CV за знаменитости
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Когато две години след основаването ѝ някоя компания все още не може да се самоиздържа и заемите растат, основателите ѝ трябва или да открият бързо някоя печеливша стратегия, или да напуснат пазара. През лятото на 2016 г. Димитър Вулджев и Волен Вълков, съоснователите на българския стартъп за изграждане на автобиографии онлайн Enhancv, сa точно в тази ситуация.
„Вървяхме към затваряне до няколко месеца, но не се отказвахме, продължавахме да работим и да следим какво се случва по света. Тогава хората се вълнуваха от придобиването на Yahoo. Спореха дали Мариса Майер си е свършила добре работата и дали заслужава да запази поста си. Не знаехме какво ще последва и решихме да ѝ направим CV в Enhancv“, казва Волен Вълков, който тогава е на 24.
Идеята да опишат кариерата на Майер се превръща в пиар сензация. Публикуваната в LinkedIn автобиография събира над 50 хил. харесвания и 10 хил. коментара. „Обикновено правехме продажби за около 2 хил. долара на месец. След въпросното CV изненадващо скочиха до 6 хил. долара в рамките на ден“, казва Димитър Вулджев (тогава на 21).
Ефектът „Майер“ се оказва устойчив и компанията достига 4.75 млн. лв. приходи през 2020 г. Екипът днес е от 13 души, а клиентите са предимно от САЩ с профил ИТ, финанси или маркетинг и са в по-напреднал етап от кариерното си развитие. Студентите са около 15% от потребителите основно заради партньорства с кариерни и образователни центрове.
През 2013 г. Волен Вълков и Георги Иванов са част от предприемаческата организация Start It Smart. Вълков знае от първа ръка, че кандидатстването за работа е едно от най-стресиращите събития в живота на един човек. Той решава, че ще е чудесно, ако по някакъв начин може да помогне на хората, като поне улесни правенето на автобиография.
Споделя с Иванов и започват да мислят как това може да се случи. Скоро обаче разбират, че ще им е нужен програмист. По това време Димитър Вулджев е част от екипа на Obecto и със Start It Smart работят от един офис. Трите момчета са се засичали в общите пространства и това кара Георги Иванов и Волен Вълков инстинктивно да се сетят за Димитър Вулджев.
Идеята му харесва и през април 2014 г. тримата участват с първоначална версия на Enhancv в акселераторската програма на фонда за рисков капитал Eleven. Там развиват идеята си и дори правят първата си продажба, като транзакцията идва от Амстердам. „Платформата работеше и я представихме на финала на акселератора. Всички обаче се срамувахме от начина, по който изглеждаше и функционираше“, казва Волен Вълков.
Enhancv остава с други компании на Eleven в коуъркинга The Roof още няколко месеца. Междувременно Димитър Вулджев заминава за САЩ, за да учи компютърни науки в Worcester Polytechnic Institute. Докато е там, съвместява образоването с развитието на стартъпа.
Да започнеш отначало
Следват още около 10 продадени абонамента, но екипът на Enhancv усеща, че все още е далеч от качеството, което търси. Момчетата си казват, че това не трябва да продължава, и през лятото на 2015 г. започват наново както с кода, така и със стратегията. Добавят нов модел на плащания с повече опции. Никой от основателите няма идея от маркетинг. Решават, че сами ще открият как става. Това обаче им излиза скъпо.
„ИМАХМЕ МЕСЕЦИ, В КОИТО ИНВЕСТИРАХМЕ ПО 30 – 40 ХИЛ. ДОЛАРА В ДИГИТАЛЕН МАРКЕТИНГ, А РЕЗУЛТАТЪТ БЕШЕ НИЩОЖЕН“, КАЗВА ДИМИТЪР ВУЛДЖЕВ.
Платформата все пак става далеч по-добра от първата – има много повече функционалности, вкарва се безплатен и платен пакет, като вторият дава достъп до по-дълго CV, повече елементи и секции. Създава се и възможност потребителите да проверят автобиографията си за стилистични грешки.
След тези промени Forbes забелязва потенциала на основателите и през 2016 г. те стават част от селекцията ни „30 под 30“. Година по-късно обаче Георги Иванов взима решението да напусне екипа, защото вижданията на тримата започват да се разминават. С оттеглянето си създава компанията за набиране на IT специалисти Noble Hire.
Раздялата със съдружник не е лесна, затова Вулджев и Вълков правят всичко възможно, за да помогнат на екипа да продължи. След няколко месеца у тях се появява усещането, че са „стигнали тавана“ на това, което могат да постигнат със сегашните си знания. Затова търсят хора от различни точки на света с различен от техния опит. Така към Enhancv се присъединяват девет души от страни като САЩ, Канада, Великобритания и Индия.
С тях Enhancv се оптимизира, а в края на 2018 г. изживява втория си голям пик.
ТОГАВА МИЛИАРДЕРЪТ МАРК КУБИН ПОПАДА НА CV-ТО НА МАЙЕР ОТ 2016 Г. И ГО ПРЕСПОДЕЛЯ В LINKEDIN.
Получава се голяма гласност и много хора научават за българския стартъп. Това нахъсва допълнително Димитър Вулджев и Волен Вълков.
Те решават, че е време да почерпят опит от компаниите в техния сектор в Америка. Правят си плътна програма и през 2019 г. прекарват целия октомври в Канада и САЩ.
Предизвикателствата на дистанцията
Скоро назначаването на хора от други държави започва да създава проблеми на Enhancv. Отвъд познатите предизвикателства с различните часови зони, култура и настоящата ситуация в държавата им, един от чужденците просто спира да се включва в чатове и срещи. „Той си тръгна от днес за утре. Не знаехме какво се е случило, а и нямаше как да попитаме някого. В същото време имахме много работа“, казва Димитър Вулджев.
Заради пандемията от COVID-19 през 2020 г. Enhancv прави професионалната си версия безплатна за всички в рамките на една седмица от регистрацията им. Това време според тях би било достатъчно за създаване на CV. Решението не оказва негативен финансов ефект за компанията.
Дори през същата година Димитър Вулджев и Волен Вълков преосмислят концепцията си и решават да отворят офис в друга страна. Чудят се между Лондон, Париж или Берлин. В крайна сметка избират Берлин. С времето екипът им там нараства до петима експерти. Интересното е, че никой от тези хора не говори чист немски и само един има гражданство, при това отскоро. Националността им е различна. Така в крайна сметка целта на Вулджев и Вълков да имат разнообразен екип, събрал опита си от различни места по света, е изпълнена.
Въпреки всички участници в пазара на автобиографии онлайн няма данни за размера му. Знаем обаче, че всички рано или късно описваме професионалния си опит, за да започнем работа. От този простичък факт става ясно как в сайта за CV в Европа Europass са създадени 100 млн. автобиографии от 2005 до 2017 г. Интересното е, че образците в платформата се използват предимно за кандидатстване в структурите на ЕС. На световната сцена компанията Bold е сред лидерите в сектора. В нейното портфолио са едни от най-използваните сайтове за автобиографии като Zety и My Perfect Resume, а екипът ѝ е от над 700 души.
Enhancv има значително по-малък процент от пазара спрямо Bold, но е далеч от дните на финансова безизходица. Едно нещо обаче се е запазило от тези трудни години. Димитър Вулджев и Волен Вълков все още държат да правят биографии на известни личности. По този начин ангажират повече хора, а и може някой ден да повторят успеха от 2016 г. с представянето на Мариса Майер.