Пазаруването онлайн е гарантирано по-сигурно
С Answear потребителите пазаруват удобно онлайн и се наслаждават на живота си офлайн, казва основателят на модната онлайн платформа Кшищоф Байолек.
Мултибранд платформата Answear стъпи на българския пазар през 2018 г., след като преди това завладя няколко пазара. Как решавате в каква посока да разширявате портфолиото си? Защо се спряхте на България? С какво нашият пазар ви изненадва?
От самото начало искахме Answear да се превърне в една от водещите модни платформи за електронна търговия в Централна и Източна Европа. След първите ни успешни години в Полша ние лансирахме Answear в съседни държави – Чехия и Словакия, защото по това време пазарите им изглеждаха най-обещаващи и бяха близо до нашата централа в Краков, което ни позволи да поддържаме високата ефективност на услугите ни. Влизането на всеки нов пазар е свързано с детайлен анализ – от предпочитанията на клиентите до възможностите за растеж в електронната търговия. След успешния ни старт в Румъния започнахме да обмисляме и България като един от най-големите и бързо развиващи се пазари в региона. Разбрахме, че българите имат сходен вкус, водят близък начин на живот, пазаруват по същия начин и харесват подобни марки.
Какви са предизвикателствата при управлението на онлайн мултибранд магазин като Answear по отношение на логистиката, на продуктовия екип, на предвиждането на тенденциите?
Всяка от тези области е предизвикателство и трябва да се развива в съответствие с растежа на компанията, за да сме сигурни, че удовлетворяваме изискванията на клиентите, като следваме визията си и изпълняваме обещанията си. Следим технологиите, планираме продажбите, прогнозираме тенденциите и анализираме кои марки и продукти ще бъдат най-търсени, кои от тях ще излязат от мода и т.н. Логистиката е дори по-голямо предизвикателство – поддържането на повече от 80 000 продукта в склада ни, управлението на приема на стотици или дори хиляди продукти дневно, обработката на няколко хиляди поръчки, докато в същото време следим за изпълнението на нашите обещания.
Вие управлявате моден бизнес както онлайн, така и офлайн. Какви са предимствата на онлайн търговията? Смятате ли, че бъдещето е в електронната търговия и физическите магазини постепенно ще изчезнат?
Двата бизнеса са различни, но има и някои прилики, благодарение на които те могат да учат един от друг и да прилагат най-добрите практики от всеки от тях.
Не мисля, че физическите локации на магазините ще изчезнат, тъй като както марките, така и клиентите се нуждаят от физически пространства, където да могат да се срещнат, да усетят продукта и да бъдат по-близо до бранда. Очевидно бъдещето принадлежи на електронната търговия, модерно е и ще продължи да расте, заемайки голям пазарен дял.
Но всички ние все пак не искаме всичко в живота ни да се случва само виртуално. Нуждаем се от физически контакти, което разбрахме по време на изолацията вследствие на пандемията. Осъзнахме, че имаме нужда да прекараме вечер с приятели в ресторант, да се разходим, да посетим търговски център. Следователно марките трябва да са общодостъпни онлайн, но да не забравят и за офлайн присъствието си и ползите, свързани с него. Физическите магазини ще оцелеят, но броят им ще намалее и ще изпълняват функцията на шоурум.
Кои са ключовите елементи за успех в модната индустрия? Какви са целите ви в следващите години и как смятате да ги постигнете?
По принцип тези елементи са сходни за всяка индустрия, като има и няколко специфични за модния бизнес. В електронната търговия с мода трябва да се съчетае чувство за естетика, адекватно представяне на продуктите с усъвършенствана технология, която позволява да се осигури на клиентите най-удобното пазаруване на всеки етап – от първата среща със сайта, през лесното продуктово търсене както на настолни компютри, така и на мобилни устройства, бърза и надеждна доставка, така че пазаруването да е удоволствие от началото до края.
Що се отнася до нашите цели, ние искаме Answear да бъде водещ магазин за модна електронна търговия за младите по дух клиенти, които да могат да пазаруват удобно онлайн и след това да се наслаждават на живота си офлайн.
Според вас предприемачът трябва ли да ръководи всеки процес от бизнеса? Вие лично влизате ли в склада, в кол-центъра или във фотостудията на Answear?
Не само бих искал, но бих бил много щастлив да съм въвлечен в различните области и нива от нашия бизнес. С разрастването на компанията обаче няма как да бъдеш част от всеки процес. По-важно е да си заобиколен с мениджъри, които познават техните сектори по-добре от теб и по-важното – споделят твоята страст и визия за развитие. В Answear разчитаме точно на такива хора. Създали сме изключителен тим от мениджъри и специалисти и аз съм сигурен, че всеки ден те дават най-доброто от себе си. Бих желал да съм близо до всеки от тях, да ги подкрепям и да създаваме добри взаимоотношения, които подпомагат по-бързата комуникация, обратната връзка и разбирането как да подсилим нашите предимства.
През 2008 г. вие осъществявате изключително успешна сделка, като продавате Mohito и House на LPP group за близо 400 милиона злоти. Това ли е смисълът на бизнеса – да развиеш успешно компания, да я продадеш и да започнеш отново от нулата?
Всъщност зависи от предприемача. Със сигурност да продадеш бизнес, който си изградил от нулата, не е лесно. Особено ако си в модната индустрия, ако гориш в работата си, обичаш ежедневните предизвикателства и се идентифицираш със създадения от теб бранд. Точно това беше моят случай. Затова и решението да продам бизнеса на LPP беше много трудно. Взех го, воден от убеждението, че така ще е по-добре и за бъдещото на марките, и за финансите ни. Да направя тази крачка много ми помогна фактът, че оставях бизнеса в добри ръце – в тях развитието на брандовете щеше да се ускори.
Какъв според вас е пътят към успешната сделка?
Първата стъпка е да създадеш нещо, което да бъде оценено на пазара – уникален бранд, инструмент, устройство или ресурс. Важно е останалите да не разполагат с него или поне производството му да изисква време и сериозна инвестиция. Второ, имаш нужда от купувач, който да забележи твоя продукт и преди всичко да споделя твоята визия. Чудесно е, ако продавачът и купувачът поддържат едни и същи ценности – това прави разговора между двете страни по-лесен, увеличава вероятността за успешна сделка и в крайна сметка дава тласък на бъдещото бизнес развитие.