Къде жените в България получават най-високи заплати?
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
На 8 март отбелязваме Международния ден на жената. Някои възприемат празника като отживелица, други – като дата с важно социално значение. На този ден поглеждаме към националната статистика, за да проверим в кои сектори в България жените са най-добре платени.
Дейностите с най-много работещи жени са търговията, преработващата промишленост, здравеопазването и образованието.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Националният статистически институт изчислява, че за 2023 г. секторът на създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения е най-добре платеният за жените. Статистиката сочи, че средната годишна работна заплата на всяка жена е била 45 223 лева.
- На второ място се нарежда сектор производство и разпределение на електрическата и топлинна енергия и на газообразни горива – 35 790 лева годишна средна работна заплата.
- Жените, извършващи финансови и застрахователни дейности също са добре платени – НСИ изчислява, че средната годишна работна заплата за 2023 г. е 30 523 лева.
- Добивната промишленост е следващият сектор, в който жените са получили най-високи заплати през 2023 г. – 28 605 лева. На последно място са жените, които се занимават с научни изследвания – 28 948 лева.
АКЦЕНТ
Според изследване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ средната разлика между заплатите на мъжете и жените в България е близо 13%. В някои сфери жените получават с 30% по-ниски заплати от мъжете, например финанси и застраховане.
Каква е картината за работещите мъже в същите сектори, които НСИ посочва като най-добре платените икономически дейности?
Близо 19 хил. лева е разликата между годишната работна заплата между жените и мъжете, работещи в най-добре платения сектор – създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения. 59 459 лева е средната годишна заплата за всеки мъж през 2022 г. В този период жените са получавали 40 971 лева. Казано иначе – разликата над 1600 лева месечно.
Впечатление прави и огромната дупка между средната годишна работна заплата за мъже и жени в сектора на финансовите и застрахователни дейности – над 17 хил. лева годишно или малко под 1500 лева месечно.
Близо 10 хил. лева е разликата между заплащането на мъжете и жените в сектор професионални дейности и научни изследвания за 2022 г.
Пропаст има и в сектор хуманитарно здравеопазване и социална работа, макар той да не е в топ 5 на най-добре платените дейности. 29 430 лева е средната годишна работна заплата на работещите в сектора мъже, докато 20 080 лева е средната годишна работна заплата за жените в същия сектор. Разликата е от почти 10 хил. лева годишно.