Women Executives | Партньорска програма
Изпълнителният директор на iBank Ива Кутлова говори за доверието, лидерството и решенията, отвъд логиката на числата
Измина почти година, откакто сте част от лидерския екип в управлението на iBank. Кое беше най-голямото Ви предизвикателство като изпълнителен директор и какво успяхте да постигнете през този период?
Най-голямото предизвикателство беше не новата позиция, а новата перспектива. Когато поемеш ролята на изпълнителен директор, започваш да виждаш банката вече не през призмата само на едно направление, а като цял организъм. Осъзнаваш, че всяко твое решение има отражение върху много повече хора. Тази година ме научи на още по-голяма дисциплина, търпение и отговорност.
А ако трябва да кажа какво смятам за успех – успяхме да затвърдим човешкия си облик и имиджа на банка, която умее да намира решения и да печели доверие. Защото в крайна сметка банките са институции, но доверието винаги се изгражда между хора.
Има ли сделка или среща от кариерата Ви, която промени начина, по който гледате на бизнеса?
В началото на кариерата си стриктно гледах финансовите показатели. И те са важни. Но една среща с клиент ме научи на друго. Той дойде за финансиране с не особено впечатляващи цифри и доста рисков бизнес модел. На хартия почти беше за отказ, но докато разговаряхме, той знаеше абсолютно всеки детайл от бизнеса си. Говореше за компанията си както родител говори за дете. Финансирахме проекта. Няколко години по-късно бизнесът беше многократно по-голям. Убедих се, че понякога най-ценният актив в баланса не е записан никъде, това е характерът на човека отсреща.
Банкирането те учи да анализираш цифрите, но с опита започваш да разпознаваш и хората зад тях. А понякога, след десетки хиляди срещи и стотици взети решения, се появява и нещо друго – интуицията. Разбира се, нито една банка не отпуска кредит по интуиция. Но съм убедена, че най-добрите решения се вземат тогава, когато анализът и интуицията работят заедно.
Жените лидери често получават въпроса как съчетават кариера и семейство – възможен ли е балансът?
Истината е, че знам всички правилни съвети – приоритизиране, делегиране, да се откажем от съвършенство… Проблемът е, че не ги следвам. Ако някой наистина е намерил баланса, моля да ми се обади. Аз още се опитвам да бъда едновременно изпълнителен директор, майка, съпруга, колега и приятел.
Какво е общото между добрия банкер и добрия лидер?
И двамата работят с доверие. Разликата е, че банкерът управлява капитала на клиента, а лидерът – и доверието на хората. Клиентите рядко помнят детайлите по договора, но винаги помнят дали си удържал на думата си. И в банкирането, и в лидерството хората не следват титли. Следват хора, на които вярват.
Каква е Вашата лична дефиниция за успех?
Да можеш да погледнеш назад и да видиш хора, които са станали по-добри благодарение на работата с теб и пак биха те последвали. Да, цифрите са важни, но след време хората помнят най-вече как си ги накарал да се чувстват. А ако и децата ти смятат че си сравнително приятна компания, това също си е успех.
Какво означава да бъдеш жена изпълнителен директор в България днес и какъв съвет бихте дали на младите жени, които се стремят към ръководни роли?
Днес най-хубавото е, че все по-рядко се налага да обясняваме защо една жена е на лидерска позиция. На младите жени бих казала да не чакат да се почувстват напълно готови. Почти никой не е напълно готов за големите възможности в живота си.
Смелостта е не липсата на страх и съмнения, а решението да продължиш въпреки тях. И не се старайте да бъдете нечие копие. Досега винаги успявам именно защото се старая да бъда различна.