Правото като призвание
Адв. Георги Георгиев, управляващ съдружник на адвокатско дружество „Георгиев и Колев“, разказва как се изгражда успешна адвокатска кантора
Какви са отличителните характеристики на Адвокатско дружество „Георгиев и Колев“?
Адвокатско дружество ,,Георгиев и Колев“ обединява адвокати с дългогодишен професионален опит и някои от най-талантливите млади юристи, на които със съдружника ми адв. Кацарски сме преподавали в Юридическия факултет на Софийския университет. Нашите юристи се отличават не само с добрата си теоретична и практическа подготовка, но и с креативност и способност да прилагат индивидуален подход спрямо всеки клиент, защото адвокатската работа не е конфекция за масово производство, всеки клиент и всяко дело са различни и се стараем да сме адекватни с помощта си. Нашето разбиране за модерната адвокатска професия е, че трябва да предложим на клиентите не просто прочит на закона, а да създадем оптималната правна структура за разрешаване на проблемите им. Това се получава само когато проявяваш творчество и се съобразяваш както с потребностите на клиентите си, така и със законодателните възможности.
Силният екип е основна съставка във вашата рецепта за успех. Разкажете ни повече за опита и експертизата, които вашата кантора предлага.
Ключови за добрата адвокатска кантора са знанията и отдадеността на екипа. Затова нашите адвокати са не просто отличници от университета, а хора, които, наред с отличния успех от дипломата и специализациите си, са преминали тежки изпити по право и чужд език като част от интервютата за постъпване на работа. Колегите ми са млади и адекватни практици с усет за прагматични решения, като имат много разнообразни професионални интереси.
В кантората работим трима университетски преподаватели по търговско, облигационно и трудово право, имаме още двама докторанти – по европейско право и трудово и осигурително право. Част от нас сме се обучавали по корпоративно право във водещи световни университети като King’s College London и London School of Economics. Съдружникът ми, Александър Кацарски, е автор на редица законопроекти, съавтор на част от важните промени в Търговския закон през последните две десетилетия и арбитър по международни и вътрешни арбитражни дела. Имаме сплотен екип. Всички ние споделяме общи професионални и етични ценности и това много улеснява преодоляването на ежедневните препятствия. За нас правото е не просто професия, а призвание, колкото и клиширано да звучи – не може да си добър адвокат, ако не обичаш правото, защото материята е сложна, изисква постоянно четене и подготовка, които са непосилни, без работата да ти е на сърце.
Услугите, които предлагаме, са в областта на гражданското и административното право, обхващат почти всички правни сфери, като особен акцент поставяме върху области като търговско и дружествено право, инвестиции в недвижими имоти, сливания и придобивания, рисков капитал и стартъп компании, съдебни и арбитражни производства, капиталови пазари, конкурентно право и трудово право. Стремим се да развиваме кантората в дух на взаимно доверие и уважение, като тези стандарти прилагаме не само в отношенията в екипа ни, но и в тези с нашите партньори. За нас доверието на клиентите ни е преди всичко отговорност, която ни задължава да дадем най-доброто от себе си.
През изминалата година продължихте да се утвърждавате като лидер в сферата на инвестициите в недвижими имоти. Какво ви носи успех в този сегмент?
Да, през 2023 г. продължихме енергично да се утвърждаваме като една от водещите кантори в България в сферата на инвестиции в недвижими имоти. Само за една година успяхме да подготвим редица сделки на институционални инвеститори на стойност от 110 млн. лева. Предоставихме всички необходими услуги по проучване на статута на имоти и търговски центрове, пълен правен анализ на дейността на съществуващи бизнеси, подготовка на сделки и водене на преговори за бързо и сигурно придобиване на активи. Наред с това наши клиенти са и инвеститори в жилищни имоти, хотели и офис площи – всеки от този сектор има специфики и полагаме много усилия да сме в крак с най-новите тенденции в бизнеса и регулациите.
Вие сте и една от водещите кантори в сферата на рисковия капитал. Споделете ни повече за постиженията си в тази насока
През последните години имахме възможността да се развием много в една специфична правна сфера – тази на инвестициите с рисков капитал, т.нар. venture capital, при който инвестиционни фондове придобиват дялови участия в стартъп компании или в развити вече проекти, изобщо – в иновативни бизнеси. Шегувам се, че това е цял един корпоративен Джурасик парк за българските юристи, защото доскоро правната ни уредба не беше подготвена изобщо за модерните инвестиционни структури от света на рисковия капитал. Това е сегмент, който тепърва предстои да се развива в България и неговото значение се разраства с всеки изминал ден. Ние сме сред пионерите на структурирането на такива сделки и имахме сложната задача да пригодим и изработим валидни за българското право стандартни условия за инвестиции, наложили се в сектора в цял свят.
Кантората предоставя пълно правно обслужване на два фонд мениджъра и на управляваните от тях алтернативни инвестиционни фондове. Общият ресурс на двата фонда възлиза на около 70 милиона евро и ние структурирахме, договорихме и успяхме да помогнем на фондовете да сключат сделки за целия този ресурс.
Екипът ни за инвестиции с рисков капитал, начело с адв. Ванина Попова, успешно приключи близо 150 дялови и квазидялови инвестиции във високотехнологични и иновативни компании на обща стойност от над 120 милиона лева в рамките на 3 години. Утвърдихме се като водещ екип от специалисти в стартъп системата и вече към нас се обръщат и международни професионални инвеститори.
На персонало ниво, наскоро бяхте отличен за вашите заслуги в областта на хуманитарното право. Какво мотивира вашата дейност в тази сфера?
Не бих казал, че традиционно имам някакви заслуги в тази област. Причината да получа държавната награда на Украйна е за работата ни за защита на човешките права на бежанците, в частност създаването на безплатна правна клиника за украински бежанци в България от нашия екип през първите месеци от войната в Украйна. Всички колеги приеха присърце идеята ми и се гордея с тях – заради тяхната всеотдайност и издържания тест по човечност. Неслучайно в университета повтаряме мисълта на римския юрист Целз – „Правото е изкуството на доброто и справедливото“. Така и трябва да бъде.
Освен управляващ партньор на Адвокатско дружество „Георгиев и Колев“, вие сте и преподавател. Кои са основните качества, които искате да видите в новото поколение юристи?
Любознателност, трудолюбие, грижа за хората и любов към правото. Само в съвкупност тези качества ще им помогнат да осигурят добро бъдеще на държавата ни. Преподавателската ми работа ме среща с прекрасните млади хора на България, с които заедно се опитваме да си обясним правилата и техния смисъл, за да можем да ги прилагаме и спазваме. Освен за правилата обаче, трябва да мислим за хората, за които те са написани да пазят. Защото правото е социална физика и всяко наше правило е плод на закономерност с непоклатима житейска логика.