Българската „Евклипс Енерджи“ строи най-големия соларен парк във Финландия
За българската енергийна експанзия в скандинавския регион разказват четиримата основатели на семейната компания „Евклипс Енерджи“
„Евклипс Енерджи“ със сигурни крачки стъпва на скандинавския пазар. След сериозен конкурс компанията е избрана за строител на най-големия слънчев парк във Финландия „Каланти“. Той е с мощност 240 MW и ще влезе в експлоатация през 2025 г.
Каланти е община в Югозападна Финландия, в близост до живописния фиордов скален бряг, изрязан от непокорните вълни на Балтийско море. Скалите продължават няколкостотин километра към вътрешността, където е разположен изграждащият се соларен парк. Условията за строителство там са сурови и предполагат сериозно геоложко проучване. „Тенденцията в страните от ЕС е новите соларни паркове да се изграждат на „трудни“ терени“, казва Иво Рашев, проектен мениджър и съсобственик на „Евклипс Енерджи“.
Това усложнява задачата на строителя и изисква значителна експертиза и нетрадиционен подход. „Във Финландия ни се наложи да взривяваме скали, за да направим терена подходящ за изграждане на ВЕИ парк“, казва още Иво. Извозването на разрушената скална маса и работата по заравняването на парцела също се оказва нелека задача. Въпреки финландската зима, с температури от -30°C и предизвикателствата на терена, компанията няма трудови инциденти, което се дължи на професионализма на строителните работници, инженерите и стриктното спазване на трудовата дисциплина и нормите за безопасност.
ПЪТЯТ КЪМ ВЪРХА Е НЕРАВЕН
В резултат на успешната работа по специфичния проект „Каланти“ интересът към партньорство с „Евклипс Енерджи“ в скандинавския регион се разраства. Към услугите є вече има редица запитвания от инвеститори от Дания и Швеция. „Няма да успеем да поемем всички предложени проекти“, казва Елена Педова, комуникация с клиенти и съсобственик на „Евклипс Енерджи“. „Много държим на контролиран и разумен растеж. Едно от основните ни предизвикателства тази година беше подборът на проекти и самите ние да си сложим спирачки, като откажем обекти“, казва тя, с оглед на това, че бързият растеж често се отразява на качеството. Портфолиото на компанията вече е почти запълнено и за 2025 г. В момента освен във Финландия „Евклипс Енерджи“ строи в още 4 държави – Нидерландия, Полша, Белгия и България.
Но интересът и широкото портфолио са видимата страна на успеха. На втори план стои много сериозен и систематичен подход към всеки пазар, на който компанията навлиза. „Преди да стъпим на нов пазар, правим предварително проучване и отиваме напълно подготвени, знаейки какво да очакваме. Финландия сме проучвали година и половина, преди да започнем да строим“, казва Елица Рашева, управител и съсобственик на дружеството.
Освен високите стандарти на работа и добрите резултати, клиентите се доверяват и на изрядната документация, за която „Евклипс Енерджи“ стриктно следи при командироване на работниците. Компанията инвестира в сертифициране и обучения на персонал от изцяло български служители. „Евклипс Енерджи“ влага значителен паричен ресурс в обновяването на машинния си парк, като закупува най-надеждните високопроходими машини и оборудване, за да си гарантира висока производителност – важна предпоставка за спазване на строителните графици.
„ЕВКЛИПС ЕНЕРДЖИ“ С 4 СОБСТВЕНИ ИНВЕСТИЦИИ У НАС
Друго основно направление в дейността на компанията са инвестициите във ВЕИ, като до момента тя разполага с 4 собствени обекта. Още 2 нови централи с обща мощност 11.3 MW ще заработят до септември 2024 г. в Павликени, Великотърновска област.
Семейната компания е основана преди 7 години от братовчедите Елена Педова, Елица, Иво и Иван Рашеви. Равностойното разпределение на дейностите помежду им като бизнес партньори е ключът към успеха на „Евклипс Енерджи“. Елена се занимава с комуникацията с клиенти и legal екипа, Елица отговаря за човешките ресурси и счетоводството, а Иво и Иван – с мениджмънта на най-мащабните проекти. Основният офис на „Евклипс Енерджи“ е в Разлог, но разрастването є налага отварянето на офис и в София. До края на лято 2024 дружеството планира да назначи още 500 души, предимно техници и специалисти по изграждане на соларни паркове.
НОВИТЕ РЕГУЛАЦИИ – ВАЖНО Е ДА СИ ОТГОВОРЕН
Новите европейски регулации за балансиране на въглеродния отпечатък и ESG отчитането поставят сериозни изисквания пред компаниите и преместват фокуса от краткосрочната възвръщаемост за акционерите към екологичното и социално измерение на бизнеса. Въпреки че ESG отчитането е препоръчително за България, „Евклипс Енерджи“ е започнала подготовката на първия си отчет. „Вече имаме отдел, който се занимава изцяло с това, и тази година ще публикуваме първия си доклад“, казва Педова.
В останалите държави от ЕС процесът е напреднал. Рафинерии и големи компании за рециклиране на отпадъци изграждат ВЕИ и фотоволтаици, тъй като инвестицията в соларни мощности е една от най-достъпните, а технологията е лесна за инсталация и поддръжка. „В Холандия имаме проект за компания, занимаваща се с управление на отпадъците. Традиционно това е индустрия, която произвежда повече вредни емисии и търси начини да ги компенсира. Инвестицията за изграждане на солари и ВЕИ паркове е скъпа, но глобите, които биха понесли някои индустрии на държавно и европейско ниво, ако не демонстрират усилия и резултати в посока балансиране на произведените емисии, биха били в пъти по-големи от създаването на един такъв парк“, казва Иван Рашев.
С ПОГЛЕД КЪМ БЪДЕЩЕТО
Новите технологии в енергийния сектор позволяват лесен дистанционен мониторинг на производството и системите, като намаляват времето за реакция и оптимизират разходите, свързани със свръхпроизводството. Все повече производители на зелена енергия включват към мощностите си системи за съхранение на енергия (сторидж системи), които позволяват реализация на произведената енергия на по-добра цена. Развиват се и много нишови сегменти, като плаващи фотоволтаици и агриволтаици, които все още не са популярни у нас, поради липсата на законова рамка. В останалите страни от ЕС обаче подобни обекти не са рядкост. Едни от футуристичните проекти, изградени от „Евклипс Енерджи“, са плаваща фотоволтаична централа в басейн с питейна вода в Белгия и фотоволтаична централа върху ябълкова градина в Австрия.