със своите специфични изисквания. Повечето (нови) членове на екипи искат офисите, в които работят, да приличат на офисите на Facebook и Google. Повечето хора са свикнали да работят с лаптоп, да бъдат донякъде дигитални номади, което означава нова организация на работната площ и офис пространството. Наличие на докинг станции, сигурна wireless връзка от всяка точка на офиса, различно обособяване на зоните.
Посоката в момента е повече удобства в офисите – удобни паркинги за автомобили, велосипеди и дори тротинетки. Да има магазини, кафенета и места за хранене. Има изисквания при възможност и за детски кътове.
В същинските офис пространства също има различни изисквания – досегашният опън спейс вече е неактуален. Тенденцията е в оформяне на различни хъбове, зони и „острови“, където отделните екипи в малки групи могат да работят по своите проекти и имат по-голямо усещане за ОБЩНОСТ.
ТОАЛЕТНАТА, ЗА КОЯТО НИКОЙ НЕ ГОВОРИ
Безопасността на мястото на работа има няколко аспекта. В контекста на съвремието едно от най-важните неща са здравословните и безопасните условия. Затова в съвременния офис се обръща специално внимание на хигиената и специалните технологии за почистване.
И то не само на общите пространства, а дори и на тоалетната, едно от най-важните места, което се ползва от много хора. Вратите към тоалетната, както и всички други врати в офиса е хубаво да бъдат оборудвани с технология, позволяваща отключването им без докосване.
Чистотата и свежестта на въздуха в помещенията също е сред важните изисквания на заетите в офиса.
„Желанието на нашите клиенти е при проектирането на помещението да се предвижда непрестанен приток на свеж въздух, както и наличие на UV лампи, които унищожават вируси“, разказва Хелен Кос. Все повече компании са склонни да инвестират в ергономични и анатомични столове. А според Велислава Панайотова това е добър подход към инвестиция, която хората високо ценят.
БЪДЕЩЕТО НА ОФИСА
Офисът се трансформира не само заради промените от последните две години, а и заради смяната на поколенията. Милениалите не могат да бъдат закотвени на едно място за няколко часа, това вече е отживелица.
Затова и бъдещето ще бъде хибридно – новите работещи не искат офисът да е като офис, но не искат и той да изглежда като техния дом. Все повече компании ще изграждат работните си пространства с много места за свободни разговори, защото повечето хора искат част от времето да бъдат заедно.
Модерните офиси ще имат зони, които наподобяват усещането, че си в бар. Те освен място за почивка може да бъдат и място за творчески срещи.
Ще се налага визията на модерното кафе, дошла от Франция или Италия. Стени с визуални ефекти, различни и нетрадиционни подови настилки, футуристични елементи и места за релакс. Всичко, което да ни помогне най-накрая да можем да си отдъхнем.