Топ 20 на най-желаните работодатели в България
съавтор
Класация на ToTheTop Agency в партньорство с Forbes определя най-желаните работодатели в страната. Проучването Employer of Choice се провежда по лиценз на британската Modern Management Consulting. То включва мнението на 13 хил. служители, които са отговорили на анонимна анкета с 50 въпроса.
За втора поредна година анкетата се провежда в условия на пандемия и несигурност. Затова служителите дават предимство на компаниите, които според тях предлагат гъвкави условия на труд, финансово устойчиви са и с ясна визия за бъдещето. Разбира се, разпознаваемият бранд, показаните възможности за кариерно и личностно развитие продължават да имат сериозно значение при отговорите на въпросите.
Интересен е фактът, че малко над 58% от допитаните не обмислят да напускат сегашния си работодател, а под 7.8% са взели решение да го направят след 6 месеца.
За поредна година IT секторът се очертава като един от най-предпочитаните от служителите, следван от търговията на дребно и потребителските стоки. Но как тези компании задържат служителите си и им помагат да се развиват?
Някои от тях разчитат на вътрешни системи, с които получават обратна връзка от служителите. Тези платформи се оказват особено важен инструмент през 2020 г., когато пандемията затвори офисите и накара голяма част от служителите да работят от домовете си.
За част от тях това се оказа труден момент, лишавайки ги от социализацията на офиса и рутината, с която са свикнали. Ето защо офисната среда до голяма степен се пренесе онлайн във всичките й измерения.
Един от инструментите, които Experian (номер 18 в класацията) използва, за да ангажира служителите си, е Stepping Stones. Това е софтуерна платформа, разработена за вътрешно използване в компанията. Една от любопитните ѝ функции е да служи като дъска за обяви. Служителите, които предлагат интересни проекти, могат да публикуват в платформата своите обяви. А служителите, които си търсят задачи, по които да работят, могат да отговорят на обявите и да се включат в проекта. Така вътре в компанията се създава своеобразен минипазар на труда, в който се срещат поръчители и изпълнители. Ползата за изпълнителите е, че така могат да пробват нови неща и да натрупат нови умения.
По същия начин през Stepping Stones служителите могат да следват определени екипи или хора в компанията (подобно на начина, по който потребителите се следват в социални мрежи като Instagram или Facebook). Така служителите могат да се запознаят по-добре с работата на хората и екипите, които следват. Което пък им помага да си отговорят на въпроса дали те самите биха искали да се занимават с подобни проекти.
През 2020 г. Experian България стартира обучителни академии за технически и бизнес умения. Обучени служители влизат в ролята на преподаватели и предават опита си на своите колеги. От компания посочват, че по този начин са предоставили “знания и умения по ценово оптимален начин”, както и че са мотивирали допълнително служителите, които влизат в ролята на обучители.
Българският офис на VMware (1-во място) също разчита на обучителни програми, за да задържа и развива кадрите си. Компанията има собствена образователна платформа, в която служителите могат да намерят курсове за технически и бизнес умения. Но ако някой служител иска да подобри знанията си по някоя много специфична тема, той може да се запише за обучение и в международно известно учебно заведение като Stanford или Cornell. Обучението се плаща от VMware.
На световно ниво VMware генерира нови продукти и чрез ежегодна научно-развойна конференция в рамките на компанията, наречена RADIO. През 2020 г. конференцията се водеше от софийския офис на компанията. От компанията твърдят, че RADIO е проводник на “стотици нови патенти”, а в същото време дава възможност на служителите да се развиват.
В България персоналът на Paysafe (11-а позиция) надхвърля 1200 души. Това се оказва предизвикателство през 2020 г., когато служителите трябва да преминат в режим на дистанционна работа. Компанията отговаря на предизвикателството, като преработва вътрешните програми за развитие на уменията на служителите така, че да могат да се изпълняват в онлайн среда. От Paysafe България твърдят, че за първите 10 месеца на 2020 г. служителите на компанията са прекарали 17% повече време в развиване на своите умения в сравнение със същия период на 2019 г.
Една от практиките на Paysafe е да следи какво се случва със служителите чрез Glint. Това е платформа, която следи представянето на служителите в компанията и им позволява да дават обратна връзка към мениджмънта.
Когато пандемията започва, Paysafe започва да иска такава връзка от служителите си всяка седмица. По-късно честотата е намалена на веднъж месечно.
Тази обратна връзка помага на мениджмънта да въведе няколко промени в работния процес, които биха могли да се отразят положително на служителите. Така например в компанията се въвежда “Ден без вътрешни срещи”. Той се случва веднъж месечно, за да компенсира нарасналия брой конферентни разговори, случващи се в дистанционен режим на работа.
През летните месеци Paysafe България минава в режим на по-кратка работна седмица. Работният ден в петък приключва в 15:00 ч., за да могат служителите им да имат повече свободно време. Практиката за ранното приключване в петък се прилага и от други големи работодатели в България като хостинг компанията Siteground.
ТОП 20 НА НАЙ-ЖЕЛАНИТЕ РАБОТОДАТЕЛИ В БЪЛГАРИЯ
1. VMwarе (1*) ИТ
Служители 2020 г. – 1200
Оборот за 2020 г. – 203 млн. лв.
VMware е глобален лидер в сферата на облачните инфраструктури и технологиите за бизнес мобилност. Офисът в София е основен хъб за разработки и иновации на компанията в Европа, Близкия изток и Африка. Той е сред топ три ключови стратегически развойни центрове за VMware в световен мащаб.
2. SAP Labs България (3) ИТ
Служители – 1200
Оборот – 203 млн. лв.
Българският филиал на световния софтуерен лидер SAP SE е на нашия пазар от 18 години. Компанията предлага у нас цялото си портфолио от продукти в 5 иновативни направления: Applications, Analytics, Mobility, Database&Technology и Cloud. Оборотът на компанията за 2020 г. е
3. Лидл България (7) Търговия
Служители – 3100
Оборот – 1.354 млрд. лв.
Lidl е сред водещите компании в бизнеса с търговия на дребно на хранителни стоки, като заема първото място в Европа, част е от немската Schwarz-Gruppe. В България стартира своята дейност през 2010 г., а десет години по-късно има над 100 магазина в 49 града. Веригата цялостно преструктурира мрежата си за доставки и се препозиционира в България от традиционен hard дискаунтър към модерен и гъвкав smart дискаунтър.
4. Нестле България (20) бързооборотен сектор
Служители – 1100
Оборот – 270 млн. лв.
Нестле България е един от най-големите стратегически инвеститори на българския пазар в сферата на хранителната промишленост. В софийската фабрика се произвеждат 791 продукта, сред които детски храни, кулинарни продукти, шоколади, шоколадови бонбони, десерти, шоколадови и обикновени бисквити, млечни продукти, зърнени закуски, храни за домашни любимци и други.
5. Coca-Cola Bulgaria (IT Development Center) (8) ИТ
Служители – 193
Оборот – 270 млн. лв.
Компанията отговаря за маркетинга и стратегическото планиране на продуктите в портфолиото, както и за създаването и лансирането на нови иновативни рецепти и напитки.
6. Lufthansa Technik Sofia Ltd. (14) Авиотранспорт
Служители – 1100
Оборот – 114 млн. лв.
Lufthansa Technik Sofia е основана в края на 2007 г. като съвместно дружество между Lufthansa Technik (75,1%) и „Бългериан еъруейз груп” ЕАД (24,9%). Компанията е специализирана в линейно и базово обслужване на тясно корпусни самолети от семейството на Airbus и Boeing. Освен в базата си на Летище София компанията предлага линейно обслужване и на летищата в Бургас и Варна.
7. Hewlett Packard Enterprise (4) ИТ
Служители – 31
Оборот – 32 млн. лв.
През 2019 г. Selectium България влезе в партньорство с Hewlett Packard Enterprise (HPE) и оттогава управлява операциите на дружеството у нас. Компанията е ориентирана към бизнес организациите, която работи в сървъри, дейта хранилища, мрежи и други.
8. Coca-Cola Hellenic (Bottling Company and BSO) (2) Производство и търговия
Служители – 3000
Оборот – 359 млн. лв.
Компанията е бутилиращ партньор за търговските марки на The Coca-Cola Company от 1992 г. Има два производствени центъра – в Костинброд (за безалкохолни напитки) и в Банкя (за минерална вода). Продуктите ѝ се разпространяват чрез 7 дистрибуционни центъра в цялата страна.
9. Coca-Cola European Partners Services Bulgaria (6) Финанси
Служители – N/A
Оборот – 57 млн. лв.
Coca-Cola European Partners е водеща компания в Западна Европа, която продава, произвежда и дистрибутира голям асортимент от безалкохолни, готови за консумиране напитки. Компанията не бутилира и не продава в България, но развива споделени финансови центрове.
10. IBM Bulgaria (5) – ИТ
Служители – 1900
Оборот – 140 млн. лв.
Компанията предлага продуктите и услугите на гиганта IBM като IT инфраструктура, софтуер, техническа поддръжка и консултантски услуги, IT решения и др.
11. Paysafe (22) ИТ
Служители – 1200
Оборот – 178 млн. лв.
Paysafe е водеща интегрирана платформа за разплащания с годишен обем на транзакциите надхвърлящ 98 млрд. долара. Платформата свързва търговци и потребители чрез 70 платежни метода в повече от 40 валути. В София от 2002 г. местният офис е основен двигател за развитието на глобалния бизнес на компанията в областта на дигиталните разплащания. Той разработва дигитални продукти за разплащания и парични трансфери, обслужва клиенти и търговци по цял свят.
12. HP Inc Bulgaria (12) търговия и поддръжка
Служители – 590
Оборот – 57 млн. лв.
Компанията се занимава продажба и поддръжка на потребителска техника HP.
13. Софарма АД (11) фармация
Служители – 2150
Оборот – 220 млн. лв.
„Софарма“ е най-голямата българска фармацевтична компания. Компанията притежава 60 патента и 2683 регистрации на търговски марки. Към 30 юни 2021 г. група „Софарма“ се състои от: „Софарма” АД и 95 юридически лица включително 93 дъщерни дружества директно или индиректно контролирани от “Софарма” АД; 1 асоциирано дружество и 1 смесено дружество, а приходите на „Софарма груп“ надхвърлят 1.4 млрд. лв. през 2020 г.
14. ИКЕА България (10) търговия
Служители – N/A
Оборот – 109 млн. лв.
ІКЕА нaвлeзe нa бългapcĸия пaзap пpeз 2011 г. c oтвapянeтo нa гoлeмия cи цeнтъp в Coфия. Cпopeд плaнoвeтe нa FОURLІЅ Grоuр, ĸoятo yпpaвлявa oбeĸтитe нa мapĸaтa в Гъpция, Kипъp и Бългapия, пpeз cлeдвaщитe пeт гoдини нa тpитe пaзapa щe бъдaт oтĸpити 5 cpeдни мaгaзинa c плoщ oт мeждy 5000 и 12 000 ĸвaдpaтни мeтpa, ĸaĸтo и 10 мaлĸи.
15. dm България ЕООД (-) търговия
Служители – 800
Оборот за 2020 г. – 155 млн. лв.
dm-drogerie markt е немска верига дрогерии, която продават козметика, санитарни и домакински продукти, здравословни храни. dm стъпва в България през януари 2009 г. и към днешна дата има 93 магазина в 30 града.
16. А1 България ЕАД (9) телекомуникации
Служители – 3810
Оборот – 1.005 млрд. лв.
А1 е доставчик на дигитални услуги и телекомуникационни решения в България. Компанията предоставя мобилни и фиксирани услуги, високоскоростен интернет, интерактивна, цифрова и сателитна телевизия, четири собствени спортни канала с марката MAX Sport, платежни услуги, ICT, cloud и IoT бизнес решения.
17. България Ер АД (15) авиотранспорт
Служители – 283
Оборот – 161 млн. лв.
„България ер“ е националният авиопревозвач на България. Авиокомпанията извършва редовни международни полети от София до 29 основни града в Европа и Близкия изток, както и редовни вътрешни полети до Варна и Бургас. Чартърните полети по заявка надхвърлят 100 дестинации.
18. Experian Bulgaria (32) ИТ
Служители – 1000
Оборот – 86 млн. лв.
Experian е глобална компания за информационни услуги с фокус предоставянето на оценки за потребителски и бизнес кредити, аналитични решения и маркетингови услуги, като помага на бизнеса да взема правилните решения в точното време и да управлява по-добре риска. Офисът в България е създаден през 2004 г. и е един от четирите глобални центъра за доставка на продукти и услуги на компанията. Тук е най-големият инженерингов, аналитичен и финансов екип в компанията.
19. БТВ медиа груп (13) медии
Служители – 500
Оборот – 129 млн. лв.
Част от портфолиото на bTV Media Group са телевизионни канали, радиостанции, дигитални платформи и бранд за киноразпространение. Основният канал на групата, bTV, e първата българска частна национална телевизия. Създадена е през 2000 г. и водещите канали по брой зрители у нас.
20. UniCredit Bulbank (21) банки и финанси
Служители – 3600
Оборот – 680 млн. лв.
UniCredit Bulbank е сред най-големите банки у нас. От 2020 г. за първи път у нас човек може да стане клиент на банка, ползвайки само едно приложение – Bulbank Mobile, със селфи, при спазване на абсолютно всички регулаторни изисквания.
Методология
Employer of Choice е независимо проучване на най-желаните работодатели в България, което се провежда веднъж годишно от 2017 г. насам от ToTheTop Agency. 13 хил. работещи професионалисти отговарят анонимно на 50 въпроса. Моделът на изследването е създаден по концепцията на Саймън Бъроу (познат като Бащата на работодателската марка, който за първи път използва термина employer brand). Проучването е по лиценз на британската Modern Management Consulting и оценява редица емоционални фактори (като култура на компанията, лидерство, корпоративна социална отговорност и т.н.) и функционални показатели (като заплата, сигурност, кариера, възможност за развитие и т.н.), на база на които се измерва доколко желан работодател е участващата компания.
* Класиране през 2020 г.