Как с 1% от доходите можем да донесем 100% промяна за някого в нужда
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Ефтим Ефтимов, Светла Пармакова и
Трима приятели се усмихват непринудено под прожекторите в една от залите на емблематичния за София Grand Hotel Millennium. Ефтим Ефтимов, Светла Пармакова и
Над 200 дарители всеки месец подкрепят „Един процент промяна“, като отделят поне 1% от месечния си доход. Средната сума при месечните дарения е 80 лв. на човек и така на месец се събират между 15 и 20 хил. лв. От средствата не се удържа процент за сдружението. Целта е със събраното всеки месец да се допринася към една кауза на по-малка неправителствена организация. Хуманитарна грижа за бездомни животни, стипендии за деца без родителски грижи, доизграждане на центрове за хора със специфични здравни потребности и още са сред реализираните дарителски акции в организацията.
За Ефтим Ефтимов (38), Светла Пармакова (39) и
„Хората при нас даряват до 30-о число и на 10-о число следващия месец вече виждат в какво са вложени парите им и как то ще се достави или вече е доставено“, казва Ефтимов. За да се случва всичко навреме, в организацията има двама колеги на трудов договор. За да покрива оперативния си бюджет, който е близо 100 хил. лв., „Един процент промяна“ разчита на дарения от компании, а също и от основателите и Управителния съвет. Освен това си помага, като организира тиймбилдинги с кауза за бизнеса. Сред клиентите на тези услуги са познати на Forbes имена като ПроКредит Банк, Dreamix and Montway.
С този семпъл модел основателите искат да направят дарителството по-достъпно. „Нашият свят е изтъкан от огромни предизвикателства, които могат така да ни натиснат, че да се чувстваме абсолютно неспособни да направим промяна към по-добро – казва Светла Пармакова. – Чрез „Един процент промяна“ и модела на демократизация на дарителството подчертаваме колко много зависи от мен, от теб, от всички.“
Можете да си представите колко изненадан е бил британецът Джон Пол-Флинтоф, когато един ден Светла Пармакова решава да му разкаже по имейл историята на „Един процент промяна“. Истината е, че чрез своето творчество Флинтоф влиза в живота на тримата основатели в много трансформиращ период за тях, около 2014–2015 година. „Много бързо се развихме професионално – казва Светла Пармакова. – Много бързо дойдоха по-големи отговорности, по-интересни задължения. Изпълнихме нечии външни критерии за успех. Но липсваше удовлетворение.“
Ефтимов споделя, че навсякъде около него е виждал „хора, по-големи с по 20 години, които се чувстват добре на тези места“. Той обаче иска нещо повече и това е разбираемо. През 2014 г. той е на 28 и е сред мениджърския екип на Алфа Банк (вече част от Пощенска банка). Ръководи 40 колеги, а отделът му управлява активи за 1.6 млрд. лева.
През юли 2014 г. напуска, без да има друга работа. Прави мюзикъл за Елвис Пресли, прекарва няколко седмици на морето с книги и основава стартъпа Property Club. Той е краудфъндинг платформа за недвижими платформи, в която много хора си поделят риска и инвестират малки
суми. Този опит му показва как с малки крачки може да се постигнат големи цели.
Междувременно на Пармакова, с която са бивши колеги, ѝ подаряват книгата „Как да променим света“. Прочита я, променя позицията си по много теми, а след това я дава на Ефтим Ефтимов. „Тогава имах много желание и енергия да започна нещо в тази насока – казва Ефтимов. – Не си спомням как стана, но след като прочетох книгата, ми хрумна идеята за нещо като „Един процент промяна“. Въпросът беше как да съберем голяма група хора, които всеки месец да даряват малки суми, и така да правим готини неща в България.“
Не иска да е сам в това начинание, а и Пармакова все пак му е дала книгата. С Мария Минева излизат в една компания. „Мими е първият човек, за когото се сещам, когато мисля за добро. Тя правеше добро много повече много преди нас“, казва Ефтимов. По това време, освен че е бизнес анализатор в HP Inc., Минева е и доброволец към УНИЦЕФ България. „Бях сравнително успешна в професионален план, но въпреки това в личен план имаше нещо, което не ме караше да се чувствам пълноценна.“ Доброволчеството ѝ помага да се почувства по-добре. „Имам силна съпричастност към хората от дете и усещам вътрешна необходимост, потребност, желание да правя добро“, казва Минева. Ефтим Ефтимов знае всичко това. Кани двете жени на по чаша вино, без да им казва предварително какъв е поводът. Там им представя идеята и заедно започват да мислят те самите от каква организация имат нужда. Така слагат най-важния си критерий за успех – да се вижда какво се случва с всяко дарение, а моделът да е ясен за хората.
Правят си споделен Excel, а Ефтимов отваря нова банкова сметка. Целта е с нея да валидира дали изобщо има интерес към такова решение. Всеки от тях разказва идеята на шест-седем приятели. 20 от 20 стават ежемесечни дарители. (Някои продължават да имат активен абонамент за дарения в платформата.)
Още оттогава всички дарения отиват към месечната кауза, а тримата основатели покриват оперативните разходи със собствени средства. Трудно им е да преценят дали това ще е работещ модел за България, а и не знаят кого да потърсят за съвет. „Тогава ги нямаше тези организации, които сега са ни примери и партньори в това да променяме света“, казва Ефтимов.
За първа кауза избират да помогнат на сдружение „Бъдеще за децата“ от Казанлък в доизграждането на сензорна стая за деца с аутизъм. През този първи един месец събират 700 лв. „Свързахме се с директора Мария Гинева, попитахме я от какво имат нужда, и после изчезнахме. След един месец се появихме направо с уредите“, разказва Ефтимов. При срещата на място си дават сметка колко много означава тази подкрепа.
Продължават със следваща кауза, а след това още една. Така на четвъртия месец събират над 1000 лв. „Виждах, че в сметката се появяват хора, които не познавам“, казва Ефтим Ефтимов. През май 2016 г. основават сдружение „Един процент промяна“.
Това, че са трима основателите, им помага да си делят работата и ако един е в по-натоварен период, останалите поемат. Освен това се появяват доброволци, които им помагат. През следващите години фондацията расте плавно без хора на трудов договор. Ефтим Ефтимов, Светла Пармакова и
През 2018 г. „Един процент промяна“ получава 16 хил. лв. под формата на дарение за оперативни разходи. Средствата са от наследство и идват с молбата екипът на „Един процент промяна“ сам да прецени как да се използват за добро. Година по-късно постъпват още 10 хил. лв. със същата молба. Благодарение на тези средства в началото на 2020 г. година се появява човек на трудов договор.
През това време месечните дарения се увеличават устойчиво с по 5% за всяка кауза. Дори ковид не променя тази статистика. В края на 2020 г. обаче се случва нещо далеч по-голямо в неправителствения сектор. Излиза разследването на Мария Цънцарова за злоупотребите в платформата за дарителство „Хелп Карма“. Това нанася тежък имиджов удар върху целия сектор. „Веднага се усети липса на доверие в сектора. Даренията при нас спаднаха с 20% още на същия месец“, казва Ефтимов.
За щастие, им отнема само три месеца да се възстановят. „Това доказа, че нашият модел е по-устойчив. А и големият проблем на „Хелп Карма“ – прозрачността, ние вече сме го решили.“
Така научават още един урок. Трябва да работят на ниво сектор, за да се повиши прозрачността и да няма повече подобни случаи. Това обаче е амбициозна задача, защото само 13% от дарените средства са онлайн преводи, по данни на Български дарителски форум (БДФ).
По този и по още много други въпроси работят през 2022 г. с Карен Янис, основател на бутиковата консултантска компания за филантропия и стратегии в неправителствени организации Croland Consulting. Ефтим Ефтимов се запознава с нея по време на бизнес пътуване. Със Светла Пармакова и
„За 6 месеца изградихме стратегия за следващите 5 години. Беше като мини MBA за неправителствения сектор, но топ лекторът работи персонално само с теб“, казва Ефтимов. Това знание обаче си има цена. Цялата сума е 100 хил. лв. От тях 70 хил. лв. идват от дарение, а останалите 30 хил. покриват основателите.
Около работата с Карен Янис започват целенасочено срещи с 30 от добре установените неправителствени организации в България като БДФ, TimeHeroes, „Тук-там“ и други. Отделно се виждат с 10 от най-големите организации в глобален план. Включително и Feeding America, която събира по 4 млрд. долара дарения на година.
Научават много и започват с изпълнението на стратегията от януари 2023 г. Основният им фокус до края на 2024 г. е да привлекат нови дарители и да увеличат общите месечни дарения с 15 хил. до 30 хил. лв. Тогава ще започнат да изпълняват на месец по няколко тематични каузи. Следващата им цел е до 2026 г. да имат 1500 дарители и да събират по 50 хил. лв. на месец. „Искаме да запазим близостта към крайните ползватели и да продължим да помагаме на малки организации. За тях е много по-трудно да оцеляват“, казва Пармакова.
Тя, Ефтимов и Минева продължават да развиват сдружението с бизнес подход, което е нормално за позициите, които изпълняват на пълен работен ден. Ефтимов е президент в американската софтуерна компания ship.cars, Пармакова има собствен консултантски бизнес и работи със скалиращи компании за изграждане на устойчив организационен дизайн, Минева е мениджър стратегическо развитие в HP Inc. Изглежда, че липсата на удовлетворение в миналото им не е идвала от това какво работят, а от това колко добро правят през свободното си време.