Спасяваме фрийлансърите в България
Велислав Панчев и Панайот Христов, собствениците на „Ви Пи Консултинг“, разказват за създаването на freelancer-bg.com и как помагат на свободните професии в битката с данъчната бюрокрация
Какво е свободната професия? Разкажете ни.
Велислав Панчев: Възможност за повече доходи и по-ниски данъци.
Много хора не осъзнават, че голямо количество професионалисти, работещи с големите компании, са всъщност контрактори на свободни професии. Това са широк спектър от професии като програмисти, дизайнери, консултанти, контент криейтъри и много други, които работят с водещи имена в индустрията като Google, Viber, Coursera, Shopify, Payhawk и т.н.
Това също е страхотна възможност за българите, работещи с чуждестранни компании, да се върнат в България и да запазят работата и доходите си.
След години на трудов договор все повече хора избират пътя на свободната професия. Какви тенденции наблюдавате в последните години, свързани с дейността на фрилансърите?
Панайот Христов: При нас идват все повече хора, сменящи трудовия договор за свободна професия. Основната причина е възможността за по-високи доходи и работа с чужди компании.
Данъчно по-изгодният начин да се издават фактури и да се работи директно с чуждестранни и местни компании е свободната професия. Тя ти позволява да работиш с повече от един клиент без ограничение в работното време.
Това не е само тенденция при нас. Тенденцията е цялостна. Чуждестранни компании директно търсят опитни кадри-професионалисти на българския пазар, с които да работят по един много по-неангажиращ и благоприятстващ за двете страни начин.
Много често след консултация с нас професионалисти собственици на фирми, разбират, че е много по-изгодно да упражняват дейността си като свободни професии. Причината за това е намаляването на данъчната тежест. Имаме немалко случаи, в които собственици на фирми, преминали като свободни професии, спестяват над 500 лв. на месец.
Какви са предимствата на свободната професия?
В.П.: Свободата! Контрол върху местоположението, ритъма на работа, работно време. Много хора минават към свободните професии, след като са преминали през различни етапи в живота си и професионалното си развитие. Някои от тях излизат от корпоративния свят поради бърнаут, нужда за повече свободно време за семействата им.
Предоставя им се възможност да бъдат по-гъвкавки – бързо започване и бързо спиране, работа с повече от един клиент. Свободната професия има право на нормативно признати разходи 25% от получения доход.
Звучи много обещаващо. Но каква е трансформацията, ако идваш от трудов договор?
П.Х.: Трудовият договор осигурява защита от безработица, дава сигурност и стабилност. Корпорацията се грижи за осигуровките, данъците и социалните придобивки. Като служител на трудов договор нямаш никаква административна отговорност. Ако си свикнал с тези условия, то станеш ли свободна професия – много неща падат на твоите рамене.
Всеки човек, като чуе НАП, и му настръхват косите. Това е истинска бариера и повод за притеснение. Именно за това създадохме услугата freelancer-bg.com. Нашата цел е да поемем ангажимента от фрийлансъра с администрацията и комуникацията с НАП. Ние се грижим за регистрацията, всички месечни, тримесечни и годишни декларации, спазване на срокове, следене за нормативни промени и всичко друго, свързано с бюрокрацията на свободната професия.
Свободната професия винаги ли е по-доброто решение за клиентите ви?
В.П.: Ние сме тук, за да помогнем на клиентите си при избора на най-подходящата юридическа форма за тяхната дейност. При хората, предоставящи професионални услуги, най-често стои въпросът дали да отворят фирма ЕООД, или да ги регистрираме като свободна професия. При всеки клиент е различно. Имали сме всякакви случаи. Невинаги свободната професия е най-доброто решение. При всяка консултация правим данъчно планиране, за да сме сигурни кое решение е най-доброто за клиента.
Навлизането на изкуствения интелект променя ли воденето на счетоводството?
П.Х.: Определено има място за изкуствен интелект (AI) в счетоводството!
Още от 2016 година създаваме самообучаващи се автоматизации, намаляващи грешките в счетоводната работа и подпомагащи възможността за обработка на големи масиви от данни. През 2020 година разработихме автоматизирана система за разчитане на данни от фактури.
AI технологията навлиза все повече и по-бързо. Тя е сравнително нова технология и трябва да бъдем максимално внимателни, особено когато става въпрос за данните на нашите клиенти.
Много счетоводители казват, че това, което правят, е скучно, но трябва да го правят. Споделяте ли това мнение?
В.П.: Категорично не! За нас счетоводството е много повече от цифри и документи – то е ключова част от успеха на всеки бизнес. Да виждаме как помагаме на нашите клиенти да растат и да преуспяват е невероятно мотивиращо. За нас то е като подреждане на пъзел – всяко число и документ намират своето място и значение, а когато всички части се съберат правилно, се разкрива цялостната картина на един успешен бизнес. Именно затова счетоводството е не само интересно, но и истинско призвание за нас. Обожаваме да подреждаме хаоса и да оптимизираме счетоводните процеси!
Разкажете ни малко повече за вас и за идеята зад Freelancer-bg.com. Как всичко започна?
В.П.: Всичко започна съвсем случайно – на една опашка за записване за магистратура в УНСС през 2009 г. Вместо просто да чакаме, решихме да направим нещо по-голямо. Така се роди vp-consulting.org – нашата счетоводна компания, създадена с една ясна мисия: да облекчим малките и средните бизнеси от тежестта на счетоводството и безкрайната бюрокрация. Видяхме колко трудно е за тях, и си казахме – трябва да променим това.
Забелязахме, че младите хора като нас изпитват сериозни трудности в комуникацията със счетоводителите. Тази бариера трябваше да бъде премахната. През 2016 г. навлязохме в света на свободните професии, започвайки с консултантите на Viber в България. Оттам работата ни започна да расте със скоростта на светлината. Скоро привлякохме и фриленс екипите на Rhyme, които по-късно се превърнаха в Brownie Points и бяха придобити от Coursera. Хората започнаха да говорят за нас – без реклами, без статии, без сайт. Само с препоръки. И така, от уста на уста, достигнахме до над 80 души.
П.Х.: Това ни мотивира да създадем Freelancer-bg.com през 2022 г. – платформа, която не само предлага счетоводни услуги, но и осигурява персонализирана подкрепа за фрийлансъри и собственици на малки фирми. Искахме да им дадем нещо повече – възможността да се освободят от административните грижи и да се фокусират върху това, което обичат да правят най-много – своята работа и проекти.
Като счетоводна фирма работите и с компании на различни етапи от тяхното развитие. Има ли някоя история, която особено много ви вдъхновява?
П.Х.: Да, има много вдъхновяващи истории, и една, за която се сещам, е тази на eBag. Бяхме плътно до Иван от самата идея до превръщането на eBag в най-големия онлайн търговец в България и компания на годината според Forbes за 2022 г. Да бъдем част от този невероятен процес на растеж и успех беше не само вдъхновяващо, но и доказателство, че когато предоставяме стабилно и сигурно счетоводство, клиентите ни могат изцяло да се фокусират върху развитието на бизнеса си.
В.П.: Започнали сме от нулата с 1ForFit – успешен дигитален бизнес с продажби в над 170 държави и плащания в повече от 30 валути. Компанията е партньор на Meta, Google, Tiktok за България с годишни рекламни бюджети над 20 милиона долара. Справяме се с големите цифри и обичаме предизвикателствата!
П.Х.: При всичките си клиенти се стремим да сме максимално ефективни, като знаем, че всяка една компания може да бъде следващата вдъхновяваща история.