Време е за данъчна шокова терапия
Преди 15–20 години България направи сериозно намаление на данъците и постигна най-ниските ставки по преките данъци – 10% данък върху доходите и 10% данък печалба. Имаше известно намаление и на другия пряк данък – осигуровките, но там реформата не беше довършена. Заради различни кризи през последните 15 години никой не се осмели дори да си помисли за реформи в осигуровките. Вече е крайно време това да се промени.
В момента осигуровките са най-високият данък в България от гледна точка на данъчната ставка. Общата осигурителна тежест възлиза на близо 33% от брутната заплата за повечето наети, като за някои групи е дори по-висока. 33% тежест на осигуровките е драматично по-висока, отколкото 10% данък върху доходите или дори 20% ДДС.
Икономическата наука ни казва, че най-високите данъчни ставки създават най-големи проблеми и изкривявания. При това връзката не е линейна, а квадратна. С други думи, два пъти по-висок данък създава четири пъти по-голяма тежест за икономиката. Това накратко е концепцията за „мъртво данъчно бреме“ – т.е. загубеното производство заради високата данъчна ставка. Накратко, понеже осигуровките са най-високият данък в България, точно те трябва да бъдат намалени.
Освен теоретичните, има и съвсем практични аргументи за намаление на осигуровките. При осигуровките има най-много стимули за избягване – съответно най-много укриване на доходи. А укриването на доходи създава редица проблеми както за работещите, така и за бизнеса, включително по-труден достъп до финансиране, по-ниски обезщетения при майчинство или пенсия и т.н. Намалението на осигуровките, особено ако е по-сериозно, ще намали стимулите за укриване и в резултат ще имаме както по-ниска данъчно-осигурителна тежест, така и повишена събираемост на бюджетните приходи, т.е. всички ще спечелят.
Намалението на осигурителната тежест едновременно ще остави по-висок разполагаем доход в наетите, ще намали разходите за труд на работодателите и ще стимулира заетостта, инвестициите и икономическия растеж. От това, разбира се, директно и индиректно ще спечелят всички, включително и държавният бюджет. С по-ниски и приемливи осигурителни ставки държавата може да събере повече бюджетни приходи – това се доказа и от предишните намаления на преките данъци.
За да проработи, реформата трябва да е сериозна – намаление на осигуровките с 1–2 пункта въобще няма да разреши проблема с високата тежест и няма да се усетят ефектите. По-добрият подход е да се направи шоково намаление на осигуровките наполовина от 1 януари 2025 г. Такава реформа ще намали значително стимулите за укриване на доходи и ще изсветли голяма част от сивата икономика. Отделно, увеличеният нетен доход на работещите и бизнеса ще има положителен ефект върху икономиката и заетостта. Това заедно с мерки за повишена събираемост и оптимизиране на неефективните държавни разходи може да позволи на бюджета да „преглътне“ реформата без нужда от дефицити и дългове.