Европа рискува да се превърне в музей, ако не насърчи AI иновациите
Европа рискува да се превърне в музей, ако не насърчи AI иновациите и не намали регулациите. Присъдата на шведския премиер Улф Кристершон звучи като ехо на доклада на Марио Драги, който предупреди, че Европа ще има нужда от стотици милиарди евро инвестиции, ако иска да остане конкурентоспособна. Думите на Кристершон повтарят и една тревога сред компаниите в технологичната сфера и европейските лидери, които се опасяват, че твърдите регулации срещу изкуствения интелект всъщност ще попречат на иновациите в сектора.

ВАЖЕН ЦИТАТ
“Мисля, че наистина трябва да се активизираме в Европа. Американската икономика, китайската икономика растат много по-бързо в сравнение с европейските икономики през последните 20 години. Ако не променим това, Европа всъщност ще се превърне в някакъв вид музей в сравнение с други части на света“, заяви шведският премиер пред участниците в събитието Techarena, което се провежда в Стокхолм.
ГЛОБАЛНАТА AI НАДПРЕВАРА
Думите на шведския премиер Улф Кристершон повтарят опасенията на много европейски лидери, които се изказаха по време на конференцията AI Action Summit, която се проведе в Париж миналата седмица. Основен акцент по време на събитието бе необходимостта Европа да се превърне в конкурентен играч в глобалната AI надпревара. По време на събитието френският президент Еманюел Макрон обяви, че бизнесът ще инвестира 109 млрд. евро в следващите няколко години в развитието на AI по подобие на проекта Stargate, обявен от президента Доналд Тръмп в САЩ. Френското финансиране ще включва ангажименти от Обединените арабски емирства, американски и канадски инвестиционни фондове и френски компании като Iliad, Orange и Thales.
Междувременно Европейската комисия също обяви, че Европа ще мобилизира общо 200 милиарда евро (208.6 милиарда долара) за инвестиции в изкуствен интелект. В началото на месеца ЕК представи и своя Компас за конкурентоспособност – пътна карта, която определя стъпките за превръщането на Европа в хъб за създаването на нови технологии, услуги и чисти продукти. Комисията ще предложи инициативи за “Гигафабрики за изкуствен интелект“ и за “Прилагане на изкуствен интелект“, за да стимулира разработването и промишленото внедряване на тази технология в ключови сектори. Тя ще представи планове за действие за авангардни материали, квантови технологии, биотехнологии, роботика и космически технологии.
AI РЕГУЛАЦИИТЕ
Европа прави опит да регулира развитието на изкуствения интелект, за да е сигурна, че новата технология се разработва с добри намерения. Затова бе приет и Закона за изкуствения интелект, който изисква от компаниите, които създават “високорискови“ AI системи, да бъдат по-прозрачни относно начина, по който изграждат и използват своите модели. Тези, които стоят зад най-мощните модели, са принудени да се съобразят с допълнителни изисквания, като например извършване на оценки на риска. Компаниите, които не спазват закона, са заплашени от огромни глоби и може да им бъде забранено да оперират на територията на ЕС.
Амбицията на Брюксел да се позиционира като “глобален център за надежден AI“ отдавна се оспорва от технологичните гиганти. Компании като Meta, изрично предупредиха, че строгата регулация на Европа може да задуши инвестициите и иновациите в областта на AI. Това предупреждават и експерти. Мнозина се опасяват, че новите европейски правила в сферата на изкуствения интелект са в противоречие с по-широката амбиция технологичните компании в Европа да се конкурират със САЩ на AI терена.
Голямото предизвикателство е именно САЩ, като според експерти ЕС може да смекчи подхода си спрямо регулациите в сферата на AI заради страх от ответен удар от страна на Доналд Тръмп, който вече прилага по-агресивна търговска политика, налагайки мита за внос на редица стоки. Брюксел отрича да предприема по-мек подход спрямо американските технологични компании заради страх от ответни мерки, но може би опасността е другаде – Европа да удари спирачка на иновациите. Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс също взе на прицел Европа, твърдейки, че лидерите на континента са се съсредоточили твърде много върху регулирането на AI, вместо да използват потенциала му за растеж. Изтъквайки САЩ като “лидер“ в технологията, Ванс заяви, че САЩ искат европейските им съюзници да насърчат по-благоприятно отношение към технологията.
ЗА TECHARENA
Techarena е международна платформа за иновации, предприемачество и устойчивост, която обединява предприемачи, бизнес лидери, експерти, инвеститори, политици и други заинтересовани страни.
В рамките на платформата се провеждат няколко ежегодни събития и конкурс за предприемачество. Едно от основните събития на платформата е Techarena, като тази година домакин е Стокхолм. Очаква се събитието да събере над 12 000 участници, включително бизнес лидери, основатели на компании, инвеститори и политици. Програмата включва над 350 световноизвестни лектори и панелисти.