4 тенденции на пазара на труда през 2025 г
Тъй като през 2025 г. пейзажът на заетостта ще продължи да се развива бързо, адаптивността и устойчивостта ще бъдат от решаващо значение за работниците, които искат да се развиват на все по-несигурния пазар на труда. Способността за бърза промяна, усвояване на нови умения и поддържане на положителна перспектива пред лицето на предизвикателствата става не само желана, но и от съществено значение за успеха в кариерата. В тази нова парадигма работниците, които могат ефективно да се ориентират в промените и да се възстановяват след неуспехи, се позиционират като ценни активи за своите организации и индустрии.
1. Все по-голямо интегриране на изкуствения интелект
Тъй като предприятията се стремят да повишат производителността, да рационализират операциите и да спечелят конкурентни предимства, внедряването на изкуствен интелект става все по-важно за бъдещия успех.
Инерцията, с която се възприемат изкуственият интелект и автоматизацията, вече е значителна. Проучване на ADP разкрива, че повече от половината работодатели активно работят за преодоляване на пропуските в уменията за генериране на ИИ чрез целенасочени програми за повишаване на квалификацията, тъй като по-голямата част от предприятията вече интегрират ИИ в дейността си или активно проучват възможностите за внедряването му.
Това широко разпространение се обуславя от потенциала за значително икономическо въздействие, като според PwC до 2030 г. ИИ ще допринесе за световната икономика с 15,7 трилиона долара.
2. Пълно завръщане в офиса
Компаниите все повече настояват за отказ от моделите на дистанционна работа, възприети по време на пандемията. 83% от главните изпълнителни директори в световен мащаб прогнозират, че през следващите три години компаниите ще се нуждаят от пълно завръщане към офиса, според проучване на KPMG за прогнозите на главните изпълнителни директори. Преходът обаче не е лишен от противоречия, тъй като представлява значителна промяна в баланса между работата и личния живот за много служители, които са свикнали с гъвкавостта на дистанционната работа. Вероятно ще продължи съпротивата на служителите срещу задължителното връщане в офиса, както показа неотдавнашната реакция в Amazon.
3. Наемане, основано на умения
Наемането, основано на умения, ще доминира в практиките за набиране на персонал през 2025 г., тъй като работодателите все повече отдават приоритет на компетенциите на кандидатите пред традиционните удостоверения. Това отразява нарастващото признаване на ограниченията на методите за наемане на работа, фокусирани върху дипломите, и необходимостта от справяне с недостига на таланти.
Фокусирайки се върху осезаемите умения и практическия опит, компаниите могат да се възползват от по-широк и разнообразен набор от таланти. Според Indeed Hiring Lab към януари 2024 г. 52% от обявите за работа в САЩ в платформата й не споменават никакви формални изисквания за образование, в сравнение с 48% през 2019 г. Освен това проучване на ADP установи, че 94% от организациите, които са приложили наемане, основано на умения, съобщават, че този подход по-точно предсказва успеха на работното място в сравнение с традиционната проверка на автобиографиите, което води до по-голямо задържане на персонала.
4. Възход на работните места за сини и сиви якички
Понастоящем има по-голямо търсене на квалифицирани професии и хибридни длъжности, които съчетават физически труд с технически познания, което поставя под въпрос традиционните представи за работа и открива нови възможности за кариера в различни отрасли. Повече от една трета от най-бързо растящите работни места в САЩ са работни места за сини якички, като до 2032 г. се прогнозират над 1,7 милиона позиции, както съобщава Бюрото за трудова статистика.
Нарастващият престиж и финансовите възнаграждения, свързани с квалифицираните професии, позиционират тези професии като сериозна алтернатива на професиите с бели якички, оспорвайки дългогодишни схващания за кариерните пътища и успеха. В допълнение, възходът на професиите със сиви якички също е очевиден, тъй като се очаква тези роли да доминират в списъка на професиите с най-голям ръст на заетостта между 2022 и 2032 г. Ролите на сивите якички се намират в пресечната точка на традиционните “сини” и “бели” якички. Тези хибридни длъжности съчетават аспекти на практическия физически труд – често включващ работа с инструменти, машини или оборудване – и технически умения или знания.