Mentor the Young: Менторски мачмейкинг
Научил на свой гръб как съветите на точните хора могат да променят живота ти, Александър Граматиков създава безплатната менторска програма Mentor the Young, в която събира младежи с опитни професионалисти. Сега на този принцип разработва услуга, която предлага на големи компании
„След два дни тук ще се съберат над 900 души“, казва Александър Граматиков, основател на програмата за менторство за младежи Mentor the Young и участник в клас 2022 на селекцията „30 под 30“. Намираме се в просторна зала на коуъркинг пространството Work Better, където няколко дни по-късно официално ще бъде даден стартът на четвъртия сезон на безплатната тримесечна менторска програма, създадена от Граматиков.
Mentor the Young свързва младежи на възраст между 18 и 26 години и ментори с поне 5-годишен опит в сфери като предприемачество, маркетинг, ИТ, човешки ресурси, финанси, право, инженерство и други.
Ръстът на програмата – от създаването ѝ през есента на 2021 г. досега, е далеч дори от най-смелите му очаквания – от 46 души (младежи и ментори) в първия сезон до 912 души в четвъртия.
Но идеята за това колко ценно е менторството, и въпросът, който постоянно си задава – какво ли би станало, ако до всеки младеж в България има ментор, го кара да чертае и други хоризонти за развитие на организацията.
По модела на Mentor the Young екипът на фондацията създава платена услуга за вътрешно менторство, насочена към големи компании, които искат да развиват служителите си и да подобрят комуникацията между отделите. Услугата вече се тества в няколко партньорски организации и след няколко месеца ще започне кампания за промотирането ѝ пред българския бизнес.
КАК МЕНТОРСТВОТО МОЖЕ ДА ПРЕОБЪРНЕ ЖИВОТА ТИ
Александър Граматиков разбира преди няколко години. Самият той разделя условно живота си на две части – преди 2016 г. той е изпълнен с неспокойство, липса на увереност и „фундаментално усещане, че няма какво да дам на света и няма какво да си взема“. „Поведението ми се изразяваше в това да прекарвам часове, дни, вечери в игри пред компютрите. Период, в който се самосъжалявах, имах мечти, но не предприемах действия, защото нямах куража за това“, споделя Граматиков. Сега, на 23 години, той все още мечтае смело, но вече не се страхува да преследва мечтите си.
„Катализаторът за промяната, която се случва последните седем години, са менторите. Често те са неформални – приятели, лидери, мениджъри, хората, с които си се запознал по пътя. Това промени коренно траекторията на живота ми“, разказва той.
Въоръжен с осъзнаването колко менторите в неговия живот са му помогнали да израсне като личност, той иска да разгърне тази дейност в по-голям мащаб. Отчита добрия пример на менторските програми като „Тийноватор“ и ABLE Mentor, но няма такива, които са обърнати към студентите, които имат по-различни цели на този етап от живота си – например да намерят първата си работа или от стажанти да бъдат повишени в служители на пълно работно време. Ю
„Имах убеждението, че това работи. И анализа, че липсва. И въпросът беше защо липсва, след като за мен беше очевидно как може да се задейства.“
Решава веднага да скочи в дълбокото и напуска работата си. „Бях спестил 3–4 хил. лева. Трябваше да измисля как да ги инвестирам в програмата, но и как да оцелея поне няколко месеца, не знаех и аз колко ще са.“ Започва сам заедно с един доброволец на непълно работно време. Свързва се с няколко специалисти – потенциални ментори, намира спонсор и създава кампания за набиране на първите участници. Създава и фондация „Ментор на младите“.
Идеята е в програмата от едната страна да се записват младежи на възраст 18–26 години, като възрастта може леко да варира, ако в процеса на отсяване даден младеж впечатли с конкретни цели, за които има нужда от помощ. От другата страна на двойката стоят ментори с поне 5-годишен професионален опит, които биха искали доброволно да дарят времето си, за да помогнат на млади хора да намерят следващите правилни стъпки.
Менторските двойки се срещат поне по два часа седмично в рамките на три месеца. Mentor the Young е до двойките по време на цялата програма с ежемесечни координаторски срещи, насоки и помощ при трудности и конфликт, като събира и анонимна обратна връзка, за да направлява по-добре процеса.
Първият сезон на Mentor the Young започва през октомври 2021 г. Планът е стартът да бъде даден с 10 души – петима младежи и петима ментори, за да се валидира идеята. За програмата обаче кандидатстват 200 души. След отсяване са подбрани 23 менторски двойки. Приятно изненадан от интереса, а и от отличната обратна връзка – оценка 9.1 от 10, за това колко полезна е била инициативата, Граматиков веднага започва да се подготвя за втория сезон.
Той започва два месеца по-късно. Планът е за него да бъдат сформирани 50 менторски двойки. Кандидатите обаче са 600–700 души. Процесът на отсяване не е лек. Кандидатите попълват въпросник – младежите разказват за себе си и споделят своите цели, а менторите споделят професионалния си опит до момента, но и какво е разбирането им за менторство.
По това време Александър Граматиков сам провежда всички интервюта, като за 40 дни това са около 400–500 онлайн срещи. В крайна сметка са приети 324 души.
В програмата са въведени допълнително бизнес симулации, които запознават младежите с компании в различни сфери и с различен бизнес модел и техните представители. Участниците имат възможност да работят по различни казуси и да тренират своите презентационни умения. Освен това имат достъп до онлайн обучения на различни теми и нетуъркинг събития, в които се опознават в неформална обстановка или се забавляват с игри под формата на бързи професионални срещи.
Ръстът е стремглав, но Граматиков започва сериозно да се тревожи как ще скалира, без това да навреди на качеството на програмата. Обратната връзка обаче е дори по-добра от предходната – 9.4 от 10.
ОКРИЛЕН ОТ ТОЗИ УСПЕХ
екипът на Mentor the Young, набъбнал междувременно до петима души, трима от които на пълно работно време, си оставя повече време за подготовка и отсяване на кандидатите преди началото на третия сезон. За него са подбрани 548 души. За избора на менторски двойки вече помага и мачмейкинг алгоритъм, който препоръчва подходящи двойки от младеж и ментор. Алгоритъмът предлага до 15 препоръки, а тази обективна оценка се допълва от субективна такава по време на онлайн събеседването с всеки кандидат.
„С помощта на алгоритъма, но и субективната оценка за съответния човек стигнахме до резултат, с който много се гордеем – 91% успеваемост на базата на обратна връзка, събрана от над 1500 участници“, обяснява Граматиков. За третия сезон екипът се е подготвил и с по-завършена програма и менторски модел с разписани очаквания, изисквания и препоръки към всяка менторска двойка.
С ефекта на снежната топка се увеличават и партньорите на младата фондация. Към днешна дата тя има 50 партньори, сред които Econt, Postbank, America for Bulgaria, Kaufland Bulgaria, eMAG Bulgaria, Louis Dreyfus Company, diva-e и др.
Въпреки големия брой желаещи да се включат в менторската програма Mentor the Young всъщност поощрява повторното кандидатстване на младежи и ментори, които вече са участвали в предишен сезон.
„Ментор, който е за трети път в програмата, може да е от голяма помощ на тези, които са за първи път. По подобен начин мислим и за младежите. Ако съм на 18 и участвам в програмата за първи път, може да искам да се насоча академично – къде да продължа обучението си, но в един следващ сезон може да кандидатствам с други цели – например интересите ми са в сферата на продажбите, но не знам откъде да започна, за да си намеря работа. Две-три години или шест месеца по-късно същият младеж може да си е намерил работа и да иска да бъде повишен“, обяснява Граматиков и дава пример със създателя на PUSH marketplace Илиан Коджахристов, който е участник в първите три сезона.
В началото той стартира своя стартъп, а по време на третия сезон търси менторство след получена инвестиция в размер на 100 хил. лева.
При усъвършенстването на безплатната програма на Mentor the Young възниква идеята, че същият модел може да се предложи като платена услуга на големи, установени на пазара компании с екипи от по 50–100 души, които могат да го внедрят в своите организации или да надградят менторските си програми, ако вече имат такива. Така бизнесите могат да развиват таланта вътре в компанията, да подобрят компетенциите на служителите и комуникацията между отделите.
„Един служител може да развие меките си умения, може по-лесно да се ориентира в организацията, в която е, да дефинира своите кариерни стъпки в нея и да се подготви за тези стъпки“, обяснява идеята си Александър Граматиков.
Организацията използва познатия от Mentor the Young похват за събиране на по-млади служители с такива с повече опит в менторски двойки, като се грижи за целия процес от началото до края – кандидатстване и отсяване на кандидатурите, провеждане на интервюта, координация на менторския процес и получаване на обратна връзка.
„Моделът е разработен, вече валидираме с няколко компании. Ако утре получим запитване, имаме капацитета да отговорим. През третото или четвъртото тримесечие на годината ще започне да работи с пълна сила“, уточнява той.
Тази нова идея обаче не отмества фокуса от първоначалната мисия на Mentor the Young да помага на младежите да се развиват. Новият сезон започва с пълна сила, като в него са планирани 10 бизнес симулации, 10 обучения, 10 нетуъркинг събития. Екипът вече се състои от шестима души и за последните 40 дни те са провели 1200–1300 интервюта. „Справяме се, с правилната мотивация успяваме да изградим голяма инициатива с индивидуално отношение към всяка менторска двойка.“
Самият Граматиков също работи с ментори, които му помагат на индивидуално ниво – с Ивайло Йоргов и Петя Попова от GemSeek, Огнян Василев от Salesforce, Теофил Шиков от MarketStar, Тони МакМъри, Ingram Micro Bulgaria. „Във всяка една област има човек, към когото мога да се обърна, и това е безценно.“
И въпреки че много младежи се притесняват да се обърнат към ментор, защото често се притесняват, че ще отнемат от времето му, Александър Граматиков има сигурен съвет – на първо място да гледат на потенциалните ментори като на хора и именно така да подходят.
„Трябва да знаеш как да попиташ. Кратката формула, до която аз съм достигнал, е попитай за конкретно време – например 30 минути, задай конкретна тема, например продажби, конкретно предизвикателство – например искам да затворя трима клиенти. Ако си конкретен, хората го оценяват. Знаят, че мейлът ти не е изпратен до още 30 души, и са склонни да помогнат.“