Подкрепа на един клик
В свят, в който търсенето на продукти за психологическа подкрепа постоянно се увеличава, но не липсва и стигмата около темата, Кристина Гълъбова съосновава платформата „Разкажи Ми“, за да създаде дигитално пространство за самопомощ и консултации със специалисти.
Застанала пред цветния стенопис на ул. „Гурко“ в София, лицето на Кристина Гълъбова, съосновател на дигиталната платформа за психично здраве „Разкажи Ми“ и участник в клас 2023 на селекцията „30 под 30“, се озарява с усмивка. Особено ѝ допада протегнатата ръка върху стенописа на бразилското артистично дуо Робезио Маркс и Терезадекинта от Аcidum Project, която ѝ нашепва за подкрепа и помощ, за това да успееш да се довериш на друг човек.
Именно такава е целта и на приложението „Разкажи Ми“ – да подаде ръка на всички, които се нуждаят от психологическа подкрепа. Апликацията предоставя цялостно решение за грижа за психичното здраве – от релаксиращи майндфулнес техники, през информация за психологични проблеми и инструменти за справяне с тях, базирани на когнитивно-поведенческа терапия, до консултации със специалисти – психолози, психотерапевти и коучове.
Две години след създаването ѝ платформата вече има над 15 хил. потребители, готви се да стъпи на румънския пазар и работи по общ проект с УНИЦЕФ за глобална дигитална платформа, насочена към младежите в над 20 държави.
Вдъхновена от възможностите, които технологиите предоставят за справяне със здравни проблеми, Гълъбова създава и управлява ИТ компанията „7Диджит“, която е партньор на ООН и работи по свои продукти в сферата на health tech сектора.
Навършила 30 години само преди няколко дни, Кристина Гълъбова успешно ръководи двата си бизнеса. „Силно вярвам, че когато имаш мотивация и устрем, причината е, че имаш лично преживяване, което носи заряд. Той те води в посока, която е важна за теб, която припознаваш като кауза“, казва Гълъбова.
Нейната история потвърждава думите ѝ. Страстта ѝ към психологията не идва от нищото. Кристина се сблъсква челно с нуждата да се запознае по-надълбоко с темата още като малка. Баща ѝ се разболява от неврологично заболяване, което прераства във времето в различни психични проблеми. Гълъбова започва да търси информация на тема психология и психично здраве, за да разбере през какво преминава баща ѝ и как да комуникира с него по начин, който ще ги сближи.
Така, когато идва моментът да избере професия, пътят напред вече е ясен. Завършва бакалавър по психология в университета Heriot-Watt в Единбург, а след това магистратура по бизнес и организационна психология в университета Steinbeis Hochschule в Берлин.
Докато учи, самата тя се сблъсква с проблеми от психологичен характер – започва да получава паник атаки. „Беше много парадоксално, защото знаех какво са паник атаките, знаех какво се случва, но не можех да си помогна сама.“ Решението е да започне да ходи на терапия. Успява да се справи с проблема, а натрупаният опит от двете страни на уравнението ѝ показва, че има все по-голяма нужда от инструменти, които да помагат ежедневно за справяне с трудностите от психологичен характер.
Гълъбова си поставя и още една, доста по-трудна, задача – да разчупи стигмата, която все още съществува в сферата на психичното здраве, да нормализира говоренето на тези теми и да предоставя информация на разбираем език.
„Вече се бях сблъскала със стигмата в по-ранните ми години, с това, което се случи в семейството ми, но дойде един момент, в който много хора около мен започнаха да ми споделят, че имат нужда от подкрепа, искат да говорят повече за своите уязвимости, за нещата, през които преминават, но не са сигурни към кого да се обърнат, как да намерят психолог и каква подкрепа да потърсят“, казва тя.
Така у Кристина Гълъбова започва да се откроява проблемът, който иска да реши – да създаде защитено пространство, в което хората могат да говорят за мислите, чувствата, емоциите си и където могат да намерят подкрепа.
Онлайн проучване ѝ помага да разбере от какво точно имат нужда потребителите и как тя може да го реализира в рамките на дигитална платформа. Следващата ѝ стъпка е да намери съмишленици. Свързва се с Димитър Димитров, който има опит със стартъпи в Германия и в редица социални проекти. Двамата се познават от над 10 години и вече са работили заедно, така че лесно се сработват и поставят основите на „Разкажи Ми“. Тя се заема с ролята на изпълнителен директор на новосъздадената компания, а съоснователят ѝ поема функциите на главен оперативен директор.
Около ядрото бързо се събират и други съмишленици. Регистрирано е и дружеството „4Диджит“, в което съдружници освен Кристина Гълъбова и Димитър Димитров са Василен Цветков и Себастиан Галустян.
Основите са поставени по време на COVID-19 пандемията. Моментът се оказва перфектен, тъй като много потребители са по-отворени към идеята да получават здравни услуги през мобилния си телефон, в това число да се консултират със специалист от разстояние. От друга страна, в този труден период се засилва и необходимостта от лесен достъп до психологична подкрепа, като в известна степен започват да се нормализират и разговорите за нуждата от такава помощ.
Тези промени неминуемо се отразяват и върху пазара на health tech услуги на глобално ниво. През 2022 г. той се оценява на около 376 млрд. долара според доклад на Fortune Business Insights, като се очаква да достигне близо 2 трилиона долара до 2030 г. Пазарът на технологии за психично и ментално здраве се очаква да достигне 25.4 млрд. долара до 2027 г.
Затова не е никак странно, че инвеститорите също напипват пулса на времето и инвестират в такива продукти. Още в периода на технологична разработка на „Разкажи Ми“ платформата получава 70 хил. евро инвестиция от ангел инвеститори.
С тази финансова инжекция екипът успява да пусне уебплатформата през ноември 2021 г., а няколко месеца по-късно на пазара се появява и мобилното приложение.
То се предлага на абонаментен принцип. Всеки потребител може да персонализира съдържанието в апликацията, като има възможност да чете стотици статии, написани от психолози, да проследява настроението си, да си поставя цели, да прави различни упражнения за саморефлексия и релаксиращи практики за понижаване на стреса и безпокойството.
Отделно потребителите могат да потърсят и консултации със специалист. Изборът е между 30 специалисти – психолози, психотерапевти, коучове. Всеки от тях сам определя цената на консултацията, която може да се осъществи онлайн или на живо в кабинета им, а 10% от сумата остава за „Разкажи Ми“. Стартъпът работи и с корпоративни клиенти, които включват приложението към допълнителните придобивки за служителите си. Разговори се водят с около 50 компании, като с популяризирането на приложението и на този тип услуги все по-често се случва тези големи клиенти сами да ги търсят.
Платформата вече се самоиздържа, а екипът е набъбнал до 10 души. Един от последните проекти на „Разкажи Ми“ е партньорството с УНИЦЕФ-България. В рамките на приложението е създадена специална „УНИЦЕФ стая“, която помага на младежи от 16 до 24 години да изградят психическа устойчивост. Достъпът до „стаята“ е безплатен за младежите. Проектът продължава през 2024 г. като част от глобална инициатива, подкрепена от регионалния офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия. Мисията ѝ е да подобри достъпа до психологически консултации за деца в над 20 държави.
Докато работи по „Разкажи Ми“, заниманието и постигнатите резултати толкова ѝ харесват, че Кристина Гълъбова осъзнава, че иска да продължи с разработването на други продукти – в здравната сфера, а и отвъд нея. Затова решава да основе ИТ компания. „7Диджит“ е създадена шест месеца след приложението. Тя се развива като сървис компания, но идеята е да започнат да правят все повече свои продукти. Клиентите на „7Диджит“ за момента са основно в България и Германия. Към това се прибавя и голям проект, по който фирмата работи с ООН. Вече има и план за разработването на два продукта в областта на health tech.
Следващата година изглежда не по-малко вълнуваща за Кристина Гълъбова. Предстои „Разкажи Ми“ да стъпи на румънския пазар. Един от съоснователите на компанията е базиран в Румъния и вече тече подбор на специалисти, които ще предлагат консултации през платформата, а цялото съдържание се превежда на румънски език. Планът е всичко да е готово до средата на 2024 г. Предстои и нов рунд за набиране на финансиране, като вече се водят разговори с български и румънски фондове.
Наред с това „Разкажи Ми“ работи по проучване със Софийския университет „Св. Климент Охридски“, а резултатите се очакват през 2024-та. „Мобилното приложение за самопомощ интегрира в себе си терапевтични техники, базирани на когнитивна поведенческа терапия, която е научно доказано, че работи. Сега се опитваме да докажем ефективността на тази терапия в дигитализиран вариант“, уточнява Гълъбова. В проучването участват 100 души, които използват апликацията, и се наблюдава тяхното психично състояние в различни периоди, за да се проследи как влияе употребата на платформата.
Предстоят и събития, свързани с популяризирането на психологичната помощ и инструментите за подкрепа, както и разбиването на стигмата, която все още съществува около тази тема. „Психологическата подкрепа не трябва да е нещо, което само определен брой хора могат да си позволят. Тя трябва да е достъпна за всички, които имат нужда от такава“, казва Гълъбова.