Потреблението на изкопаеми горива – рекордно високо през 2023 г.
Потреблението на изкопаеми горива през 2023 г. е ударило рекордно високи нива, въпреки че делът им в общия енергиен микс намалява, показва доклад на Енергийния институт – световната професионална организация в енергийния сектор.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Изкопаемите горива представляват 84% от световния енергиен микс, сочи доклада.
- Докладът констатира още че вятърната и слънчевата енергия са нараснали с 13% в световен мащаб през миналата година, за да достигнат нов рекорд от 4 748 тераватчаса през 2023 г. Това обаче не е достатъчно, за да се отговори на нарастващото потребление на първична енергия в света, което се е увеличило с 2% през миналата година до рекордните 620 екзаджаула и е довело до по-голямо използване на изкопаеми горива.
- Емисиите за първи път са надхвърлили 40 гигатона.
АКЦЕНТ
Нарастващото търсене на изкопаеми горива въпреки увеличаването на възобновяемите енергийни източници може да се окаже пречка за прехода към зелена енергетика.
Доклад на базирания в Париж мозъчен тръст REN21 от края на миналия месец прогнозира, че зеленият преход се забавя като много държави са загърбили амбициите си за зеления преход като само 17 от общо 69 държави са удължили сроковете си до 2024 г.
КОНТРА
Въпреки че в световен план се забелязва ръст, в Европа делът на изкопаемите горива в енергийния сектор е спаднал под 70 % за първи път от индустриалната революция насам.
Все още обаче той е твърде висок. Данни на Евростат от средата на май показаха, че промишлеността в Европа все още разчита над 50% на изкопаеми горива.
Регистрира се обаче най-ниското търсене на природен газ от 16 години насам – търсенето на природен газ е намаляло с още 7,4% през 2023 г., достигайки общо 12,72 млн. тераджаула през 2023 г. в ЕС.
В същото време се увеличават инвестициите в чиста енергия като според прогнозата на Международната агенция по енергетиката те ще достигнат 2 трлн. долара зо края на тази година.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
През 2024 г. световният апетит за газ ще остане стабилен, докато потреблението на въглища ще нарасне с 1,6 %, а търсенето на петрол ще се увеличи с 2 % и за първи път ще достигне 100 млн. барела на ден, според доклада.
Част от страните в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) готвят план срещу инвестициите в частния въглищен сектор. Целта на някои от най-големите икономики е да се постигне консенсус около обща стратегия за ограничаване на финансирането на въглищния сектор – една от основните причини за климатичните промени и въглеродните емисии.