5 начина да изглеждаме по-умни и да успяваме на работното място
Не е важно колко говориш, а какво казваш. Това е най-мощният инструмент за успех на работното място. Именно правилно насочената и премерена комуникация може да помогне на човек да изпъкне в работата си. Ето пет стъпки, които да ви направят перфектен комуникатор.
Изслушвайте събеседника си
Хората, които владеят изкуството на комуникацията знаят как да накарат хората да ги слушат.
Правило №1 – изслушвайте колегите си, вместо да ги прекъсвате, за да споделите собствените си виждания и идеи по време на корпоративни срещи. Това простичко правило поражда взаимно уважение.
Фразата “Разбирам какво казваш” ще помогне на отсрещната страна да се почувства призната, дори да е налице различие в гледните точки.
Емоционална комуникация
Хората вземат решения както рационално, така и емоционално. Често обаче водещи са емоциите. Казано с други думи – по-вероятно е събеседникът ви да запомни как сте го накарали да се почувства, отколкото какво точно сте казали.
Перфектната рецепта за едно безупречно експозе е съчетанието на истории с факти. Помогнете на хората да почувстват това, което вие чувствате, като използвате думите, езика на тялото и тона на гласа си. Усмихвайте се, когато говорите, или повдигайте вежди, за да подсилите въздействието. Когато сигнализирате за спешност, използвайте думи като “притеснен“ и “загрижен“, за да внушите сериозност. Ако имате подходяща история – например анекдот за това как продуктът ви се използва в реалния свят или от предишния ви опит в подобен проект – споделете я.
Преследвайте целите си по умен начин
Едно от най-важните умения на работното място е да се научите как да получавате това, което искате. Настоявайте, но по интелигентен и обран начин. Това означава да не притискате агресивно колегите и партньорите си.
В такива моменти на помощ винаги идва актуализацията. Дайте информация за развитието на даден казус – какво се е променило, има ли нови данни, които можете да споделите.
Тази стратегия може да премахне част от неудобството, което може да изпитвате, да направи въпроса ви да изглежда навременен и свеж и да придвижи разговора напред.
Споделяйте опита и успехите си
Само защото имате талант, не означава, че хората ще го забележат. Усърдната работа невинаги означава автоматично признание и повишение. Споделянето на постиженията ви в миналото може да отвори някои врати. Само обаче ако се направи по правилния начин. Силата на контраста и реалното въздействие от работата ви могат да помогнат да подчертаете уменията си.
Благодарност
Никой не е безупречен в работата си и винаги може да има нужда от помощ. Това не е белег за слабост. И въпреки че търсенето на подкрепа е предизвикателство за мнозина, също толкова трудна се оказва и думата “благодаря”. Умните комуникатори знаят, че не става въпрос само за произнасянето на тази простичка дума. За отсрещната страна се оказва важно да чуе за какво точно сте благодарни.
Конкретиката може да увеличи ефекта на вашата признателност. Това оставя положително впечатление и може да накара отсрещната страна да се чувства по-склонна да повтори.