Фантастичната четворка на зеления преход
Братовчедите Елена, Елица, Иво и Иван Рашеви разказват как една семейна българска компания намира своето място на мащабния европейски пазар за енергия от соларни паркове
От малък покрив със соларни панели, произвеждащи половин мегават мощност, до над 250 завършени ВЕИ проекта за милиони евро и един от първите плаващи фотоволтаични паркове в Нидерландия – това е пътят към зелената трансформация на изцяло българската компания „Евклипс Енерджи“ ООД и нейните основатели – Елена, Елица, Иво и Иван Рашеви. Преди малко повече от шест години четиримата братовчеди решават да оставят стабилните си работни места, за да се посветят на една идея и да я превърнат в бизнес.
„Смятам, че именно затова сме толкова успешни днес. Водещо при създаване на компанията ни беше каузата за производство на чиста енергия от възобновяеми източници, защото и четиримата искрено вярваме, че това е бъдещето. Стимул беше желанието да дадем своя принос по пътя към по-екологично бъдеще, а не просто амбицията за финансови печалби. Започнахме с идеята, която с много труд превърнахме в успешен бизнес“, споделя Иван.
Изборът им за създаване на семейна фирма в енергийния сектор не е спонтанен. Братовчедите израстват с визията за декарбонизация и възможностите на ВЕИ, които са постоянни теми в ежедневието им покрай общия бизнес на техните родители. Във време, в което България е много далеч от перспективата за зелена енергия, четиримата стават преки свидетели на изграждането на първия вятърен парк с Акт 16 у нас. „Бяхме още ученици, но си спомняме издигането на трите перки в Каварна. Нямаше такива до момента“, разказва Иво. Инвестицията е на бащите им, които виждат приложението на ветрогенератори в Швеция и решават да пренесат добрия пример у нас.
Годината е 2005-а и намирането на инсталатор за огромните конструкции е трудно, защото у нас няма фирми, които се занимават с това. Въпреки предизвикателствата двамата братя – Рашеви-старши, навлизат уверено в бизнеса със зелена енергия, инвестирайки и в създаването на ВЕЦ. Виждайки потенциала на вятъра и водата като източници на електричество, техните наследници надграждат семейната традиция и се насочват към потенциала на слънцето. Започват с малки проекти за строително-монтажни работи на соларни панели (СМР) в страни като Турция и Йордания. След присъединяването на страната ни към ЕС през 2007 г. виждат възможностите в останалите страни от блока, в които има търсене на инсталатори.
Истински сериозната работа обаче започва през 2017 г., когато темите за декарбонизация, преход към зелена енергия и нулеви въглеродни емисии стават все по-голяма част от дневния ред на правителствата в Европа. Още преди всеки от тях да е навършил тридесет години, те се изправят пред ситуация, в която трябва да решат виждат ли потенциал в тази сфера, имат ли експертизата и уменията да се справят, струва ли си рискът.
За щастие, и четиримата са единодушни, че каквото и да правят, ще го правят заедно. Един семеен обяд слага началото на общия им професионален път, който днес нарежда „Евклипс Енерджи“ ООД сред най-иновативните и успешни енергийни компании в Европа.
Макар че до този момент Елена, Елица, Иво и Иван имат различен принос и участие към семейния бизнес, всеки паралелно упражнява основната си професия на друго работно място. Но вярата в бъдещето на зелената енергия не просто ги обединява. За тях е мисия, в която истински горят и успяват да запалят всички около себе си. Влагайки цялата си енергия, амбиция и оптимизъм, присъщи за хората на трийсет години, но и натрупаните опит и знания до момента, четиримата се впускат в развитието на „Евклипс Енерджи“ ООД. Те са убедени, че роднинската връзка помежду им само помага. „Познаваме характерите и настроенията си твърде добре. Уменията ни се допълват идеално. Но най-важни са взаимното доверие и разбирането, което проявяваме един към друг“, признава Елица. Успяват да разпределят правилно ролите си, така че да покрият всички ключови дейности.
Идвайки от големи международни компании и мултинационални екипи, Елена отговаря за преговорите и контактите с клиенти в цяла Европа. Елица влага дългогодишния си опит в сферата на счетоводството, за да поеме финансовото управление. С техническото изпълнение и управление на проектите се занимават Иво и Иван, които контролират проектите на компанията, за да осигурят високо качество при изпълнението им от край до край.
„Началото беше трудно, не само защото бяхме млади. Нямахме никакво портфолио и трябваше да печелим клиентите само като им разкажем колко добра работа можем да свършим, без да им показваме нищо на практика“, спомня си Иво. За да успеят да стартират дейност, огромна подкрепа получават от семейните фирми на родителите си под формата на финансови гаранции пред банки и застрахователи. „Без тях нямаше да можем да обезпечим големите авансови плащания, които се налагат във ВЕИ проектите.“
Първия си клиент намират на голямо международно изложение в Дубай. Полска фирма им се доверява за малък проект – два покрива със соларни панели. Единият произвежда електричество с мощност едва половин мегават, а другият – 2 MWp. Връщайки се към този момент, Елена е убедена, че ги печелят първо в чисто човешки план – с общото си разбиране за правенето на бизнес. И на второ място – с добрата си подготовка. И до ден днешен това е неизменна част от работата им. Макар че вече са достигнали етапа, в който клиентите сами ги търсят, четиримата управители отиват на преговори за нов пазар само след добре проведено предварително проучване.
„Трябва да знаем в детайли какво се е случвало до момента в енергетиката, как ще се развива, какви са законодателните изисквания, защото макар и да сме част от ЕС, всяка държава има различни правила за строеж, за работа на служители, за пускане в експлоатация на съоръженията. А ние носим отговорност всичко да е изрядно.“
Този подход успява за шест години да им спечели над 250 проекта, обхващащи покривни, наземни и паркинг инсталации с обща инсталирана мощност над 1 Gw. Екипът им се разраства до над 180 експерти за всички етапи от монтажната и строителна дейност. Основните клиенти са в Германия, Нидерландия, Полша, Франция, Белгия, повечето от тях – дългогодишни. Все още работят дори с първата компания, която им се доверява за двата малки покрива.
ЗА ДА НЕ СПИРАШ ДА СЕ РАЗВИВАШ, ТРЯБВА ПОСТОЯННО ДА СЛЕДИШ НАКЪДЕ СЕ РАЗВИВА БИЗНЕСЪТ И КАКВО НОВО МОЖЕШ ДА ПРЕДЛОЖИШ.
Това ги отвежда до едни от най-иновативните решения във фотоволтаичните проекти – агро и плаващи соларни паркове. При първите слънчевите панели се монтират над засадени и обработваеми земеделски площи. Така не се губи от потенциала на плодородните земи за сметка за зелената енергия. Големи са и ползите от изграждането на соларни конструкции върху водни площи, или така наречените плаващи волтаици.
Преди няколко години това са само нишови проекти, а „Евклипс Енерджи“ ООД са сред пионерите в Европа. Те инсталират един от пилотните такива в Нидерландия. Панелите произвеждат енергия с пикови мощности 22 мегавата. Водата ги охлажда, с което ги прави 15% по-ефективни спрямо наземните конструкции. А те намаляват водните изпарения и регулират нивото на водата, което е особено практично в райони с чести периоди на суша.
Тези проекти са сред любимите на братовчедите, защото показват професионализма и постоянния им стремеж към иновации. Но като най-успешна от финансова гледна точка определят инвестицията в собствени електроцентрали, която реализират благодарение на приходите от строителната дейност. Те успяват да вложат спечелените от проектите в чужбина средства в паркове с мощност 18 МВП, построени край Велико Търново. Оценяват го като венеца на всички усилия и преодолените трудности. А въпросът от семейния обяд преди шест години, дали си струва рискът, е намерил категоричен позитивен отговор.