Успешният експеримент
Когато академичните среди, бизнесът, институциите и гражданското общество се обединят с обща визия, се случват мощни трансформации
Академията за застъпничество (Advocacy Academy) е резултат от иновативно сътрудничество, обединяващо експертизата на Центъра за информация, демокрация и гражданска ангажираност (CIDC) към Американския университет в България (АУБ), предприемаческия дух на Българската предприемаческа асоциация (BESCO) и подкрепата на Центъра за международно частно предприемачество (CIPE).
В началото на 2024 година Академията обединява 30 застъпници от бизнеса, институциите и гражданския сектор. Чрез уникална учебна програма, български и международни експерти, практически обучения и мотивирани участници се създава не само първата платформа за застъпническо образование в България, но и устойчива общност, посветена на устойчиво позитивно въздействие в обществото.
Учебната програма се фокусира върху българския и европейския социално-политически контекст. Преподавателят в АУБ Жан Кромбоа и Катя Христова-Вълчева от Нов български университет създават серия от 8 сесии, които съчетават глобалните принципи на застъпничеството с местните предизвикателства. Ключово значение за подхода на Академията имат 10-имата допълнителни лектори и двете изнесени уикенд занимания, които позволяват на участниците да се потопят в темата и да работят по реални проблеми.
„Застъпничеството, като всеки занаят, има методология и участниците усвояваха по една стъпка от нея с всяка сесия“, казва Кромбоа.
Докато лобирането обикновено обслужва конкретни заинтересовани групи, застъпничеството е насочено към по-широки обществени каузи като правата на човека, социалната справедливост и опазването на околната среда. Оля Пенева, основател на Българската фондация за бизнес и правата на човека, подчертава стойността на това „да се научиш как да определяш заинтересованите страни и да формулираш ясни послания“.
Петя Гуламали, възпитаник на АУБ и част от Тръст за социална алтернатива, отбеляза, че Академията я е мотивирала, защото „устойчивата промяна се постига чрез цикъл от многостранни и постоянни усилия“ и разнообразно сътрудничество.
По този начин Академията се превръща в платформа за сътрудничество и инициативи между различни сектори. След участието си в Академията Мартин Гиков и Камен Славов основават компанията „FINGROW“ и отбелязват: „Имахме опит в държавните и корпоративните финанси, но Академията ни даде структуриран подход към НПО сектора – критичен аспект за нашата работа“.
Мрежата от участници ще бъде продължена в алумни общност, следвайки успешния модел на АУБ. „Въздействието, което тези застъпници ще окажат, не е само в политически контекст, но и ще създаде трайни подобрения в ежедневието на хората“, каза Розалия Василевска, програмен мениджър в CIPE.
Насърчаването на социално ангажирани граждани е в основата на мисията на CIDC, отразена и в Академията. „Светът се нуждае от хора двигатели на промени, които не се задоволяват просто да седят и да гледат какво се случва покрай тях“, споделя президентът на АУБ д-р Марги Енсайн. А съоснователят на BESCO Добромир Иванов добавя: „Вярваме, че по-широката партньорска мрежа в различни области ще улесни всеки един от нас да промени това, което не харесва в нашата страна“.
След успешното завършване на Академията през октомври първата група възпитаници продължават да прилагат устойчиви застъпнически усилия, насочени към позитивна промяна на обществото, вече обогатени с повече стратегически знания и подкрепа.