Как Арнолд Шварценегер стана милиардер
За своите 76 години Арнолд Шварценегер е изиграл много роли: културист, филмова боксофис звезда, бюрократ, а сега и милиардер.
Не са много филмите, изпълнени с толкова много екшън, колкото е действителният живот на Арнолд Шварценегер. Роден в бедно семейство в малкото австрийско селце Тал (2500 жители), където по-късно открива, че баща му е бил член на нацистката партия, звездата от “Терминатор” използва мускулите и чара си, за да бъде коронясан четири пъти за Мистър Вселена, да завладее Холивуд и да спечели най-високия политически пост в Калифорния. Покрай това той превръща славата си в богатство. Според изчисленията на Forbes 76-годишният мъж струва 1 милиард долара.
Холивудският актьор е последният от вълната артисти, които успешно се възползват от звездната си слава. В своя Списък със световните милиардери за 2024 г. Forbes посочва 14 знаменитости, които са осребрили известността си за десетцифрено състояние, сред които певицата Тейлър Суифт, 34 г., създателят на “Закон и ред” Дик Улф, 77 г., и комикът Джери Зайнфелд, 70 г. Шварценегер е вторият актьор, който се присъединява към класацията след Тайлър Пери, 54 г., най-известен с франчайза си “Мадеа”, чиято стойност се оценява на 1,4 млрд. долара.
Но Шварценегер е поел по различен път към богатството, което е дошло предимно от интелигентно инвестиране, а не само от актьорска игра.
Арнолд Шварценегер, който се премества в САЩ през 1968 г. и първоначално трудно получава роли заради силния си акцент, е заснел около 50 филма, които са спечелили 5,5 милиарда долара в боксофиса. Според оценки на Forbes той е получил около 500 млн. долара от филмите си, отчасти благодарение на начина, по който е структурирал сделките си. Когато ръководството на студиото се колебае дали да заснеме първата му комедия “Близнаци”, в която участва и Дани Девито, Шварценегер се съгласява да се откаже от заплата, като вместо това прибира близо 20 % от брутните приходи. Филмът от 1988 г. се превръща в блокбъстър и в крайна сметка той получава над 35 млн. долара – много повече, отколкото би получил предварително. “Това се превърна в толкова историческа сделка, че студиото никога повече не би сключило такава”, казва актьорът в интервю през 2016 г.
Освен това е спечелил още милиони от продуктови промоции и реклами, като например участието му в “Агент на щатската ферма” на Супербоул 2024. Но според изчисленията на Forbes около 65% от всичките му приходи от развлекателни дейности отиват за данъци и такси, като заплащане на агент, мениджър, адвокат и други, и след облагането с данъци му остават близо 170 млн. долара. По негови собствени оценки той се е отказал от още 200 млн. долара холивудски приходи, за да служи като губернатор на Калифорния от 2003 до 2011 г.
Тези, които го познават най-добре, посочват една от най-големите причини за финансовия му успех: Арнолд Шварценегер винаги е имал здравословен апетит за риск. “Исках големи инвестиции, които да са интересни, креативни и различни”, пише милиардерът в книгата си “Total Recall”. “Консервативните залози – такива, които биха донесли 4% годишно, да речем, не ме интересуваха.”
Това поемане на рискове му се отплаща като инвеститор, но може би се е отразило негативно на личния му живот. Миналия месец Шварценегер беше споменат в делото за пари за мълчание на бившия президент Доналд Тръмп (по което в момента заседава съдебното жури) от бившия издател на National Enquirer Дейвид Пекър, който заяви, че е имал подобна уговорка “хвани и убий” с Шварценегер, когато се е кандидатирал за губернатор, каквато е имал и с екипа на Тръмп. Пекър твърди, че около 40 жени са се обърнали към American Media Inc, тогавашния собственик на National Enquirer, с твърдения за кандидата. Пекър добави, че е похарчил “стотици хиляди” долари, за да не се появят историите в National Enquirer от името на Шварценегер, на когото в един момент American Media е плащала по 1 млн. долара годишно, за да рекламира нейните фитнес списания. Представители на актьора не са отговорили на молбата на Forbes за коментар към момента на публикуване на статията. (Шварценегер все пак признава в документалната поредица на Netflix от 2023 г., посветена на живота му, че поведението му е било “неправилно”; The Los Angeles Times за първи път съобщи за многобройни обвинения в опипване и сексуален тормоз срещу актьора през 2003 г.).
Разводът му с бившата водеща на новините и наследница на Кенеди Мария Шрайвър е финализиран през 2021 г. Макар условията на развода да не бяха оповестени публично, Forbes предполага, че двойката не е имала предбрачен договор и е разделила активите си 50/50, според калифорнийския закон. Ако бяха съставили предбрачно споразумение, Шварценегер можеше да струва почти двойно повече от това, което е днес.
От самото начало актьорът използва парите си. Скоро след като пристига в Калифорния през 1968 г., той използва бодибилдинга си, както и допълнителните доходи от страничните си занимания – работа по строежите с приятеля му и колега бодибилдър Франко Коломбо и пощенска продажба на фитнес брошури – за да започне да купува жилищни сгради в Санта Моника. Твърди, че е бил милионер, преди да получи някоя от големите филмови роли през 70-те години.
Оттогава насам Шварценегер влага парите си в търговски недвижими имоти, частен капитал и акции. Той е един от основателите на Main Street Advisors, която дългогодишният му финансов съветник Пол Уатър открива през 1997 г. с единствената цел да помага на филмовата звезда да се справя с парите си. (Оттогава фирмата е разширила дейността си и консултира знаменитости като Леброн Джеймс и Били Ейлиш).
Сред по-големите му инвестиции в недвижими имоти: Шварценегер преустройва цял квартал в Санта Моника, който след това продава през 2006 г. През 80-те години на миналия век той купува 812 Main St., търговска сграда с площ от 21 600 кв. м в най-добрия квартал на Венис бийч, за около 12 млн. долара, която през 2013 г. продава за поне тройно по-голяма сума. Преди това е притежавал значителен дял в хотел Waldorf Astoria в Бевърли Хилс плюс това е дългогодишен инвеститор в Easton Town Center край Кълъмбъс. Търговският център, чието разработване е ръководено от изпадналия в затруднение милиардер на Victoria Secret Лес Уекснър, е един от най-добре работещите в страната. В реч от 2001 г. Шварценегер описва Уекснър като един от своите “учители”, а според сведенията през 2004 г. милиардерът в търговията на дребно е организирал в дома си в Охайо събиране на средства за Шварценегер в размер на 2500 долара на човек.
Друг негов ключов наставник е Уорън Бъфет от Berkshire Hathaway, когото актьорът определя като “най-великия инвеститор в историята”. Двамата се запознават в края на 90-те години на миналия век, а по-късно Бъфет е икономически съветник в кампанията на Шварценегер. Неотдавна, в интервю за “Ню Йорк Таймс” през 2021 г., Шварценегер посочи “Оракула от Омаха” като причина, поради която не би инвестирал в биткойн или други криптовалути: “Аз съм като Уорън Бъфет. Не инвестирам в неща, които не разбирам.”
Вместо това актьорът влага средствата си в някои от най-известните американски марки. През 90-те години на миналия век той залага на Starbucks и все още притежава акции в кафеената империя. През 1999 г. той е инвеститор в кръга А на Google, в определен момент продава акциите си, а наскоро ги изкупува обратно. Други акции, в които е имал дялове в определен момент, са Beyond Meat, AMC и YES Network.
Една от най-креативните инвестиции, която той и Уатър правят, е известната покупка на Боинг 747 на стойност 130 млн. долара, който след това Шварценегер отдава на лизинг на Singapore Airlines. Актьорът е платил предварително около 10 млн. долара. Уатър казва, че са спечелили пари от сделката (не казва колко), но признава, че тя не е била “огромният удар”, който са очаквали, отчасти поради спада в стойността на авиокомпаниите след атентатите от 11 септември 2001 г.
Може би най-умният му залог е закупуването на миноритарен дял в Dimensional Fund Advisors, чийто активи са оценени на 718 млрд. долара, основана от колегата му милиардер Дейвид Бут, през 1996 г. По това време бившият работодател на Уатър е инвеститор в инвестиционната фирма, която тогава управлява активи за около 12 млрд. долара, и иска да ги продаде. Шварценегер бързо е убеден от връзките на Бут с един от идолите му – покойният икономист Милтън Фридман, когото той нарича свой “интелектуален идол”: Бут е бил един от студентите на Фридман в Чикагския университет.
Първоначално Шварценегер купува малко под 5% от капитала на фирмата за неизвестна сума, но “той никога не е продавал нито една акция и никога няма да продаде”, казва Уатър, който описва DFA като една от “най-невероятните” инвестиции, които някога е виждал. Според изчисленията на Forbes първоначалният дял сега струва близо 500 млн. долара. (Уатър добавя уговорката, че Шварценегер може да продаде част от тях, ако компанията някога стане публична.)
Уатър си спомня времето, когато Шварценегер е бил губернатор и той е трябвало да управлява изцяло инвестициите на клиентите си, за да избегне конфликт на интереси. Не е трябвало да говорят за портфейла му, но след като пазарът се срива през 2009 г., той се обръща към Уатър на баскетболен мач на “Лос Анджелис Лейкърс” и казва: “По-добре да не продаваш нищо”, спомня си Уатър. “Той е този човек… Знае, че сега не е моментът да се продава. И, разбира се, нещата се върнаха след финансовата криза, така че той беше прав.”
В допълнение към инвестициите си в недвижими имоти и акции Шварценегер продължава да притежава няколко бизнеса: филмовата и продуцентска компания Oak Productions, Fitness Publications Inc. и холдинга за филми и търговски марки Pumping Iron America. Широкият му инвестиционен портфейл включва и Arnold Sports Festival – тридневен конгрес по културизъм и сила, който се провежда в Кълъмбъс, както и в Мадрид, Обединеното кралство, Бразилия и Южна Африка. Притежава и лични недвижими имоти на стойност около 40 млн. долара, включително ски вшале в Сън Вали, Айдахо, и имение със седем спални в Брентууд, Калифорния.
Не всяка инвестиция обаче е била печеливша. През 1991 г. Шварценегер се обединява с Брус Уилис и Силвестър Сталоун, за да инвестират в Planet Hollywood. През 1996 г. веригата тематични ресторанти достигна най-високата си оценка от над 3 млрд. долара, за да се окаже в несъстоятелност три години по-късно. Макар че не получава близо до 120-те милиона долара, които някога струват акциите му на хартия, Шварценегер, от своя страна, се измъква почти невредим. По съвет на Уатър той преговаря две години за своя дял от собствеността, за да има значителни “гаранции”, когато реши да инвестира. Основното му спасение е, че е успял да продаде акциите си по-рано от другите инвеститори, според Уатър, който твърди, че австриецът е продал достатъчно, за да спечели “значителни” пари от първоначалната си инвестиция.
Ключът към успеха на актьора е неговата неуморна работна етика. Според Маргита Томсън, бивш негов прессекретар, по времето, когато е бил губернатор, служителите му не са имали право да използват думата “уморен”. “Той беше изпълнен с енергия всеки ден. Сякаш денят има 24 часа, стегни се, работи здраво и бъди дисциплиниран… Просто той беше такъв”, казва Томсън.
Дори и сега актьорът, който по-рано този месец разкри, че му е поставен пейсмейкър след многобройни сърдечни операции, продължава да има натоварен график. Миналата година пусна два сериала в стрийминг платформата Netflix: “Арнолд”, документален филм в три части за живота му, и “FUBAR”, първата му главна роля в екшън сериал, който беше подновен за втори сезон. Когато приключат снимките, му предстои да заснеме коледна комедия. Освен това издава безплатен ежедневен бюлетин за около 800 000 абонати и има 20 000 членове, които плащат 99 долара годишно за фитнес приложението му The Pump.
“Мисля, че той може би е най-заетият 76-годишен човек в света”, казва шефът на администрацията на Шварценегер Даниел Кечъл, който работи с него, откакто е губернатор. Според Кетчел актьорът започва повечето от дните си в 5 ч. сутринта, когато се събужда, за да нахрани животните си, включително три кучета, миниатюрен кон, магаре и прасе. След това проверява iPad-а си за спешни имейли и тренира, преди да продължи деня си. Кечъл казва, че не е необичайно да получи Facetime от Шварценегер в 6 ч. сутринта (той няма нищо против, тъй като също е ранобуден) или в неделя вечер след излъчването на “60 минути”.
Други казват, че да се свържеш с него е станало почти невъзможно. “Между него и света има пластове от хора”, казва Стив Алгермисен, изпълнителен директор на офиса на Cushman & Wakefield в Лос Анджелис. Forbes също не успява да получи интервю с него чрез представителите му въпреки многобройните молби за коментар. Финансовият му съветник Уатър отговаря на въпроси, но отказва да коментира нетното състояние на клиента си.
Основни моменти в кариерата на Арнолд Шварценегер
1967
Австриецът печели “Мистър Вселена” за първи от общо четири пъти – първата му титла е в състезанието за “аматьори”, но на следващата година печели титлата за “професионалисти”.
1970
Арнолд Шварценегер снима първия си филм: “Херкулес в Ню Йорк”. В оригиналната версия репликите му са дублирани от друг актьор.
1984
Шварценегер получава ролята си в “Терминаторът” на Джеймс Камерън. За този блокбъстър му плащат 750 000 долара.
2003
Шварценегер е избран за губернатор на Калифорния след оттеглянето на бившия губернатор Грей Дейвис. Актьорът изкарва два мандата като републиканец.
2023
Излиза “FUBAR”, където кинозвездата изиграва първата си главна роля в екшън сериал на Netflix.