С мисия да създаваме нови възможности
Господин Цоцорков, какво за вас са хората от екипите – актив или разход? Как гледате на популярните думи на известния индийски мениджър Винит Наяр „Първо служителите, после клиентите“?
Служителите са на първо място, независимо колко напредват технологиите. Без да развиваш хората, няма как да развиваш бизнеса. Не ги ли възприемаш като актив, минираш пътя си към успеха. Мотивираните и ангажирани служители мислят за интересите на компанията, докато самите те израстват в нея. Те могат и знаят как да отчитат интересите на другите заинтересовани страни независимо дали говорим за партньори, клиенти или за местната общност.
В корона кризата компаниите написаха изцяло нови страници в своята корпоративна социална отговорност. Какво пише на вашата?
На първо място това, че само заедно можем да излезем от тази криза. А заедно означава да подкрепяш служителите и семействата им в момент на изключителни тревоги във всеки дом. Да не отстъпиш от социалната си политика като работодател, а дори да я надградиш заради извънредните усилия на хората. Заедно означава да отделиш от своя ресурс въпреки непредвидимостта на кризата, за да помогнеш на местната болница, училище или детска градина да организират своите противоепидемични мерки. Или да осигуриш подкрепа за уязвими дружества на хора с увреждания. Но заедно означава също да проявиш солидарност и да надскочиш своя регионален кръг. „Асарел“ се включи в синдикалната дарителска кампания и в браншови дарителска фонд за борба с пандемията. Чрез семейната ни фондация „Лъчезар Цоцорков“ още в началото на кризата дарихме защитни облекла, тестове и консумативи на някои от най-големите болници в страната, за да помогнем на медиците на първа линия и на болните.
Вашият баща проф. Лъчезар Цоцорков работеше всеотдайно да направи родния край, България и света едно по-добро място за живот. Какво ви казваше, на какво ви учеше? Как вие продължавате това, което ви завеща?
В негова памет развиваме семейната фондация „Лъчезар Цоцорков“ с мисията да окриляваме и да създаваме нови възможности. Баща ми смяташе, че смисълът на човешкия живот е да оставим света по-добър след себе си и това беше мерилото за неговите каузи. Учеше ни, че най-важното за един човек или за едно общество е здравата ценностна система. Да си почтен, работлив, любознателен и справедлив. Да носиш отговорност за своя път, да се самомотивираш, да имаш големи цели и резултати.
В „Асарел – Медет“ работят хора от всички поколения. Еднакви политики ли имате към всяко от тях, как вдъхновявате хората на различни възрасти?
Имаме от 18-годишни младежи от дуалното обучение до колеги с 40 и повече години непрекъснат трудов стаж. От една страна, политиките ни дават равни възможности за изява и растеж. От друга, стремим се да отчитаме поколенческите разлики при мотивацията. Развиваме доброволчески проекти, фирмени спортни клубове, арт клуб. По-младите търсят динамика и предизвикателства, имат нужда от нови инициативи във фирмения живот.
Панагюрище нямаше да е същият град без „Асарел – Медет“. С какво от направеното от компанията и вашето семейство се гордеете най-много?
Мога да откроя публично-частното партньорство за многопрофилната болница „Уни Хоспитал“ и спортната зала „Арена Асарел“. Към тях прибавям също фирменото и семейното дарение, за да я има музейната зала трезор за Панагюрското златно съкровище, а също и преките ни инвестиции в развитието на хотелите и местния туристически потенциал.
Това са големи проекти с дългосрочна добавена стойност за целия регион. Много е показателно, че Панагюрище посрещна пандемията на второ място в страната по брой лекари на глава от населението заради голямата и модерна болница, която вече имаше. Но също така са важни и други не толкова мащабни проекти. Независимо дали сме финансирали ремонт на водопровод, дали говорим за училищен проект, или например с наши аварийни спасители сме се отзовали на апел за помощ при пожар или бедствие.
Имаме дългогодишна, много устойчива и последователна политика за социална отговорност, с която екипът ни се гордее. За съжаление, даже понякога се сблъскваме с изкривени и нереалистични очаквания, че едва ли не можем да разрешим всеки проблем. Но сте прав, че Панагюрище нямаше да е същият без „Асарел“. Затова баща ми считаше за свой най-голям успех, че през 1989 г. се е преборил да се довършат новите тогава мощности. Иначе е имало риск всичко да се разпродаде за скрап, както се е случило с други започнати, но незавършени минни комплекси. Тогава за региона щеше да има друг сценарий, без най-големия работодател, без дългосрочния хоризонт на една мина, без постъпленията в местния бюджет, големите социални проекти и работните места за няколко поколения хора.
Може ли Панагюрище да е модел за регионална политика в страната? Какво другите големи компании могат да направят за развитие на териториите, на които оперират?
Всеки бизнес трябва да има визия за това каква е ролята му като активен член на едно общество, ако иска то да става по-добро, проспериращо и успешно. Няма как да се случи, без да сме съпричастни като данъкоплатци, граждани и предприемачи. Много интересно е как в Панагюрище стартира дуалното обучение. Още преди да стане факт държавната наредба и без никаква външна подкрепа, тук се обединиха местната власт, местната професионална гимназия и най-големите местни фирми, за да създадем заедно един пилотен, но работещ проект.
Вие инвестирате много в здравеопазване и образование. Защо го правите? Всъщност не е ли това едно от нещата, към които можем да се стремим като нация – да имаме по-здрави и по-добре подготвени поколения?
Да, всичко започва от здравето, а образованието е това, което може да даде най-голяма добавена стойност за бъдещето на България.
Става ли по-привлекателна професията на миньора, с какво дейността сега и преди 20 години е по-различна?
Много по-привлекателна и много по-различна. Технологиите ни са други, работим с най-големите световни компании. Техниката е от съвсем ново поколение, навсякъде имаме автоматизирани системи, които следят всичко – от геоложките сондажи до пречиствателните станции. Работим с 3D модели на рудника, имаме радари, които сканират рудничните откоси с точност до две десети от милиметъра, което създава ново ниво на безопасност и надеждност. Нови са също изискванията към хората, към техните умения, образование и капацитет за професионално развитие.
Могат ли минни компании да водят устойчиви политики? Какво „Асарел – Медет“ прави в тази посока?
Можем да видим много устойчиви политики и успешни резултати. В находище „Асарел“ преработваме бедни руди със средно съдържание от 0.27% мед и ако не инвестираме непрекъснато в иновации, няма как да имаме дългосрочен хоризонт за работа, респективно заетост, ползи за икономиката и високи екологични стандарти. Имаме седем фирмени програми за устойчиво развитие, като най-големите ни проекти са за модернизация, екологична грижа, енергийна ефективност и безопасност на труда. По тях през 2020 г. успяхме да инвестираме 75 млн. лв., а от 1999 г. досега сме вложили над 1.3 млрд. лв.
В обогатителната фабрика сега внедряваме американска топкова мелница, която ще има уникална за Европа експертна автоматизирана система за оптимално управление на ресурсите и намаляване на отпадъка, а участието ни в международния изследователски проект X-Mine ни донесе браншовата награда за иновации. Всеки от проектите оценяваме не само с бизнес индикатори, но и дали намалява въглеродния отпечатък, спестява ли ресурси, намалява ли отпадъците, осигурява ли по-добра грижа за хората и природата.
Знаете, че зелената икономика и енергийният преход ще изискват много повече мед, защото това е базова суровина за зелените технологии. Но това ще бъде двигател и за още много зелени иновации в минното дело.
Вие като визионер на устойчивото развитие какво мечтаете и какво искате да постигнете за компанията и за обществото?
Да се гордеем с това как допринасяме за устойчивото развитие и благосъстоянието на обществото, как помагаме на промяната в настоящето, за да имаме по-добро бъдеще.
Каква е вашата визия за устойчивото развитие на минната индустрия в България?
Модерна и екологична минна индустрия, с която България и Европа се гордеят. Успешни компании, които гарантират суровинната независимост на страната и конкурентоспособността на нашата икономика. Бизнес, който създава дългосрочна заетост и ползи за регионите и обществото, има вдъхновяващи лидери и щастливи служители.