Еко революция
Когато през 2015 г. пристига в Ауровил, Индия, като доброволец в програма за залесяване, пред Вера Маркова, част от випуск 2020 на селекцията ни „30 под 30“, се открива нова вселена – да живееш, като създаваш възможно най-малко отпадъци. По това време темата далеч не е толкова популярна, колкото е в момента. „Всичко това ми беше много ново. Преди това знаех за рециклиране на основните неща, но намаляване на отпадъците – на това се научих в Индия и Кения“, разказва Маркова.
В следващите две години Маркова се запознава с различни продукти, с които да замести познатите ѝ до момента. Именно там ѝ идва и идеята след края на престоя си да отвори свой онлайн магазин за еко стоки.
Брандът Green Revolucia се ражда през 2017 г., първоначално част от друга фирма. В магазина се предлагат три продукта – метални сламки, бамбукови четки за зъби и многократни превръзки на индийската компания Eco Femme, които Маркова тества по време на престоя си в Ауровил. „Нямаше нищо такова на пазара. Стартът беше бавен, защото освен разпространение на информация по темата трябваше да се преборя със скептицизъм – тези продукти изглеждат скъпи, преди човек да е сметнал колко дълго може да ги използва, но в дългосрочен план спестяват доста пари освен отпадъци на природата.“
Идеята да се отдаде на някаква кауза ѝ идва още в университета. Родом от Пловдив, тя завършва връзки с обществеността в Bournemouth University, Великобритания. „Бях последна година студентка, пишех си дипломната работа. Попаднах на статия в BBC за момченце в Индия, което няма обувки. Това ме отрезви – почувствах, че предпочитам моите знания и умения да бъдат вложени в кауза, не само за трупане на капитал“, обяснява Маркова.
По това време все още не знае към коя кауза да се насочи. Тогава случайно научава за Sadhana Forest – проект за залесяване на сухи райони в Индия, Кения, Хаити, като разбира и че може да кандидатства за финансиране от Global Horizons Fund. Така през май 2015 г. Вера Маркова заминава за Южна Индия.
Още при пристигането раницата ѝ е претърсена, за да не внесе в кампуса козметика с микропластмаса или с токсични съставки, както и стоки за еднократна употреба, като целта е да се предотврати замърсяване на региона, който е защитена територия.
Запознава се с много нови продукти, които се произвеждат в региона – натурален сапун за пране, твърд шампоан, многократни дамски превръзки и чашки, бамбукови четки за зъби, сламки за многократна употреба.
КОГАТО СТРАНИТЕ НЯМАТ ФИНАНСОВАТА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ОСИГУРЯТ ДОБРИ СИСТЕМИ ЗА РАЗДЕЛНО СЪБИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ, МЕСТНИТЕ ХОРА, ПОНЕЖЕ ВИЖДАТ БОКЛУКА, КОЙТО СЕ НАТРУПВА, СЕ ЧУВСТВАТ МНОГО ПО-ОТГОВОРНИ ЗА ТОВА
В края на престоя – след две години, решава да започне свой проект, въпреки че получава покана да остане още. Започва да проучва къде би било най-полезно да помогне с опита си, като от самото начало се насочва към онлайн бизнес за еко продукти. Взема под внимание качеството на интернет връзката и на куриерските услуги и затова се спира на България.
През 2018 г. Маркова създава своя фирма – „Революция 4“, със съдружник „БУЛБО Прожектс“, като за управител на Green Revolucia е назначен собственикът ѝ Борис Ловерс. Двамата се запознават през 2017 г., когато Ловерс, родом от Белгия, се премества в България. Маркова признава, че в един момент се оказва трудно да ръководи сама бизнеса, а в лицето на Ловерс намира добро допълнение на нейните качества. „Моята по-силна страна са проучването, маркетингът, дизайнът на продукти, но не толкова администрацията“, уточнява Маркова.
Бизнесът също се задвижва постепенно и клиентите се увеличават. Магазинът предлага около 110 продукта, като наред с българските има и стоки от Индия, Русия, Германия, Холандия, Франция, Дания и др.
COVID-19 пандемията идва с трудности. Доставките от Индия спират за три месеца. След като износът оттам се възстановява, други държави започват да бавят доставките, а цените на транспорта се вдигат. Маркова използва момента за създаване на нови партньорства и така въпреки трудностите компанията завършва годината с 5% ръст на приходите.
Green Revolucia работи и с корпоративни клиенти, от които пристигат големи поръчки. В същото време провежда и консултации със служителите на компании като Kaufland и Roche за намаляване на отпадъците. От Green Revolucia ги обучават не само защо това е важно, но и откъде могат да си купуват насипни продукти и чиста козметика.
Освен това Вера Маркова често обединява усилия със съмишленици в еко кампании. Последната такава е „Действаме за чиста пролет“, в която се включиха 24 организации.
Тя участва в написването и на препоръки към Министерството на околната среда и водите за корекции в законодателството с цел намаляване на отпадъците, но все още няма отговор от институцията. „Дава ни сила това, че правим нужното, което се изисква от нас като хора, които искат промени“, казва Маркова.