Как да откриеш точните ИТ специалисти
Маргарита Станчева и нейната компания Sofia Tech Recruitment искат да решат един от най-големите проблеми за ИТ сектора в България.
С какви проблеми се сблъскват ИТ компаниите при набиране на персонал?
Всички разбираме, че никъде по света ИТ не е „необработена земя“. Дори в Индия – държава с над милион ИТ специалисти – добри кадри се намират трудно.
В момента търсенето на кадри надвишава предлагането. Разбира се, това води до ситуация, в която компаниите постоянно изпитват недостиг на човешки ресурси в своите проекти. Масовият подход при повечето компании в България е да се опитват да увеличат, т.нар. обем от СВ-та на кандидати.
Част от инструментите са наемане на вътрешни екипи по подбор, агенции и фриленсъри. Това не само че не работи, а има и негативен ефект върху потенциалните кандидати, защото противно на разбиранията на много мои колеги, ние не търсим стока. Отсреща стоят високоинтелигентни хора, които имат изградена представа и усещане както към технологиите, така и към кариерния си път.
Първият проблем, който компаниите не разбират, е, че подборът и ресурсното осигуряване е интегрална част от успеха на екипите (особено когато тези екипи са независими или „собственици“ на това което правят). Те трябва да бъдат до голяма степен вградени в отговорностите към подбора, като им бъде връчена свобода сами да решават и определят вида на една кампания по подбор.
Привличането на нови хора не е външна услуга, а основна функция на една уважаваща себе си компания.
Много екипи в липсата си на собственост предпочитат да направят наемането от трудно по-трудно. Те намират по-скоро причина да не бъде нает някой, отколкото да се фокусират върху силните страни на кандидата и да работят заедно с него/нея в подобряване на слабите му страни в средносрочен план. Това понякога е следствие от арогантност и грешно структурирана вътрешна политика.
Разбира се, нека не забравяме огромната роля на висшето ръководство в създаването на така наречените „one size fits all” процедури и методи за наемане на хора из всички локации на една и съща компания.
Моят призив към индустрията е: намерете хора, които искат да учат и се вписват в екипа – инвестирайте в подобряване на слабите им страни.
Как Sofia Tech Recruitment решава тези проблеми?
Фундаменталният проблем в индустрията – а именно липсата на хора – ние не може да решим.
Това, което правим, е да работим заедно с нашите партньори, за да им помогнем да разберат по-добре пазара на труда – какво искат експертите и от какво имат нужда. Помагаме им, както с предварителна селекция и подбор, така и чрез активен коучинг за цялостно подобряване на кампаниите им до създаване на правилния метод за привличане на специалисти. Ние не сме агенция, която ще ви залее с кандидати.
Ние не сме фабрика за СВ-та. Ние сме компания, която обича да анализира проблемите с ресурсното обезпечаване на нашите клиенти холистично и да извърви заедно с партньорите пътят по отстраняването им.
Как се насочихте към сферата на управлението на човешки ресурси?
Това е моя страст отдавна. Затова и избрах да завърша бакалавър „Човешки ресурси“ в Токио и да се завърна в България, за да се опитам да повлияя позитивно на локалната ИТ екосистема. И да постигна това, което всички искаме: да превърнем България в световно известна ИТ дестинация.
Защо избрахте да създадете собствена компания пред корпоративна кариера?
Бих определила себе си като човек с късмет. През годините, прекарани като вътрешен консултант, пресякох пътища с някои изключителни хора, от които научих много. Останалото отдавам на малка доза смелост в точния момент. Така се роди Sofia Tech Recruitment: един авторски проект, който ми даде желания достъп до повече компании.
Oтдавам избора си на желанието да споделя преживяното, всички страхотни и работещи практики и всички изпитано неефективни методи. Крайната цел е създаване на устойчив и адекватен процес, който създава предпоставка за наемане на повече и по-добри специалисти.
Каква е визията ви за развитие на Sofia Tech Recruitment?
Ние не искаме да се развиваме като бройка, а като експертиза и ниво на удовлетворение, както на нашите партньорски компании, така и към инженерите с които работим. Като основател на София Тех Рекрутмънт моята цел е постоянна инвестиция в развитието на колегите. В това да разбират индустрията и проблемите и в дълбочина и да бъдат ефективни в помощта към инженери в намирането на по-добра работна среда за тях.
Кои принципи следвате при изграждането на устойчиви партньорски отношения?
Познавам и работя с компании, които са силно привързани към устойчивото партньорство, преди всичко със служителите си. Именно там се корени и доброто „приятелство“ с нас. Често повтарям, че партньорството е аналог на брака между двама човека. Базира се на доверие и на готовност да поемаме, както хубавите моменти така и трудностите заедно. От друга страна, често ни се налага да отказваме партньорство на компании, които нямат в ДНК-то си разбиране за устойчива връзка със служителите си, което директно атакува и нас като партньор.
Кои са най-важните промени в сектора на човешките ресурси, които засягат работата ви?
Компаниите осъзнаха, че могат да наемат дистанционно: ако не в целия свят, то поне в Европа. Моята прогноза е, че това ще постави под още по-голям натиск компаниите, които са базирани в България. Много работодатели от Европа се опитват да наемат хора в България, без да имат локална операция. Това засилва търсенето, а предлагането остава същото.
След стотиците анкети в LinkedIn „какъв модел на работа предпочитат специалистите“ бих споделила, че позитиви има и в двете. Колаборацията между колеги е категорична рецепта за успех. Фокусът към компаниите е да засилят именно елемента на екипност и сплотеност между хората.