България сред последните в света по конкурентноспособност на талантите
България се нарежда сред държавите, които са най-неспособни да създават, задържат и привличат специалисти с нужните умения и квалификация за целите на успешното развитие на националните икономики в дългосрочен план, показва Световната класация на таланти за 2024.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Страната ни се нарежда на 61-о място от общо 67 държави, което е влошаване с три позиции спрямо 2023 г., когато България е заемала 58-о място.
- Въпреки това е налице своеобразно задържане на нивото, посочват от Българската търговско-промишлена палата, която участва в изготвянето на класацията заедно със швейцарския Институт за развитие на мениджмънта (IMD).
- Най-голямото предизвикателство пред страната представлява способността на работната сила да отговори на новите технологии и изисквания. По този критерий страната ни се нарежда на 66-о място.
- Слабо е представянето ни и по критерий “Професионални стажове”, което също нарежда България на 66-о място (едно от последните). Това може да е област за подобрение, особено в контекста на нуждата от повече практически умения сред младите хора.
- “Инвестиции и развитие” на таланти поставят страната ни далеч по-напред – на 47-а позиция, което е сигнал за нарастващите усилия на държавата да инвестира в развитието на човешкия капитал. Възможностите за подобрение в този аспект са значителни, като увеличените инвестиции в образование и иновации могат да дадат тласък на бъдещото й представяне, показва докладът.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Световната класация за таланти за 2024 г. е важен момент за размисъл и действие за България. Докато текущите резултати показват нужда от реформи, страната има значителни възможности да подобри конкурентоспособността си чрез стратегически инвестиции в човешкия капитал и иновациите. С правилните политики България може не само да задържи, но и да привлече нови таланти, които да подкрепят икономическия ѝ растеж в следващите години”, посочват от БПТТ.
ЗА КЛАСАЦИЯТА
Класацията измерва как се представят икономиките по света, когато става въпрос за поддържане на техния набор от таланти. Това е 11-о издание на класацията като държавите са подредени спрямо данни от проучване на WTR от Световния център за конкурентоспособност на IMD (WCC) с външни източници, включително и констатациите на Международната организация на труда (МОТ).
Класацията проследява размера на публичните инвестиции в образование и измерва качеството на образованието свързани със съотношението ученици-учители. Измерва се и способността на дадена държава да се възползва от чуждестранния резерв от таланти, например чрез разходите за живот и качеството на живот. Разглеждат се показатели като ръст на работната сила, качество на уменията, образователна система, опит и компетенции на съществуващия резерв от висши мениджъри.
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
Най-конкурентните за таланти държави в света са Швейцария, Сингапур и Люксембург.
Швейцария доминира по отношение на инвестициите и развитието, както и спрямо фактор привлекателност. Страната води и по качество на живот, здравна инфраструктура, университетско образование, наличие на законова минимална заплата, способност за привличане на чуждестранен висококвалифициран персонал.
Сингапур е на второ място като за последните 10 години страната се изкачва с 16 позиции в класацията.
Скандинавските икономики – Дания, Норвегия и Швеция, се възстановят от най-ниски нива за 2023 г., което сигнализира за стабилността на техния набор от таланти.