Как Shemha Health създаде дигитален пътеводител в здравния хаос
Ивайло Петров и Виолета Найденова са изпитали на гърба си какво е да си онкопациент в България, двамата създават Shemha Health, за да улеснят пътя на пациента след тежката диагноза, и имат големи планове за стартъпа си

„Победителят е Shemha Health“, обявява силен мъжки глас. Младата компания току-що е спечелила наградата в категорията за стартъп на 2024 г. на Forbes Business Awards. Цялата зала избухва в аплодисменти, докато мъж и жена си проправят път към сцената, за да получат наградата си.
„Целта на Shemha е да даряваме и да се опитаме да даряваме колкото се може повече на милиони и техните близки, които страдат от онкологични заболявания, с правилната посока, решение и тяхната свързаност с лекарите, с които заедно извървяват тежък път. И смятаме, че през технологията можем да го постигнем, вярваме го и го показваме. Ние истински вярваме в това, което правим, и сме убедени, че нашето решение ще помогне на много хора“, казва съоснователят на стартъпа Ивайло Петров от сцената на Forbes.
Двамата със съпругата му Виолета Найденова създават платформа, която помага на болните от рак да намерят това, от което се нуждаят за лечението си, на едно място – да качат в досието си цялата си съществуваща документация, да намерят екип от специалисти, който да създаде ясен план за действие след получаването на тежката диагноза.
20 млн. са новите случаи на рак през 2022 г. в световен мащаб, сочат данни на Международната агенция за изследване на рака към Световната здравна организация. Около 1 на 5 души заболява от рак в живота си. Прогнозата е новите случаи да са 35 млн. през 2050г., увеличение със 77%.
В България новите случаи на рак през 2020 г. са 36 хил. според Европейския регистър на неравенствата при рака. В профила на страната ни, изготвен в рамките на регистъра, се казва, че България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак и е сред държавите в ЕС с най-ниска петгодишна преживяемост на пациентите при основните видове рак. Част от проблемите идват от това, че немалка част от случаите се откриват в напреднал стадий.
В уравнението се включва още фактът, че достъпът до безплатно лечение зависи от това дали пациентът е здравноосигурен, както и къде в страната се намира. Съществуващите 26 държавни и частни онкологични центъра са разположени в 14 града, като в 13 области липсват такива центрове. Проблем е и това, че онкологичните центрове могат да се похвалят със съвременна техника, но има недостиг на здравни специалисти в областта на онкологичната грижа. Така след получаването на тежката диагноза пациентите често са оставени сами да навигират пътя в здравната система – да търсят различни специалисти, да пътуват от град в град и да носят със себе си всички налични документи за всяка среща със специалист.
Двамата съоснователи на Shemha Health се впускат да създадат място, където има ред в този хаос. Ивайло Петров e фармацевт по образование и има опит в големи компании в сферата на здравеопазването, включително във фармацевтичния гигант Novartis. Виолета Найденова пък има опит в областта на маркетинга. Но идеята за създаването на този помощник идва и от личния им опит със здравната ни система, след като Виолета получава диагнозата рак и изпитва на гърба си какво е да си пациент с рак в България. „Ходех с една такава розова папка. Вътре се опитвах да създам някакъв ред. И всеки път, като отидех на лекар, всеки си вземаше това, което му трябва. И тази розова папка ме съпътстваше навсякъде“, разказва тя.
Днес самата тя е потребител на продукта на Shemha Health – PrOPA™. Името идва от Precision Oncology Patient Advice (Прецизирани онкологични съвети за пациента). Продуктът представлява иновативно телемедицинско и мултидисциплинарно решение, подпомогнато от AI, което цели да създаде една добре организирана система в процесите на диагностиката, лечението и по-нататъшното проследяване на онкологични заболявания.
Платформата предлага достъп на пациента до персонално електронно здравно досие, в което може да качи цялата си документация, както и да попълни важна информация като фамилна обремененост, други заболявания, лекарства, които приема – да даде информация за целия си здравен статус. Цялата информация отива към главен консултант, който на базата на тези данни начертава персонализиран път на пациента оттук нататък. Следва създаване на дигитален туморен борд от специалисти, които консултират, обсъждат и задават насоки за диагноза, лечение и проследяване на заболяването. Пациентът пък получава много подробно становище, което му показва на какъв етап се намира той в момента и какво предстои да се случи оттук нататък.
Последвалите консултации и срещи със специалистите могат да се осъществяват и онлайн или по документи, което е голямо улеснение и за лекарите, и за пациентите. Така няма да има значение в кой град се намира всеки от тях – пациентът може да си направи важно изследване в най-близкия голям град и след това да се консултира със специалистите в дома си и да се срещне на живо с тях само когато това се налага. „Когато се намираш в този хаос и не знаеш какво следва, какво трябва да направиш, това само по себе си генерира напрежение, което никак не помага за лечението. В България има невероятни специалисти. Просто те нямат времето, нямат ресурса, нямат силите да обърнат внимание на всички. И едно такова технологично решение спестява не само времето на пациента, но то създава комфорт и на лекаря за 10-15 минути да реализира консултация, когато не се изисква физическо посещение на пациента“, казва Найденова.
За да улесни процеса, екипът на Shemha Health си помага с автоматизация – например за обобщаване на експертния лекарски консулт и на разговорите с пациента, задаване на препоръки за допълнение в личното пациентско досие и съдействие в реално време при формулирането на отговорите на пациентите и други. „На практика ние можем да редуцираме до над 60% от времето на лекарите и целим да ускорим точността при взимане на клинично решение до над 90%“, допълва Петров.
Платформата е пусната на пазара през септември 2023 г. Към момента в нея са включени вече над 80 лекари от 24 клинични специалности. Чрез платформата са консултирани пациенти от всички скраища на страната. По отношение на заплащането платформата към момента действа като посредник. Пациентът заплаща за консултацията на лекаря, а Shemha Health получава комисиона.
Фокусът далеч не е само България. Стартъпът вече гледа към Европа, САЩ, освен това към Близкия изток и Африка. Планът на компанията е в близко бъдеще да премине на B2B модел. Целта е услугата да подпомогне цялостните процеси по вземане на решения от лекарите в онкологичните центрове и да направи възможно най-достъпна помощта за пациентите.
„Нашата основна цел е да създадем интегративен, дълбоко технологичен продукт, който да бъде на цената на една дъвка или на една бутилка вода, закупена от някоя будка, независимо дали си в България, в Щатите или в Белград“, подчертава Петров.
Shemha Health вече е в процес на следващо ниво на валидация на продукта на клинично ниво в няколко европейски болници – Ino-Med, Румъния, University Hospital в Букурещ, Hellenic Oncology Society – ELLOK, St. University Oncology Center of Leeds – Великобритания; Institute of Oncology Milano – Италия; Portuguese Oncology Institute. Компанията води разговори за цялостна подкрепа с European Cancer Organization. Като финалист в предизвикателството на HITLAB US, проектът е подкрепен с осигуряване на един клиничен център в US и развитие на подкрепа през TEF-Health Portugal и EIT – Health. В България е подкрепена от Медицински университет – Плевен и Съвместна онкологична национална мрежа.
Развитието на стартъпа до момента се случва изцяло с лични средства. За времето, в което PrOPA™ е на пазара, Shemha е предоставила платформата за безплатно тестване на пациенти. Лекарите също са се включили, първоначално без да искат пари за консултациите, за да помогнат за валидацията. С набрана първоначална инвестиция от страна на Microsoft StartUp Hub компанията е в начален рунд за набиране на публични и частни инвестиции.
Съоснователите вярват, че продуктът им има голям потенциал, и очакват 29 млн. евро приходи до края на 2028 г. На първо време им предстои участие в EIC Accelerator – програма за финансиране на Европейския съвет за иновации, част от Horizon Europe, насочена към иновативни компании. „До октомври сме фокусирани в това да преминем и двете фази на EIC Accelerator, за да можем да намерим достатъчно инвестиции и да можем в края на годината да стартираме научно-развойна дейност“, казва Ивайло Петров.
Двамата имат и ясен план за увеличаването на екипа, който в момента се състои от петима души. Целта е до края на тази или началото на следващата година екипът да се увеличи до 15 души, а до края на клиничната валидация да достигне 40 души.
И въпреки големите планове за разрастване на стартъпа и за развитието на технологията разговорът ги води отново и отново към пациентите, които те са поставили в центъра на цялата си дейност. „Основната ни мисия е да революционизираме облачната грижа и да помогнем на милиони човешки съдби“, казва простичко Петров.