Петър Нефтелимов: Отвъд лимитите
Запленен от биологията и зажаднял за добри новини, Петър Нефтелимов успява да надскочи всички ограничения и създава биотехнологичния стартъп „Цвете в епруветка“ и медия за практични съвети за бизнеса
На 15 септември стотици деца се отправят към училище с малки или големи букети в ръка, за да ги подарят на своите учители по случай първия учебен ден. Дни преди това пазари, магазини и дори улици са изпъстрени с цветя в очакване да зарадват някого.
Подобно море от цветя – понякога рози, а друг път зюмбюли и лалета, виждаме всеки път, когато наближи празник като Св. Валентин или 8 март. Според доклад на Международния съвет на производителите на цветя през 2022 г. в света са произведени около 60 млрд. стръка цветя, като около 18 млрд. от тях са изхвърлени по пътя към потребителите или в случаите, в които не са закупени в определен срок. Ако теглим чертата, всъщност почти всички тези цветя в крайна сметка ще свършат на боклука, след като увехнат.
Именно на този пазар, който се оценява на 100 млрд. долара годишно, се опитва да наложи своя продукт биотехнологичният стартъп „Цвете в епруветка“. Съоснована от Петър Нефтелимов, участник в клас 2022 на селекцията „30 под 30“, компанията предлага цветя в епруветка, които живеят два месеца без грижи, в това число и без поливане, а след това може да се засадят в саксия.
Нефтелимов (27) обаче успява да постигне много повече, като доказва, че няма невъзможни неща. Роден с детска церебрална парализа, той гледа много отвъд лимитите на двигателното увреждане. Наред с управлението на „Цвете в епруветка“, на която е изпълнителен директор, той създава медията за практични съвети за бизнеса neftelimov.com, маркетинг агенцията Zero Start и издава книгата „Успехът в българския ген. 49 вдъхновяващи урока от успели българи“.
Страстта на Петър Нефтелимов по биологията започва още в училище. Той учи в Природоматематическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново с интензивно изучаване на биология и химия. „Поради някаква причина биологията винаги е бил предметът, който съм учил без никакви усилия. Един път прочитах урока и вече го бях научил. Всичко в нея ми е толкова логично“, разказва той.
Когато става време да продължи образованието си, записва биотехнологии в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Това предопределя кариерата му, макар днес да признава, че тогава не е знаел какво точно записва, просто това е била единствената възможност за задочно обучение. Сега обаче е щастлив от това стечение на обстоятелствата. „Биотехнологиите не просто ти разкриват един огромен свят на микроорганизмите, но и ти показват как да работиш с тях за създаване на най-разнообразни продукти и иновации“, казва той.
Именно благодарение на лекциите по растителни биотехнологии в катедра „Физиология на растенията“ заедно с колеги започват да работят по проект, който по-късно ще се превърне в основата на „Цвете в епруветка“.
Микроразмножаването на растения се използва от 1960 г. Това е процес, при който се създават нови растения от малки части от пораснали растения като листа, стъбла или корени. Инвитро растенията се използват за бързо и контролирано размножаване на различни видове растения за задоволяване на нуждите на пазара или за лабораторни изследвания, както и за защитаване на изчезващи видове. Инвитро растенията, които се използват за задоволяване на нуждите на пазара, след това се адаптират към външните условия. Пресаждат се в саксии или се отрязват, за да стигнат до крайните клиенти по целия свят.
„В лабораторната практика цветът е приет като нежелан ефект в епруветката и се отстранява. Екипът на „Цвете в епруветка“ цели обратното. Иновацията се състои в това, че растението цъфти в епруветката, прецъфтява и пак цъфти“, обяснява Нефтелимов.
Така в началото на 2020 г., окрилени от мисълта, че ще работят по специалността си и „ще поставим науката в ръцете на хората“, членовете на екипа започват работа. Процесът на направата на цвете в епруветка включва да се вземе резник от растение, да се стерилизира и да се постави в епруветка с хранителна среда при стерилни условия, за да не се развие плесен. Благодарение на хранителната среда растението живее в стъкления съд в рамките на поне два месеца.
След изчерпването на хранителната среда растението може да се засади в саксия, а епруветката, капачката и дървената поставка да се рециклират или да се използват отново. Така в крайна сметка се получава биологичен продукт с нулев отпадък и минимален карбонов отпечатък при производство, който е алтернатива на бързо увяхващите букети. Цветето в епруветка е и много подходящо за хора с инхалаторни алергии.
При стартирането на проекта в него участват Петър Нефтелимов и други пет негови колежки от университета. Основната научна работа се състои в това да открият различни подходящи видове растения, както и съставките на хранителната среда, която ще им позволи да образуват пъпка, а след това и цвят в епруветка или друг затворен лабораторен съд. Екипът обаче веднага се сблъсква с проблем. Оказва се, че е много по-лесно да се намери финансиране, отколкото да открият лаборатория, с която да работят.
„Почти година всички сили и капацитет вложихме в това да намерим лаборатория. Повечето частни, университетски или научни лаборатории на БАН бяха настроени скептично към нас поради остарели нагласи или законови правила. Но нашата упоритост и хъс, че правим наистина нещо, което има смисъл и е по нашето образование, не ни отказа да продължим да търсим.“
Срещат необходимата подкрепа в лицето на Института по декоративни и лечебни растения в София, с който работят и до днес. Именно там се произвеждат в момента цветята в епруветка. Колегите на Нефтелимов се отказват от проекта заради отношението, с което се сблъскват. В този момент обаче в проекта се включва Йоана Ушакова. С Петър Нефтелимов се познават от университета, където са били колеги. Ушакова е работила още в микробиологичната лаборатория на SGS-България и в медицинска лаборатория „Лина“, както и като учител по биология в ЧСУ „Демократично образование“ във Варна. Двамата стават съдружници в „ТЮБ ПЛАНТ“ ООД – дружеството в основата на „Цвете в епруветка“, което е създадено през октомври 2021 г.
През следващата година – 2022-ра, компанията успява да продаде 1476 цветя в епруветка, а до този момент за 2023 г. са продадени 1749. Стартъпът получава заявки и от корпоративни клиенти, сред които Министерството на околната среда и водите, летище Варна, летище Бургас, PwC България и други.
Компанията е отличена като един от 17 проекта на млади учени-иноватори по програмата на Фондация „Америка за България“ „Следващите 10 „Наука с бъдеще“ 2021, откъдето стартъпът получава и първото си финансиране в размер на около 15 хил. лева, които отиват за началните проучвания и за стартирането на дейността. След това бизнесът започва да се издържа сам. През 2022 г. „Цвете в епруветка“ печели трето място в конкурса „Млад предприемач в науката“ на Центъра за трансфер на технологии към Софийския университет и получава единственото друго външно финансиране към момента, в размер на 2000 лева.
Най-голямата трудност, с която се сблъскват Нефтелимов и Ушакова днес, е възприятието на хората. Продуктът е нещо непознато за тях. Много потребители искат да го отворят, за да диша, или да го полеят, с което нарушават създадената за растението среда. Това, че цветето е затворено в епруветка, също е проблем за някои хора, които остават с впечатлението, че така растението се измъчва.
„Растенията са уникални същества. Те са тези, които създават среда за живот за нас и за животните. Те създават екосистемите, към които впоследствие се присъединяват останалите организми. Силно адаптивни са. Дори да ги пратим на Марс, разбира се, с похлупак, за да може вредните газове да са в малки количества, след като се размножат, разширявайки похлупака, абсорбират вредните газове и отделят кислород – с времето ще създадат среда, подходяща за хората. Една епруветка не им е никакъв проблем“, уверява Нефтелимов.
На този етап „Цвете в епруветка“ предлага на пазара три вида растения: торения (Torenia fournieri), лобелия (Lobelia) и персийска теменужка (Exacum), но екипът продължава проучванията на други видове, за да разшири продуктовата линия.
Освен Нефтелимов и Ушакова екипът се състои от над 10 доброволци, а още толкова са външните изпълнители.
Въпреки че работата в „Цвете в епруветка“ не е лесна, Петър Нефтелимов намира време и желание и за други проекти.
Още докато е в XII клас, той започва да списва блог – „Блогът на Нефтелимов“, който постепенно прераства в медия за практични съвети за бизнеса – neftelimov.com. На сайта опита си споделят хора с различен бекграунд и експертиза – от маркетинг, през човешки ресурси, до блокчейн и криптовалути. Към момента авторите, регистрирани на сайта, са около 40. Нефтелимов сам се грижи за управлението на сайта, а авторите се включват на доброволни начала.
Петър Нефтелимов управлява сам и агенцията за предприемачество и маркетинг Zero Start. Започнала като предприемаческа програма на село за обмяна на опит, знания и традиции, след COVID пандемията проектът се превръща в маркетинг агенция, чрез която Нефтелимов поддържа дигиталния маркетинг на фондация „Сошъл Фючър“, по-известна с инициативата JAMBA, както и на маратона Run2Gether, в който бегачи участват заедно с хора с увреждания. Чрез агенцията той помага и на малки бизнеси с това да се позиционират по-добре в онлайн пространството, например на компанията за мебели по поръчка „Алан“ на семейството с увреден слух Трачук, както и на певицата Естер Мичева, участничка в „България търси талант“ 2022.
Демотивиран от негативните новини, с които е залято онлайн пространството, през 2021 г. Нефтелимов публикува книгата „Успехът в българския ген. 49 вдъхновяващи урока от успели българи“, в която представя историите на българи, постигнали успех в България и в чужбина. През ноември 2022 г. тиражът е изчерпан, а Нефтелимов дарява 20% от приходите на сайта uspelite.bg, в който е един от авторите.
„На всички ни трябва искрата, която да ни запали да действаме за нашите мечти. Е, аз направих точно това. Надявам се с тази моя книга да запаля искрата на успеха у читателите и някога да издам книга и с техните истории.“
Въпреки всички допълнителни проекти Нефтелимов знае много добре какво иска да постигне в основния си бизнес – „Цвете в епруветка“. „Визията ни е да станем транснационална компания с клонове в различни страни посредством пълен лицензионен договор с местните ръководства. Да разширим продуктовата линия също“, обяснява той.
На първо време целта на стартъпа е да намери финансиране в размер на 500 хил. лева, с което ще създаде собствена лаборатория, а част от средствата ще отидат за европейски патент и за разширяване на екипа.
Не мога да не го попитам как успява да се справи с всички тези шапки, които носи. „Този въпрос често ми го задават. Честно, и аз не знам. Сигурно добре си организирам времето и делегирам подходящите задачи на подходящите хора. На мен принципно бързо ми омръзват нещата. Сигурно затова се занимавам с много и различни неща – за да може да си разнообразявам дейностите и да не ми омръзват“, отговаря той.