Даниел Дьодерлайн: Мобилните плащания ще изпреварят плащанията с карта
Даниел Р. Дьодерлайн, основател и главен изпълнителен директор на Settle, споделя за резултатите и успехите на компанията от изминалата година и своите лични прогнози за бъдещето на оперативната съвместимост на мобилните приложения за разплащане. Settle е платежен инструмент, разработен в Норвегия, който позволява приемане на електронни плащания от търговци единствено през смартфон, без да са необходими допълнителни устройства и дългосрочни договори.
Наскоро Settle отпразнува една година от стъпването си на българския пазар. Как бихте описали изминалата година с една дума?
Предизвикателна. Очаквах, че България е консервативна и няма да е от най-лесните пазари за позициониране на услуга като мобилните плащания. Но през изминалата година успяхме да спечелим доверието на над 50 000 български потребители. Това надхвърли очакванията ни и по всичко личи, че ще запазим бързия темп на разрастване.
В какво се корени потенциалът на Settle в България?
От една страна все повече от потребителите тук изискват търговците да въвеждат безкешови методи на плащане. Наше проучване показа, че ⅔ от българите отказват да пазаруват в обекти, в които не могат да платят електронно. В същото време в страната има инсталирани едва 1500 POS-терминала на 100 000 души население. За сравнение в Норвегия са 3500 на 100 000 души. Това е представително за потенциала на услугата ни, която е да осигуряваме лесни електронни плащания, които се приемат без да е необходимо използването на допълнителни устройства – единствено чрез смартфон.
Стъпваме на данните за силното разпространение на смартфоните, които са налични в 80% от населението на Европа. Анализ на PwC например показа, че мобилните разплащания ще изпреварят като дял и обем плащанията с карта още през 2024 г. Наблюдавайки темповете на развитие, България има потенциал да е сред страните, които ще прескочат фази на развитие на платежната инфраструктура.
Все по-често чуваме, че възходът на алтернативните разплащания тепърва предстои. Според Вас възможно ли е това да се случи чрез оперативна съвместимост на мобилните приложения за плащане?
Банките, като традиционни представители на финансови услуги, не печелят от оперативната съвместимост. Печалбата на банките идва единствено от обслужването на собствените им клиенти. И ако нямаше натиск от страна на технологичния сектор, те с голямо удоволствие биха продължили да правят това, дори и в аналогов режим. Дигитализацията не увеличава приходите на банките, а налива кеш в IT компаниите.
Клиентската лоялност във финансовите услуги все повече ще остава в миналото. Ще спечели този, който обслужва клиентите по най-добрия и евтин начин и има най-добро покритие. А тези, които продължават да се лутат, с идеята да открият начин, по който да накарат едната страна да се свърже с другата, ще останат единствено с останките от собственото си приложение.
Изглежда, че на всеки пазар ще има само един победител и само шепа – в световен мащаб. Това е играта на „гигантите“, в която ще успеем да се консолидираме с тях единствено с пари, а не с технологии. Такава е моята прогноза. Но както всички знаем, никой не е пророк.