Стартъпът с българско участие NetFabric поглежда към 1.6-милиардния пазар на мониторинг на мрежи
Платформа, която в реално време дава отговор на всеки въпрос, който мрежовия администратор в една компания би могъл да има. Това смело обещание към бъдещите си клиенти правят основателите на NetFabric – платформа за мониторинг на мрежи, която ще използва изкуствен интелект и математически модели, за да следи състоянието на компютърните мрежи във всеки един момент.
NetFabric е базирана на много години проучвания и експертиза – казва един от съсонователите на компанията Мартин Вечев. – Сега изграждаме платформа за мониторинг на мрежи от следващо поколение, която е базирана на последните подобрения в ферата на генеративния изкуствен интелект и математическо моделиране. Платформата ще бъде първата, която ще може да дава отговори в реално време на всеки въпрос, свързан с мрежи.”
Вечев, който е и идеолог на българския технологичен институт INSAIT, създава компанията заедно с Борис Паскалев (двамата работят и по друг общ стартъп DeepCode), Проф. Лорен Ванбевер, Марлейн Бракейн, д-р Тобиас Бюлер, д-р Бени Бихсел.
Преди да бъде обособен като самостоятелна компания, стартъпът в бил част от екосистемата на швейцарския университет ETH Zurich, където Вечев работи повече от десетилетие.
Като двигател на INSAIT Вече в убеден, че именно това е най-правилния начин да се създават и комерсиализират технологични иновации: проучване в академични условия, след това изграждане на мрежа от контакти отново с помощта на института и намиране на инвеститори, ако е необходимо.
Пазарът на решения за мониторинг на мрежи се оценява на 1.6 млрд. долара според проучване на консултантската агенция Fact.MR. Проучването прогнозира, че до 2034 г. този пазар ще надхвърли 5.6 млрд. долара, тъй като дигиталната трансформация е неизбежда и принуждава бизнеса да разчита на все по-големи компютърни мрежи и все повече данни.
Мониторингът на компютърните мрежи е необходим, за да се избегне сриването им. Последното би могло да предизвика катастрофални последствия за бизнеса на компаниите. Meta например е изгубила 100 млн. долара (това са прогнозни данни) през няколкото часа в началото на март 2024 г., през които основните й продукти Facebook и Instagram бяха недостъпни.
Обичайните клиенти на платформи за мониторинг на мрежи са големи корпорации, които работят с много данни: банки, телекоми, доставчици на облачни услуги, дейта центрове и т.н.