AI може да влияе върху решенията на потребителите за покупки онлайн
Разговорният изкуствен интелект (Conversational AI) може подсъзнателно да повлияе на потребителите при вземането на решения за покупки онлайн, сочи проучване на изследователи от Кеймбриджкия университет.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В близкото бъдеще може да се появят асистенти с изкуствен интелект, които да прогнозират и да влияят при вземането на решения, твърдят авторите на проучването.
- Според тях обществото се намира в “зората на доходоносен, но тревожен нов пазарен сегмент”, наречен “икономика на намеренията“. В една икономика на намеренията големите езикови модели или LLM могат да се използват за таргетиране на потребители на база възприятията им за живота, политически възгледи, лексика, пол, възраст, онлайн предпочитания.
- Нововъведенията ще надхвърлят сегашните практики, при които целта е да се насочи вниманието на потребителя към предложилия най-висока цена, най-вече в социалните мрежи, и да се отправи целева реклама, базирана на основата на навиците при сърфиране в мрежата или историята на минали търсения.
- Според изследването развитието на генеративния изкуствен интелект и все по-широкото използване на чатботовете отваря нови врати за “убеждаващите технологии”, за които технологичните гиганти намекват от месеци.
- “Антропоморфните“ AI агенти ще имат достъп до огромни количества дълбоко лични психологически и поведенчески данни, често събрани чрез неформален разговорен диалог.
- Инструментите ще комбинират информация за нашите онлайн навици, след което да се адаптира към тях, за да установи високо ниво на доверие и да влияе по-лесно на потребителите.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Изразходват се огромни ресурси за позициониране на асистенти с изкуствен интелект във всяка област на живота, което трябва да повдигне въпроса чии интереси и цели са предназначени да обслужват тези така наречени асистенти“, казва един от авторите на доклада д-р Якуб Чаудхари.