Историята на една провокативна кампания срещу рекламата на хазарт в България
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
“Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица. Казваме “Не” на болестта, която трови обществото ни”. В рамките на броени часове хиляди хора виждат този текст, поставен на рекламен билборд. Снимката обикаля социалните мрежи за часове и поставя на масата ребром въпроса за безконтролната реклама на хазарт в България, въпреки забраните. Седем дни след тази публикация кампанията на Марио Мишев и Иван Кънчев от сдружение “Българска история” вече има своите съмишленици и билборди с този текст са разположени не само в София, но и в още няколко български града.

ТАЗИ ИСТОРИЯ ни връща към края на април миналата година, когато с пълно единодушие и по бързата писта депутатите в 50-ото Народно събрание приемат почти пълната забрана за реклама на хазарт в медиите. Рекламата върху билбордове остава позволена, но при определени условия. Въпреки тези промени законът масово не се спазва, благодарение на вратички в нормативната уредба. Затова и преди около два месеца Марио Мишев и Иван Кънчев решават да разбунят духовете и да посочат директно проблема с масовата реклама на хазарт в България.
Свързват се с няколко големи агенции в София в опит да наемат рекламна площ за една седмица. Предвиждат бюджет от до 5 хил. лева и искат оферта за свободни пространства за периода 17-30 март. Преговорите с една от големите агенции стигат почти до финалната фаза, до момента в който не изпращат визията за рекламата си – “Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица. Казваме “Не” на болестта, която трови обществото ни”. Моментално срещат отказ. Някои посочват, че посланието не отговаря на етичните им стандарти. Други – че нямат възможност да сложат такава визия. Трети дори не отговарят.
“Имахме едно наум, че е възможно да срещнем откази, но въпреки това започнахме по каналния ред – търсехме информация за площи, периоди и прочее. Тогава получихме няколко отказа и решихме да започнем да действаме ва банк и да звъним по телефона, да изпращаме визии, за да не си губим времето. Искахме да знаем може ли да стане и ако не може – защо. Тогава вече започнаха масовите откази”, разказва за Forbes България Марио Мишев, един от създателите на “Българска история”.
След промените в Закона за хазарта от края на април миналата година рекламата на хазарт във всички медии – радио, телевизия, уебсайтове бе забранена. Рекламата на хазарт върху билбордове остана позволена, стига те да не са в непосредствена близост до учебни заведения и детски градини (поне 300 м). Това важи за висши училища, читалища, детски площадки, ученически и студентски общежития, както и обекти, в които се предоставят социални услуги на деца и младежи. Остана позволена рекламата и върху хазартните зали, спортната екипировка и спортните съоръжения. Според разпоредбите рекламата върху външни рекламни съоръжения е позволена върху до 5% от общата рекламна площ на всеки доставчик. Това, според сдружение “Българска история” обаче е едно от изискванията, които масово не се спазват. Топката е в полето на регулаторите – по закон надзорът се извършва от СЕМ, а при нарушение се сезира Националната агенция за приходите.
“Има много начини да се заобикалят тези забрани. Първо в интернет, може би покрай терминологията. През рекламите в Google се рекламира абсолютно спокойно хазарт. Убедени сме, че и изискването за разполагане на външни реклами до 5% от общата площ на всеки доставчик също не се спазва, най-вече по републиканската пътна мрежа. Ако се спазваше, никой нямаше да знае, че има хазартна реклама в страната. Не се спазва и изискването да не се изписват цифри и това е лесно проверимо, не е гениално заобикаляне на закона”, категоричен е Марио Мишев.
Общественият отзвук от кампанията на сдружение “Българска история” е огромен – публикацията им стига до над 1.5 млн. души онлайн, споделена е хиляди пъти и обаждането от рекламната агенция JCDecaux идва около 48 часа по-късно. В рамките на денонощие два билборда са поставени на територията на София – на бул. “Александър Малинов“ и бул. “Гоце Делчев“. Кампанията бързо надхвърля пределите на столицата и в следващите две седмици предстои поетапното поставяне на още билбордове в Плевен, Видин, Гоце Делчев, Стара Загора, Казанлък, Габрово, както и мегаборд на автомагистрала “Тракия“ и др. “Българска история” не само надскачат с няколко хиляди бюджета си, но и целта си.
“Много хора се свързваха с нас, за да дарят пари, но ние не сме такава организация, нямаме капацитета да менажираме нещо подобно. Това беше еднократна акция за нас, разбунихме духовете. От там насетне трябва да се спазва закона. Нямаме амбицията да продължим с такива кампании. Отворени сме да говорим по темата, но не искаме да се правим на регулатори или да поемаме на кръстоносен поход срещу рекламата на хазарт. От тук нататък всичко е въпрос на политическа воля”, категоричен е Мишев.