България има шанс да участва равностойно в петата индустриална революция
2026 г. Тогава трябва да започне изграждането на гигафабрика за изкуствен интелект, за да може тя да заработи от 2030 г. Сроковете са кратки, а предизвикателствата – големи, особено предвид факта, че България няма опит в строителството на подобни съоръжения. Ако искаме страната ни да бъде част от петата индустриална революция обаче, няма време за губене.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Призивите се чуха по време на Национална кръгла маса “Иновациите – възможности пред България”. Участие във форума взеха представители на бизнеса, местната и изпълнителната власт.
- Участниците в дискусиите обсъдиха възможностите за привличане на стратегически инвеститори за изграждане на фабрики за изкуствен интелект и центрове за данни – нещо, което ще бъде във фокуса на петата индустриална революция, според представители на високотехнологичния бизнес.
- Голямото предизвикателство пред страната ни е България да изостане, стана ясно от думите на Доброслав Димитров, изпълнителен директор на БРАИТ. Има шанс България да се включи наравно с останалите, но за тази цел трябва да се ускори изграждането на центрове за данни.
- Проблемът е, че страната ни няма опит в такъв тип строителство и висококвалифицирани научни кадри – сериозен проблем на пазара на труда.
- Намирането на инвестиции също е предизвикателство. Българската банка за развитие демонстрира амбиция да се превърне в катализатор за изграждане на повече гигафабрики за изкуствен интелект, като банката разполага с различни инструменти за финансиране и се ангажира да търси стратегически инвеститори.
ДОПИРАТЕЛНА
В средата на март стана ясно, че страната ни е одобрена и наполовина финансирана за изграждане на фабрика за изкуствен интелект – една от шестте европейски страни, одобрени за европейско финансиране. Фабриката ще носи името BRAIN++ и ще бъде изградена на територията на София Тех Парк. Срокът за изпълнение на проекта е три години.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Направим ли го, ще сме една от малкото държави по света с инвестиция в гигафабрика. Автоматично и завинаги приключва разговора добро място за бизнес ли е България”, заяви Доброслав Димитров от БРАИТ.