Милена Драгийска: Днес Lidl е брандът на доверието
Lidl влезе на българския пазар преди 10 години. Оттогава насам компанията всеки ден доказва, че е отговорен инвеститор, работодател и търговец
В края на ноември 2010 г. Lidl едновременно отваря първите си 14 магазина в България. Началото е ударно и включва масивна телевизионна реклама и промоции, които се помнят с години. Със задачата да изгради структурата на Lidl у нас се заема Милена Драгийска. Юрист по образование, тя е работила пет години за компанията в Германия и Австрия, преди през 2007 г. да започне подготовката на експанзията у нас – „от гола поляна“, както сама казва.
В последните 10 години компанията успява да докаже, че е отговорен инвеститор, работодател и търговец и печели доверието на потребителите ден след ден. Така през 2019 г. компанията влезе сред 10-те най-големи фирми у нас с оборот от близо 1.2 млрд. лв.
Годишнината от старта на бизнеса на „Лидл България“ ни подтикна да влезем в дълбочина в историята на една компания, която постоянно еволюира с времето, и да ви срещнем с хората, които са отговорни за успеха на Lidl в България.
Госпожо Драгийска, вие сте главен изпълнителен директор на Lidl в България от самото начало. Как се промени компанията в последните 10 години и как страната ни?
Ние се превърнахме от хард дискаунтър в смарт дискаунтър. Искахме да докажем, че високото качество и достъпната цена могат да бъдат съвместими, и полагаме всички усилия да спазваме това обещание. Когато се запитахме какво сме постигнали за 10 години, осъзнахме, че имаме огромна заслуга за въвеждането на този демократичен модел на потребление – клиентите ни да получават най-доброто за парите, които инвестират в хранителни продукти всеки ден. Това е нашият принос за по-качествен и пълноценен начин на живот на българите. Ние не само спестяваме техните пари, а и тяхното време. Нашият асортимент например не може да се сравни с този на хипермаркетите, но продуктите, които могат да се купят в Lidl, са внимателно подбрани, може да се каже, че тяхната селекция е допълнителна услуга, която предлагаме. Нашето развитие обаче не можеше да се случи, ако България не беше заявила ясен европейски курс. Инвестирали сме близо 1.2 млрд. лв. Стартирахме с 300 души персонал, сега сме 3200. Започнахме с 14 магазина в 11 града, днес те са 105 в 49 града. Това беше постигнато заради предвидимостта на макроикономическата среда.
Кое постижение в последните 10 години ви радва най-много?
Има една мисъл на Хенри Форд, която казва, че да се съберем заедно е начало, да останем заедно е прогрес, а да работим заедно е успех. В този смисъл за мен най-силното ни постижение е екипът, който изградихме и който помага на бизнес модела на „Лидл България“ да изпъкне. Гордея се с отдадеността, целеустремеността, специфичния заряд на екипа ни. Нашето вътрешно неспокойствие е в ДНК-то ни, ние постоянно търсим начини да направим нещата по-добри. Работим в синхрон – само се замислете, че зад всяка една стратегия, която измислим, стоят колеги, които я превръщат в реалност за потребителите. Ако обещанията, които даваме в своите реклами например, не намерят адекватния израз в магазина, клиентите остават разочаровани и може никога повече да не се върнат при нас. Не можем да си позволим да загубим доверието, за което се борим ежедневно, затова устойчиво работим на високи обороти. От касиерите, през колегите в складовата база до хората на ръководни позиции – енергията е нужна на всеки. Затова за мен от всички ресурси човешкият е в основата на нашия успех през тези години.
Какво отличава Lidl от конкуренцията?
Отличават ни бизнес моделът и ценностният ни начин на работа. Те ни помагат да бъдем смарт дискаунтърът, за който споменах, а и да наложим демократичния ни модел на пазаруване. В ядрото на тези твърдения стоят нашите собствени марки. Чрез тях ние гарантираме на 100% качеството на продукта – от суровина, през рецептура до начина на излагане и маркетинговите кампании. Собствените ни марки обръщат ценовото предимство по веригата към клиента. Важно е да отбележа, че тези ниски цени не се постигат с натиск към производителите, а се изработват през оптимизирани процеси.
Именно те са другата ни голяма тайна. Най-разбираемо мога да го илюстрирам така: ние изчисляваме капацитета на натовареност на камионите, които карат нашите стоки от логистичните центрове към магазините. Тя е константно над 98.7% – това означава, че нашите процеси са много добре оптимизирани и гарантират, че камионите винаги са добре натоварени, а в същото време допринасяме за опазването на околната среда.
ВЪТРЕШНОТО НЕСПОКОЙСТВИЕ Е В ДНК-ТО НИ, ПОСТОЯННО ТЪРСИМ НАЧИНИ ДА НАПРАВИМ НЕЩАТА ПО-ДОБРИ
Иновациите, които помагат на качеството, също ни отличават от конкуренцията. Ние сме единствената верига, която успя да премахне механично обезкостеното месо от своите колбаси. Да научиш всичките си доставчици на това ниво, е огромно усилие. „Родна стряха“ – собствените продукти, които лансирахме като първа верига в началото на 2017 г. и предлагат съхранен български вкус и рецепти от най-различни региони, също са отличен пример за иновация в нашата сфера. Да не забравяме и приложението Lidl Plus, което е налично от есента на 2020 г. Иновациите ни дават шанса да заявяваме пред потребителите, че не спираме да работим за подобрения, които дават качествени преимущества за тях и оправдават прокламираното от нас доверие и качество на най-добра възможна цена.
Кое беше най-голямото предизвикателство през тези 10 години?
Имало е моменти, в които сме били колебливи при прилагането на стратегията ни. Особено в началните години масово бяхме асоциирани с евтините банани, като че ли гръмкото начало успя да отблъсне средната класа в България. Ние трябваше да водим една търпелива и интелигентна борба за вниманието и оценката на тази целева група. Отделно от това, когато една организация расте бързо, може да загуби фокус. Да го върнем във всяка отделна брънка от организацията, също беше голямо предизвикателство. Всъщност още е, защото ние сме най-бързо растящата търговска верига в България в четири последователни години. И ние, както и другите предприемачи тук, имаме задачата да се справим с трудностите на пазара на труда. Темите като работодателска марка и нива на заплащане са релевантни за всеки бизнес и ние вече сме възприемани като добър и отговорен работодател, но можеше да насочим фокуса си натам година-две по-рано.
Изградихте много социални инициативи – можете ли да отличите някоя?
Нашето голямо щастие в социално отговорната политика е, че за нас в „Лидл България“ не са важни само отделните кампании, ние разглеждаме социално отговорното си поведение в цялост. В доклада ни за устойчиво развитие ние ясно показваме, че искаме да генерираме печалбата си по отговорен начин и в съответствие с околната среда, интересите на обществото, доставчиците и останалите заинтересувани лица. Имаме голяма гордост и много малки любови. Гордостта ни е платформата „Ти и Lidl за по-добър живот“. Станахме свидетели на ентусиазъм, даже будителство, и за три години чрез нея сме финансирали 73 проекта в 44 населени места на обща стойност 545 хил. лв.
Вярваме, че така подобряваме живота в отделните общности. Сред другите инициативи, които мога да отлича, са „Дай шанс на Балканката“, в която за седем години сме зарибили 380 хил. балкански пъстърви. Бих посочила и проектите ни, насочени към здравословното хранене на децата. За 10 години сме инвестирали над 5 млн. лв. в дарения, спонсорства и други социално отговорни инициативи – и чрез тях една голяма компания като нас устойчиво помага за развитието на обществената среда.
Как COVID-19 се отрази на „Лидл България“ и плановете ви?
Работата ни се промени почти изцяло, подложихме всички процеси на сериозен скрийнинг – и трябваше бързо да ги адаптираме. Първото, с което трябваше да се справим, беше безопасността на хората – служители и клиенти. Второто – да не допуснем дефицит на стоки въпреки отчасти затворените граници през пролетта. Трябваше да инвестираме 2 млн. лв. в различни краткосрочни мерки за безопасност – само за пет дни например поставихме плексигласови прегради на касите във всички наши магазини. Започнахме работа с доставчиците за промененото потребителско търсене. Листнахме над 90 нови продукта, които преминаха качествен контрол в рамките на месец. Тук не говорим само за различен грамаж, но и за напълно нови продукти. Логистичната верига също трябваше да се преосмисли. Станахме първата хранителна верига в страната със сертификат COVID Shield, връчен ни от представителите на TÜV AUSTRIA за България. Той гарантира, че сме предприели и продължаваме да прилагаме всички необходими мерки за осигуряване на безопасна среда за нашите служители и клиенти.
НАДЯВАМ СЕ ВСИЧКИ ПРЕДПРИЕМАЧИ В ТАЗИ ДЪРЖАВА ДА ЗАПАЗИМ ВЯРАТА И ОПТИМИЗМА – А И БЪДЕЩЕТО ДА Е БЛАГОСКЛОННО С НАС.
В тези кризисни ситуации се убедихме, че навременната, прозрачна и пълна комуникация към екипа е изключително важна. Така се запазва доверието към ръководството, запазва се и усещането за сигурност, дори и в несигурни времена, в които много колеги са на първа линия. Засилва се и усещането за общност, че ние всички сме едно, както и мотивацията на служителите. Това, че им дадохме финансови стимули, вярвам, показа, че трудът им наистина се цени. Вече сме по-подготвени за „новата реалност“, но като цяло периодът все още е пълен с изненади. Все пак имаме повече информация за кои неща трябва да настъпим газта и за кои – да дръпнем ръчната.
Можете ли да отличите важни бъдещи проекти, които ще бъдат видими за потребителите?
Ясно е, че заради многото неизвестни и несигурната обстановка някои от големите ни проекти ще бъдат премислени като обхват и времева ос. За момента обаче не сме се отказали от нито един такъв проект. В края на 2020 г. например започваме разширението на складовата ни база до София в село Равно поле. Ще достроим близо 18 хил. кв.м, това за много бизнеси са две фабрики. Стойността на проекта е близо 40 млн. евро и ще се реализира в рамките на 18 месеца. Чрез него ще продължим да гарантираме точността и свежестта на доставките ни. Също така ще запазим темпото на експанзия. Смятаме, че ще ни стигнат силите да отваряме пет-шест нови обекта на година. Надявам се всички предприемачи в тази държава да запазим вярата и оптимизма – а и бъдещето да е благосклонно с нас. Нашата задача като отговорни бизнеси е да сме подготвени – структурно, организационно, като човешки и технически ресурси. Пожелавам си хората с устойчиво мислене и дългосрочна визия да съхраним тези ресурси, да преодолеем тези предизвикателни времена и заедно да спомагаме за просперитета на България.
Любомир Хърсев: Имаме значима роля в икономиката на страната
Г-н Хърсев, каква е общата инвестиция на Lidlв българската икономика?
Общите нетни инвестиции на Lidl в България до момента са в размер на 1.2 млрд. лв. Размерът на този показател ни отрежда без съмнение значима роля в икономиката на страната, но е само един статичен измерител.
По-съществено и важно за мен е измерването на приноса на тези инвестиции в динамика или какво е въздействието на изграденото от нас в процеса на функциониране на нашия бизнес модел.
Наскоро такава оценка за социално-икономическото въздействие на нашето присъствие завършиха колегите от Института за пазарна икономика – общият му ефект само за 2019 г. е 1.1 млрд. лв.!
Нашата най-важна инвестиция и основното перо за нашия успех обаче си остава екипът на „Лидл България“!
Вие отговаряте и за IT системите на компанията – колко дигитална е „Лидл България“ през 2020 г.?
Разполагаме с един доста цветен, но здравословен микс от около 200 информационни системи, вплетени в общата ИТ системна инфраструктура. Информационни системи и дигитални процеси са в основата на работата на всички звена и фази на работния цикъл във фирмата.
Фундамент на всички дигитални решения и системи са информационната и кибер сигурност и непрекъснатостта на дейността, обслужвани от квалифицирани и сертифицирани ИТ специалисти.
Драгомир Илиев: Собствените марки са нашата основна сила
Г-н Илиев, кoлко са важни за вас – а и за клиентите на Lidl, собствените ви марки?
Lidl успява да печели доверието на клиентите с високото качество на изгодни цени. Собствените марки са нашата основна сила и конкурентно предимство. За да намерите артикул собствена марка на регала, означава, че е изминат дълъг път, който включва детайлен анализ на пазара, подбор на оптималната рецепта и безкомпромисно и постоянно качество на продуктите.
Всички производители притежават международен сертификат за производствените си процеси, а след като продуктът е вече на рафта, той се изпраща на регулярни изследвания в акредитирана лаборатория. Качествените продукти са в основата на нашия успех, а също допринасят и за успешното развитие на нашите партньори.
Може ли да посочите пример за добро партньорство с български доставчик?
Всички производители на собствена марка за Lidl трябва да имат сертифицирани производствени процеси по IFS, BRC или FSSC.
Преди да отворим нашите магазини, българските производители с международен сертификат бяха малко на брой. Благодарение на съвместните ни усилия всички производители на собствена марка успяха да подобрят инфраструктурата и процесите си така, че да могат да се сертифицират. Благодарение на партньорството си с нас български производители изнасят 136 продукта в 23 държави.
Такива примери са ,,Млечни продукти“, Смарт органик, Симид, Ню хелт и др. Износът на български продукти посредством „Лидл България“ надхвърли 40 млн. лева през 2019. Българските производители доказаха, че са конкурентоспособни и имат заслужено място на европейския пазар.
Бисер Инчовски: Искаме да сме на пътя на клиентите ни
Г-н Инчовски, как оценявате експанзията на веригата в 10-те ѝ години на българския пазар?
С една дума – успешна. За десет години отворихме 105 магазина в 49 града в България. През пролетта на 2021 г. ще отворим врати и в Троян, който ще бъде 50-ият град, в който Lidl присъства. Гордо можем да заявим, че ние сме една от най-динамично развиващите се вериги и чрез експанзията успяваме всяка година да допринесем за здравословния растеж на компанията.
Какъв е процесът на подбор на локации и промени ли се той през годините?
Винаги търсим да сме максимално близо до нашите клиенти и да им предоставим магазин, който е съобразен с навиците и потребностите им – да не се налага да ни търсят, а буквално да сме на пътя им. Подсигуряването на качествени локации е бавен процес, все пак една локация трябва да бъде актуална към деня на отваряне на магазина, но и след 20–30 години.
Колко трудна е поддръжката на един магазин?
Поддръжката на един магазин започва още при избора на даден инвентар или материал. В Lidl процесът е така дефиниран, че да знаем още от самото начало на поръчка в какви интервали трябва да се сервизира. Магазините и инсталациите в тях са типизирани, което улеснява идентифицирането на повредите и бързото им отстраняване. Имаме връзка в реално време с всичките ни магазини и много от настройките (като например климатизация и осветление) се правят дистанционно.
Катерина Шопова: Екипът ни винаги гледа в една посока
Г-жо Шопова, „Лидл“ традиционно е сред най-добрите работодатели в България – каква е причината?
Основната причина е искрената ни грижа за нашите служители. Като работодател вече 10 години устойчиво се развиваме заедно и следваме принципи като прозрачност, диалогичност, откровеност и спазване на всяко дадено към тях обещание. Факт в „Лидл България“ са и отличните възможности за развитие на таланта.
Друг важен фактор за положителния ни имидж като работодател е харизматичната и силна лидерска култура, която стъпва на личен пример, отдаване на признание на всеки и вяра, че заедно можем да допринесем по положителен начин за средата и бъдещето в България. Екипът на „Лидл България“ е сърцат, споделя общи ценности и визия и винаги гледа в една посока.
2020 г. със сигурност е била предизвикателна за вас. Как се грижехте за сигурността на колегите, които ежедневно работят с хиляди клиенти?
Кризата с COVID-19 на практика показа, че всички процеси в бизнеса са напълно зависими от човешкия ресурс. Това важи още повече за „Лидл България“ – компания с близо 80% служители на първа линия.
Приоритет за нас в началото на кризата беше да реорганизираме цели процеси и правила в отговор на новите изисквания, както и да създадем максимално бързо още по-сигурна и релевантна работна среда. Грижата ни е с холистичен подход и обхваща от физическото здраве, през специална програма за психологическа грижа до изплащане на бонуси.
Георги Иванов: Нашата адаптивност е водещо качество
Г-н Иванов, вие отговаряте за логистиката, двете складови бази и магазините на Lidl. Звучи необозримо. Каква е тайната ви да се справите?
Да, така е. Усещането за това да движиш такава гигантска машина в правилната посока е несравнимо. Тайната е в постоянния стремеж за достигане на невъзможното, в сплотяването на екипа, чиито членове са като един прекрасен букет с цветя, които са коренно различни, но уникално пасващи едни на други.
Нашата адаптивност е също основно водещо качество и затова винаги оцеляваме. Води ни мотото, че „Който спира да се подобрява, престава да е добър“. Или казано по друг начин – всяко задържане на едно място означава автоматично изоставане от конкуренцията.
Същевременно никога не забравяме и откъде сме тръгнали и затова винаги знаем точно накъде отиваме. Трябва да сме скромни и да не губим земята под краката си. Всичко останало би било пагубно и без баланс! Затова място в нашия екип има всеки, който следва тази корпоративна култура. Ето така успяваме!
Кой е най-вдъхновяващият ви успех в компанията?
Успехите не са малко, но не са и много. Основният ми личен успех са отношението и респектът, които си даряваме взаимно в екипа. Успехите не ни заслепяват, а просто ни правят по-силни.