Образование с поглед към бъдещето
С над 25 години опит начело на частно училище ЕСПА, Елена Немцова – създател, автор на образователната концепция и директор, вече знае не само какво е ключово за децата днес, но и какви ще са тенденциите, нуждите и уменията на бъдещето. Тя винаги е една крачка напред, а през тази учебна година издигна цялото училище в облака, интегрирайки световната платформа на Google за образование за всички ученици от първи до седми клас.
Какво ви мотивира да въведете Google for Education в ЕСПА?
През XXI век няма как да си адекватен към потребностите на децата, ако не си с водещата платформа за образование, която в случая е Google for Education. Преди две години с екип на ЕСПА посетихме най-голямото изложение за образование в Лондон – BETT, за да видим как се случва работата с платформата. Новите технологии и възможностите, които тя предлага, превръщат ученето в истинско преживяване , в което детето е активен участник.
През какви стъпки преминахте, за да интегрирате платформата?
През миналата учебна година имахме пилотен проект с петокласниците ни, мина изключително успешно. В процеса на подготовка за цялостно въвеждане преминахме семинар от Центъра за творческо обучение, след това наши специалисти работеха като ментори с останалите колеги, за да обучим целия колектив.
Най-важната стъпка бе да увлечем учителите, така че да се чувстват ангажирани с този сериозен проект и водещи фигури. Дори фактът, че в България са малко училищата, които работят по този начин, те кара да се чувстваш специален, да имаш самочувствието, че си сред водещите образователни институции.
Герои са учителите на ЕСПА, тази година никой нямаше лятна ваканция, работихме през цялото време. Адмирации за тях, защото е необходимо много повече време, енергия и ентусиазъм, за да подготвиш един урок в Google Classroom, така че да бъде преживяване за учениците.
Как се променя учебният процес в Google Classroom?
Да започнем с това, че детето вече разбира, че chromebook не е просто играчка, а неговата работна станция. Самата платформа дава необятни възможности да открие света, всеки предмет става нагледен – можеш да влезеш във всеки музей и да го разгледаш в най-малките детайли.
Така провокираме любопитството на децата, а това трябва да е водещо в образованието в XXI век. Детето става откривател, то може само да подготви един урок, да синтезира информация от различни източници и да направи презентация. Детето вече е творец и автор на учебно съдържание, детето е в центъра, не учителят.
Какви резултати наблюдавате в знанията на децата?
Резултатите са наистина много впечатляващи. За първия учебен срок, независимо от всички катаклизми на дистанционно и присъствено обучение, училището ни е със среден успех 5.58.
Извън резултатите в академичен аспект това, което трябва да е водещо за едно училище, е да развиваме уменията, креативността и фантазията на децата. По този начин образователният процес ги провокира да бъдат изследователи и им дава заслужено самочувствие на творци.
Имаше ли притеснение от страна на родителите, че децата им ще работят в дигитална среда?
Тук работим щадящо, учениците в никакъв случай не са по осем часа пред екраните. В допълнение имаме пълен контрол върху съдържанието, което е достъпно за децата на учебните им устройства. Така и родителите са спокойни. А те са наши изключителни партньори и по време на дистанционното обучение ежедневно контролираха процеса от вкъщи. Всъщност дистанционното обучение даде съвсем различна и нова известност на ЕСПА.
Тъй като ние се готвим за тази дигитална стъпка от две години, когато държавата затвори през март, вече бяхме готови. По време на дистанционното обучение не отстъпихме и стъпка от академичните стандарти, на които държим, а това още повече повиши авторитета на ЕСПА като една много сериозна образователна институция. В резултат от усилията на всички нашите седмокласници класираха ЕСПА на пето място в София с оценките от матурите, с което, разбира се, сме много горди.