Устойчивата икономика променя козметичната индустрия
В козметичната индустрия пластмасовите опаковки са широко използвани и изглежда, че това няма да се промени скоро. Въпреки лошата репутация на по-трудно разградимите материали все още сме далеч от комерсиализирането на тяхна алтернатива заради финансови аспекти. Това ни казва, че може би е необходимо да оптимизираме сегашния процес, доколкото е възможно.
Истината е, че пластмасовите опаковки предпазват любимите ни шампоани, душ гелове или кремове от изливане, слънчева светлина и други предизвикателства на околната среда. Затова отговорните козметични компании и дрогерии инвестират все повече не в премахването, а в подобряването им.
Примери за внедряването на такива устойчиви практики е веригата дрогерии dm. От 2009 г. бранда се стреми да увеличава използването на рециклирана пластмаса в опаковките на собствените си марки. Това решение се отразява още в проектирането им, за да могат в бъдеще да се рециклират отново. Например тубичките на alverde NATURKOSMETIK, Balea и babylove са направени от 50% преработени материали, с изключение на капачките.
Като затвърждаване на устойчивите практики началото на септември dm стартира кампанията „Ще остана опаковка и в следващия си живот“. В рамките на нея потребителите вече оставят празни шампоани, душ гелове и други в магазините на dm в цялата страна. Компанията от своя страна се грижи за тяхното рециклиране и връщане обратно на рафтовете като напълно нов продукт.
Инициативата е дългосрочна и затвърждава усилията на бранда да бъде социално отговорен и да се грижи за това какво оставя за следващото поколение. За да се включат потребителите в новата инициатива, е необходимо пластмасовите опаковки да са предимно бели, светли или полупрозрачни и да имат един от следните знаци на дъното или на гърба – HDPE (High-density polyethylene) / PE (Polyethylen) / PP (Polypropylen) или PET (Polyethylenterephthalat). На това описание отговарят повечето опаковки от душ гел, шампоан, балсам, лосион, козметични продукти, почистващи и перилни препарати. Хранителни продукти, бутилки от вода и напитки няма да бъдат приемани, без значение дали изпълняват останалите изисквания.
„С тази кампания целим да предизвикаме внимание към проблема с downcycling (бел. ред. процес, в който от отпадъчни материали с по-ниско качество се създават нови продукти) и заедно с нашите клиенти да направим нещо значимо, намалявайки загубата на висококачествени опаковъчни материали“, казва Цонка Иванова-Терзиева, ръководител отдел „Маркетинг и снабдяване“ на dm България. Екипът ни ви срещна с нея в края на 2020 г., когато тя разказа за акционната политика за трайно изгодни цени.
Терзиева знае как е протекла подготовката около кампанията за опаковки на глобално ниво. Тя споделя с радост, че „България е сред първите държави от dm концерна, в които кампанията за събиране на празни опаковки стартира”.
Те ще бъдат сортирани и балирани от Hamburger Recycling Bulgaria. След това ще се транспортират до Германия, където ще се извършва самото им преобразуване във висококачествен рециклат. За да бъде той вложен в производството на нови опаковки на продукти от dm марките.
Създаването на устойчив бизнес изисква време и постоянни усилия. Само така може да се постигне достатъчно добро съотношение между “зелени” практики и потребителско удовлетворение. Тук целта не е да се прави бизнес, а да се говори за глобални проблеми, които имат лавинообразен характер. Затова понякога дори една малка крачка може да повлияе на много от последователите на дадена компания. Разбрали посланието ѝ те могат да погледнат по друг начин на продуктите, които използват всеки ден и да станат по-отговорни към планетата.