Кулинарен адреналин: 10 екзотични храни, които крият риск за здравето
Човекът е човек, когато е на път. Първото изречение е абсолютно клише. Затова нека кажем така – човекът е човек, когато е на път, а освен това опитва интересни храни. Независимо дали става дума за най-вкусния тайландски пад кра пао, деликатесна холандска херинга по каналите на Амстердам, или за най-добрия немски братвурст, опитването на местната кухня е фантастичен начин човек да се докосне до истинския вкус на новите култури. Кулинарните авантюри могат да са източник на адреналин и да доставят истинско удоволствие за всеки гастроном, но и да предизвикат здравословни проблеми. Ето списък с 10 храни, към които трябва да се подхожда с повишено внимание. Някои са абсолютно изкушаващи. Други – не съвсем. Да ви е сладко.
Кулинарният туризъм е огромна бизнес ниша. Има много туроператори, които предлагат обиколки, галещи небцето с дегустация на всеки местен деликатес. Кулинарни инфлуенсъри също възбуждат интереса като показват отблизо далечни дестинации, докосват се до култури и екзотична храна, докато последователите им преглъщат в захлас и мечтаят да са на тяхно място. Това обаче не винаги е добра идея. Някои от тези ястия може да се окажат твърде непознати и чужди за организма, да разболеят човек и дори да предизвикат реален риск за здравето. Други може да са съмнителен произход от екологична и дори морална и етична гледна точка. Международната асоциация на шофьорите създаде списък с храни и напитки от целия свят, към които трябва да се подхожда внимателно.
Яйца от риба балон, Филипините
В кулинарията рибата балон е известна най-вече като фугу – строго регулиран рибен деликатес, който е най-предпочитан в Япония. Фугу съдържа тетродотоксин – потенциално смъртоносна отрова. Затова тази храна трябва да се приготвя много, много внимателно, за да се отстранят отровните части и да се предотврати заразяването на останалата част от рибата.
Малко количество фугу предизвиква еуфория. Голямо количество – смърт. Добрите готвачи се обучават с години, за да се сдобият с нужния лиценз за безопасното приготвяне на тази риба. Във Филипините яйцата от риба балон са по-малко известен деликатес, който обаче за сметка на това се предлага сравнително нерегламентирано. Това означава – по-меки стандарти от тези в Япония и съответно по-висок риск от отравяне с тетродотоксин.
Хоочеро, Венецуела
Ключът е в името – хоочеро е алкохолна напитка във Венецуела, приготвена от ферментирала сурова захарна тръстика, вода и други съставки. В повечето случаи се приготвя в домашни условия и не се среща в баровете. Има основателна причина за това. Грешка в приготвянето й може да доведе до опасни нива на метанол, които я правят отровна и потенциално смъртоносна.
Казу марзу, Сардиния, Италия
Казу марзу в превод значи “гнило сирене” и съдържа червеи. Смята се за най-опасното сирене в света. То започва живота си като сирене пекорино сардо, но в определен момент от зреенето му кората се отваря и вътре муха снася яйца. След това кората се затваря. Ларвите се излюпват вътре и започват да се хранят, придавайки на сиренето мека текстура и остър вкус. След като узрее, казу марзу се консумира с всички личинки, обикновено с пресен хляб и сардинско вино.
Колкото и любопитно да звучи, това сирене представлява риск за здравето и е забранено в повечето страни по света, включително в Европейския съюз. В Сардиния обаче то е прекласифицирано като “традиционна храна” и като такава е освободено от повечето закони за храните. Въпреки това е трудно за откриване.
Африканска жаба бик, Намибия
Традиционен деликатес в Намибия, гигантската африканска жаба бик е известен на местно ниво като efuma. Тя се консумира предимно през дъждовния сезон и то “след третия дъжд”, както съветват местните. Казано иначе – когато жабите започнат да крякат и да се размножават. Това не е случайно. Времето е от решаващо значение – консумацията им извън сезона може да доведе до бъбречна недостатъчност.
Този риск идва от токсините, които те натрупват през определени етапи от живота си. Обикновено тези опасности могат да бъдат избегнати с подходяща подготовка, но рискът е реален.
Пържена тарантула, Камбоджа
През 2023 г. около 3,5 милиона туристи ще посетят Камбоджа, като много от тях с нетърпение ще опитат предимно вкусната камбоджанска кухня. Основен продукт на много местни ресторанти и улични търговци на храна е пърженият паяк, а често и по-конкретно – пържената тарантула. Истински обичан деликатес сред камбоджанците, той може да достигне доста висока цена.
Концепцията за консумация на насекоми може би е отвратителна сама по себе си за голяма част от хората, но има и ентусиасти, които с любопитство ще посегнат на камбоджанската пържена тарантула. Важно е да знаят едно – въпреки че не е опасно за здравето, ловът на тези огромни паяци може да навреди на местните екосистеми.
Супа от сурова кръв, Виетнам
Tiết canh, както е виетнамското й име, е традиционно ястие от сурова патешка, гъша или свинска кръв. Звучи отвратително, но някои я описват като “хладка, кисела и маслена”. Често се сервира със силен алкохол, като според местните вярвания охлаждащите й свойства могат да помогнат за регулиране на телесната температура, да лекуват язви в устата и дори да предотвратят анемия.
Популярността й обаче намалява, тъй като здравните власти признават, че тя крие и риск. Това важи с особена сила за патешката и гъшата кръв поради опасенията, свързани с птичия грип.
Гъсеница на мадагаскарския залезен молец
В Мадагаскар залезният молец е почитан като благороден дух. Тези насекоми са абсолютно впечатляващи по отношение на цветове и шарки. Красотата им обаче не ги спасява от това да попаднат на нечия трапеза като рядък деликатес.
Гъсеницата се поднася пържена или варена, но може да е и силно токсична. Причината – единственият източник на храна за тези насекоми са растения от семейство Omphalea, които са токсични за повечето животни. Тъй като гъсениците не усвояват токсините в растенията, те остават в телата им до зряла възраст, което ги прави потенциално смъртоносни за гладните хищници, включително и за хората.
Аки, Ямайка
Аки е ямайски плод, който често може да бъде открит на местния пазар в прясна или консервирана форма. Той е основна част от ямайската кухня и се консумира широко по света. Ако към него обаче не се подхожда внимателно, този плод може да причини и някои проблеми.
Ако се консумира неузрял и неправилно приготвен, аки може да бъде токсичен благодарение на съдържащите се в него токсини хипоглицин А и В. Това може да доведе до т.нар. ямайско повръщане. Освен повръщане, клиничните прояви на това заболяване се изразяват с променливо психично състояние и хипогликемия. Съобщава се, че тежките случаи причиняват гърчове, хипотермия, кома и смърт.
San-nakji, Южна Корея
Октоподът е обичан деликатес и неизменна част от морската кухня. В Южна Корея обаче консумацията му е изведена до различно, до известна степен нехуманно ниво. San-nakji е ястие, при което жив октопод се нарязва на малки парчета и веднага се сервира, обикновено със сусамово масло, докато парчетата октопод все още се гърчат.
Освен от чисто етична гледна точка, този южнокорейски деликатес може да се окаже и опасен, тъй като крие риск все още движещите се смукателните чашки на пипалата да се залепят за устата или гърлото и да предизвикат задушаване. Всъщност през 2023 г. 82-годишен южнокореец умира от сърдечен удар след точно такъв инцидент.
Кървави миди, Шанхай, Китай
Хората отдавна ядат миди, известни с автентичния си морски вкус. Приготвени с бяло вино, магданоз и чесън, те стават изключително крехки, ароматни и вкусни. Докато повечето от тях са безопасни, кървавите азиатски миди определено крият и известен риск.
Отдавна популярна в Китай, консумацията на кървави миди е предизвикала масови епидемии в страната. Срещат се предимно в югоизточната част на Азия, а върху вноса им има стриктен контрол.
Причината най-вече се дължи на начина, по който тези морски обитатели се развъждат – във води с високо съдържание на вируси и бактерии, които могат да оцелеят по време на приготвянето им. Кървавите миди се варят за изключително кратко време. Китайските здравни власти ги свързват с с хепатит А и Е, коремен тиф и дизентерия.