Партньор в битката за успех
Любомир Геджев и неговата платформа Fight Scout целят да се превърнат в обединяващ фактор в разединения свят на бойните спортове
Бойните спортове бързо се превръщат в глобален феномен, заливащ лавинообразно различни аудитории от цял свят. Това се случва до голяма степен благодарение на технологиите, които променят начина, по който феновете стават част от събитията в света на бойните изкуства.
Част от технологичната революция в мултимилиардната индустрия е и българската компания Fight Scout, основана от един от пионерите на смесените бойни изкуства в България Любомир Геджев. Разработеното от компанията мобилно приложение позволява на бойци, треньори, мениджъри и промоутъри да създават нови професионални контакти, а също така спомага и за популяризацията и монетизирането на събития. „В тази индустрия всички разчитат на личните контакти за изграждане на бизнес отношения, но е нужен подходящ канал това да става бързо, лесно и с широк кръг от хора“, казва Геджев, с когото разговаряме на мястото, на което се чувства най-комфортно – тепиха в офиса на Fight Scout.
Идеята зад компанията обаче не е нова. Тя се заражда благодарение на дългогодишния личен опит на Геджев и предизвикателствата, които той среща по пътя. Неговата страст към бойните изкуства се заражда още през далечната 1998 г., когато съдбата го отвежда в Абу Даби.
Още в първите си дни там Геджев посещава събитие, организирано от Abu Dhabi Combat Club (ADCC), и никога повече не поглежда в друга посока. През следващите седем години, благодарение на своята отдаденост и упорит труд, от начинаещ той изкачва стъпалата до това да стане част от комисията, оглавяваща най-престижното световно състезание по граплинг, организирано от ADCC.
През 2005 г. амбицията и желанието за покоряване на нови върхове връщат Геджев в България, където той носи своите познания и основава първия клуб и първата федерация по смесени бойни изкуства и бразилско жиу-жицу. „Така ми се наложи да стана професионален състезател, за да мога да докажа ефективността на бразилското жиу-жицу и да разсея недоверието.“
През 2011 г. той отново се връща в Абу Даби, където е избран да ръководи техническата част на мащабен проект за разработката на тренировъчни програми за деца по бразилско жиу-жицу, което е задължителен предмет във всички държавни училища.
Именно по това време се заражда и идеята за Fight Scout. „Тогава срещнах човек, който се занимава с мобилни приложения, и веднага осъзнах, че те могат да решат много от проблемите, с които се сблъсквам.“
Паралелно с работата, по това време Геджев записва да учи специалност „Бизнес администрация“ в университет във Великобритания. Освен възможността да прилага наученото на практика в Абу Даби, това му дава възможност да разпише и детайлен бизнес план за Fight Scout още през 2014 г., но така и не намира мотивация да го осъществи.
Всичко това се променя през 2021 г., когато Геджев се прибира отново в България, този път устремен да започне свое собствено начинание. Той отново подминава идеята за Fight Scout и се насочва към две маркетплейс приложения за продукти за здраве и красота.
Когато пристъпва към реално изграждане на софтуера, той получава безценен съвет от собственика на компанията, на която е възложил задачата. Макар и Геджев да представя само базова презентация на концепцията за Fight Scout, той бива силно окуражен да преследва именно това начинание, поради безценния си опит и контакти в сферата.
Така през август 2021 г. формално се ражда Fight Scout. Геджев стартира начинанието с подкрепата на двама свои приятели – състезателя по бразилско жиу-жицу Петър Балталийски и бизнесмена Николай Петров.
Първоначалната визия за компанията е тя да се превърне в „LinkedIn за всички участници в света на бойните спортове“. Разработката на първоначалната версия на приложението отнема 6 месеца и струва около 40 хил. евро.
Колелото обаче се завърта бавно и първите потребители се появяват до голяма степен благодарение само и единствено на личните контакти на Геджев. „Още със започването осъзнахме, че има и редица други функционалности, които са важни и допринасят за развитието на бойния спорт“, казва той.
Разработката им става възможна благодарение на два инвеститора, които влизат във FightScout пред 2022 г. Фондът за рисков капитал „Витоша Венчър Партнърс“ осигурява 50 хил. евро, а инвестиционната компания на бизнес ангела Иво Евгениев „Александреа Инвест Груп“ се включва с 50 хил. долара. Междувременно Петър Балталийски напуска компанията, тъй като редица други ангажименти в Абу Даби не му позволяват да намери необходимото време, за да се включи пълноценно в развитието на приложението.
Средствата дават възможност на Fight Scout в началото на 2023 г. да въведе опцията за излъчване на състезания на живо. Модулът позволява едновременно да се наблюдава повече от един тепих, като всеки се заснема от два ъгъла, а записът остава на платформата и след приключване на прякото излъчване. „Всичко това става с един човек, един лаптоп и няколко мобилни телефона.“
Всички функционалности на приложението се радват на засилен интерес в следващите месеци, а излъченото първенство по карате Киокушин за Източна Европа привлича интереса на 22 хил. зрители на живо. Общият брой на излъчените събития до края на годината надхвърля 70, а интересът към услугата нараства устойчиво с всеки изминал месец.
Междувременно общността на Fight Scout продължава да се разраства, при това без никакви инвестиции за маркетинг на приложението. „Общо имаме похарчени 200 долара за една Facebook кампания, с която исках просто да докажа, че оттам няма да намерим потребители с профила, който ние търсим“, казва Геджев.
Стабилно нарастващият брой потребители в комбинация с позитивната обратна връзка от новите функционалности на приложението убеждават и нови инвеститори да се включат. Така през октомври 2023 г. Fight Scout пласира конвертируем заем от 250 хил. евро. Дял от емисията записват фондовете Sofia Angels Ventures и Innovation Capital Fund, както и Wireless Electric и „Александреа Инвест Груп“.
А парите от заема влизат веднага в употреба, с цел разширяване на екосистемата в приложението. „Консервативният подход може би работи добре за повечето стартъпи, но в това отношение аз държах да действам с пълна пара и да почукам на всяка врата, на която мога“, казва Геджев. А резултатите от този подход са повече от впечатляващи.
Към края на 2023 г. Fight Scout може да се похвали с над 17 хил. сваляния. Регистрираните потребители са над 5 хиляди, от които 2900 фенове, 1760 бойци, 185 треньори, 155 промоутъри и 152 мениджъри от над 140 държави. Най-силните пазари за приложението, по отношение на броя привлечени бойци, са САЩ, Англия, Бразилия и България.
Така през 2024 г. на дневен ред за Fight Scout излиза монетизацията на предлаганите услуги. Подходът към това се предвижда да е традиционен – чрез месечен или годишен абонамент за използването на определени функционалности. В допълнение приложението предлага и възможност за платено излъчване на събития срещу процент от приходите. Третият потенциален източник на приходи са и рекламодателите от индустрията, които се очаква да се появят с натрупване на критична маса от потребители.
А предпоставки за натрупване на все повече потребители не липсват. При наличието на над 180 стила бойни изкуства, днес състезания се провеждат всеки уикенд в почти всеки голям град по света. Нарастващият брой практикуващи върви в синхрон с разрастването на фенската маса в бойните спортове, отваряйки нови врати за Fight Scout.
Дългосрочно целта на Геджев надхвърля финансовите резултати.
„В една индустрия, разделена по всякакъв принцип – стилове, държави, федерации, искам Fight Scout да остави трайна следа като място, което обединява“, казва в заключение той.