Карел Крал: Лидерът винаги трябва да е готов да се учи
ЧЕЗ България създава условия младите и талантливи хора да се реализират в родината си
Отговорността е най-важното качество на успешния лидер и това проличава най-вече в периоди на турбуленция. А предизвикателствата създават идеална възможност за израстването и усъвършенстването на един мениджър.
„За нас пандемията, смяната на собствеността и преходът към дигитализация и декарбонизация бяха точно такива възможности. Извънредната обстановка ни научи, че трябва да сме гъвкави, да бъдем по-ефективни и по-оперативни, да организираме работата си така, че да продължаваме да гарантираме сигурността на доставките и безопасна среда за нашите клиенти и служители“, казва Карел Крал, главен изпълнителен директор на ЧЕЗ България.
Въпреки предизвикателствата компаниите на ЧЕЗ продължават да следват своя дългосрочен план за развитие, свързан с дигитализацията на електроразпределителната мрежа и разширяването на електронните услуги. Изпълнението на тази стратегия продължава и след наскоро приключилото придобиване на активите на ЧЕЗ в България от Еврохолд. „Стратегията ни се диктува и валидира от пазара и неговото развитие, а не от смяната в собствеността. Нейната цел е да предоставяме все по-качествени услуги за нашите клиенти“, заявява Крал. „Сделката с Еврохолд ще има положителен ефект върху нашето развитие, тъй като ще ни позволи да търсим синергии. Това от своя страна ще доведе до подобряване и разширяване на портфолиото ни, за да предоставяме още повече и по-качествени услуги на нашите клиенти.“
Енергетиката е сектор, в който предстои динамична трансформация в следващите години, смята Карел Крал. Тази трансформация се диктува, от една страна, от необходимостта за намаляване на въглеродните емисии, а от друга – от развитието на технологиите. Съществува единодушие, че това минава задължително през електрификация на цялата икономика. Потреблението ще нарасне, което ще бъде предизвикателство пред производителите на електроенергия. За да се избегне рязкото увеличаване на консумацията, ще са необходими мерки за енергийна ефективност.
В тази връзка т.нар. ESCO услуги вече се превръщат в неразделна част от енергийния бизнес. „Това са комплексни енергийни решения – от проектирането до изпълнението им в полза на нашите клиенти. Целта ни вече не е само да продаваме електроенергия, а целия пакет услуги, които позволят нейното ефективно и комфортно използване. Ще развиваме тези услуги паралелно с другите ни приоритети в бъдеще“, казва Крал.
Според него миксът на производството на електроенергия на бъдещето ще бъде съставен от ядрена енергия и от ВЕИ, които постепенно ще заместят изкопаемите горива. Паралелно със съществуващите мощности ще се внедряват множество малки модулни ядрени реактори и соларни или вятърни инсталации, които ще бъдат присъединени към разпределителната мрежа. Мостът между бъдещето и настоящето е природният газ, като в същото време ще е необходимо развитието на технологиите за съхранение на енергията, която ще бъде произвеждана от многобройни децентрализирани мощности от ВЕИ.
„СТРАТЕГИЯТА НА ЧЕЗ Е СВЪРЗАНА С ДИГИТАЛИЗАЦИЯ НА МРЕЖАТА И РАЗВИТИЕ НА ОНЛАЙН УСЛУГИТЕ“, СПОДЕЛЯ КРАЛ.
„Ако трябва да направя още по-дългосрочна прогноза – продължава Крал – бих споменал Международния термоядрен експериментален реактор (ITER). Той ще позволи на човечеството да се сдобие с неизчерпаем източник на безопасна и чиста енергия.“ ITER е стъпката между днешните научни разработки и бъдещите плазмени електроцентрали. Вече е в ход и проектът за създаването на концепция за първата термоядрена централа, която да доставя ток до мрежата – DEMO.
„Сега може да звучи като научна фантастика, но аз вярвам в човешкия потенциал. На базата на опита ни от историята човечеството нееднократно се е справяло с предизвикателствата“, подчертава Крал.
Докато всичко това се случи, нашата задача ще бъде да укрепим електроразпределителната мрежа и да я подготвим за бъдещето, продължава той. В свят с хиляди производители и батерии, които са способни да върнат ток в мрежата по всяко време, управлението ѝ става изключително сложно. „Очакваме развитието на изкуствения интелект да ни помогне“, обяснява Крал и допълва, че компаниите на ЧЕЗ вече са направили първите стъпки в тази посока. „Инсталирахме пилотна версия на системата ADMS (Advanced Distribution Management System), в която могат да се прилагат сценарии и стратегии за управление на мрежата. Вече имаме пътна карта за развитие, за достигане на стандарт, който да удовлетворява съвременните изисквания, и за създаване на механизъм, чрез който ще можем ефективно да работим със съоръженията от разстояние.“
„За последните няколко години ние влагаме средно по 100 млн. лева годишно в развитие на мрежата. Вярваме обаче, че е необходима и институционална подкрепа за нашите усилия.“ В тази връзка прави впечатление, че в одобрения План за възстановяване и устойчивост за България няма предвидени стимули за развитие на разпределителните мрежи. В същото време цените на мрежовите услуги в България са най-ниските в ЕС.
Според Крал развитието на мрежата и навлизането на новите технологии са в пряка зависимост и от осигуряването на подготвени кадри. Компаниите на ЧЕЗ са превърнали образованието в основна кауза на своята политика за социална отговорност. „CSR е не само дарение и подкрепа на отделни проекти. Това е комплексен начин на мислене. Всичко, което правим – дали става дума за поддръжка на трансформатори, за използваните в тях материали, за това каква енергия продаваме на нашите клиенти или как използваме нашите автомобили – всяка дейност трябва да се основава на философията за устойчиво развитие.“
За Крал образованието е лична кауза още от идването му в страната през 2015 г. като регионален мениджър на ЧЕЗ за България. „Избрали сме да подкрепяме образованието, защото съзнаваме, че целият сектор се нуждае от добре подготвени и мотивирани кадри“, казва той. „Ще разширяваме активностите си в тази област заедно с групата на Еврохолд, която също активно подкрепя българското образование.“
ЧЕЗ България е една от първите компании, включили се в дуалното обучение по електротехника в България. Компанията има и дългогодишна стипендиантска и стажантска програма за ученици и студенти с електротехнически и инженерни специалности.
„Ние вярваме, че младите трябва да имат възможност да получат качествено обучение и да останат да работят в България“, споделя Крал. „Ще кажа и това, което казвам на сина ми и на дъщеря ми: ученето не свършва с училището, то продължава цял живот. Лидерът винаги трябва да е готов да се учи.“