Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
29 април 2021, 15:58

Как Николета Петрова разчупва образованието с „Френе“

Анелия Дионисова Автор

В сърцето на Бургас, на ул. „Лермонтов“, се издига емблематичната фасада на Армен­ското училище с почти 80-годишна история. Доскоро оставено на съдбата си, сега между старите му стени живее нов будителски дух – на училище от XXI век с иновативни идеи и алтернативен подход към знанието. Това е „Френе“, единственото място за свободно образование в Бургас.

Снимка: Мария Съботинова

„Дайте свобода на децата“ е и мото­то на неговия патрон – френския педа­гог-реформатор Селестен Френе, който вярва в окуражаването на детското лю­бопитство и интереси, в знанието, по­лучено чрез опита и отвъд учебника. Зад белите врати на „Френе“ се случва точно това. Чрез игри и участие в проек­ти в комфортна и спокойна среда учениците на възраст между 6 и 11 години опознават света и развиват потенциала си.

Холистичният подход на oснователка­та и собственичка на училището Николета Петрова (34) надгражда идеите на нейния вдъхновител с още успешни практики като сугестопедия, мултидисциплинарност, учене чрез преживяване. В ядрото на философия­та ѝ е именно убеждението, че знанието, преминало през сетивата, остава най-устой­чиво във времето и да образоваш означава и да възпитаваш в ценности. „Работим до­пълнително за формиране на различни уме­ния като креативност, многопластово виж­дане, комуникация, толерантност, справяне в конфликтни ситуации, критично мислене… Работим за изграждането на личността на учениците ни“, казва Петрова.

Концепцията ѝ за образователен стар­тъп, който да инжектира системата със свежи идеи, също израства постепенно. „Са­мата аз съм имала класическо образование и преди университета опитът, който ми е по­влиял, е този с моята лична среда, а тя беше много окуражаваща и подкрепяща.“

Годините като студентка по педагоги­ка в Софийския университет затвърждават отношението ѝ към стандартното обуче­ние, в което знанието се подава еднопосоч­но и сухо. Там обаче открива новаторите в българското образование от 70-те години на миналия век – проф. Лозанов, създал прин­ципите на сугестопедагогиката, и академик Сендов и неговия експериментален подход към учението. По-късно като преподавател в напредничавото частно училище Uwekind тя поема и неговия заряд.

Когато се завръща в родния Бургас през 2015 г., за да смени ролята на начален учител с тази на иноватор-предприемач в образо­ванието, Николета е на 28. „Твърде млада и прекалено квалифицирана за нашия град“, каз­ват за нея в местните професионални среди. Тя обаче не се плаши от младостта си, нито се вслушва в съвета на колегите: „Отвори една занималня хората да те научат първо и тогава лека-полека прокарвай каквото си ре­шила.“ Избира да поеме по неотъпкания път.

Прави първата си бизнес стъпка внима­телно. „Решението ми беше да влезем тихо, леко, постепенно, за да се развиваме заедно с клиентите си. Когато идеята ти е инова­тивна и пазарът не е готов за това, което предлагаш, можеш да го изплашиш“, обяснява Петрова стратегията си.

Центърът за иновативно образование „Френе“ отваря врати през 2016 г., фиксиран с личен капитал. Проектът предлага курсове по архитектура веднъж седмично, които предизвикват огромен интерес и про­грамата се разширява. В края на учебната година няколко семейства настояват деца­та им да станат първокласници във „Френе“.

„Бяха десетина родители, които ме по­ведоха напред. Градът не беше готов за по­добно нещо“, спомня си Петрова. Частните училища в Бургас се броят на пръстите на едната ръка и сред тях „Монтесори“ е един­ственото с неформален подход. Пред опита и статуса на популярния бранд Николета разчита на няколко лоялни клиенти, по-кон­курентни такси, „защото частното образо­вание трябва да е достъпно“, и огромна вяра в начинанието си. Тя наема изоставеното Арменско училище и го превръща в дом за „Френе“ с общите усилия на своите идейни съмишленици – родители, учители и прияте­ли. За няколко месеца мястото е преобразе­но според възрастта и нуждите на децата, а в него знанието присъства навсякъде – от изписаната върху стълбите таблица за ум­ножение, през стените, покрити с мисли за образованието на японски, английски и ар­менски, до библиотеките във всяка стая.

Николета Петрова избира да развие „Френе“ постепенно, успоредно с нагласите на родителите и децата в Бургас

На 15 септември 2017 г. шест ученици прекрачват прага на единственото свободно училище в града, избирайки образование извън матрицата на МОН. Какво точно означа­ва това? Петрова пояснява изрично в ин­тернет страницата на „Френе“, че то „не е училище по смисъла на Закона за предучилищ­но и начално образование. Не отговаря на определението и стандартите на МОН за този вид институция и не издава дипломи за завършено начално образование. Покрива за­дължителния образователен минимум, като го надгражда чрез иновативните си методи.“

От ситуацията има изход, съвсем прозра­чен и официално признат: „Всяка година в края на май нашите деца се явяват на из­пити по всички дисциплини, защото са за­писани и в самостоятелна форма на обуче­ние в нормалните училища.“ Просветният закон разрешава тази форма през 2016 г. и така дава на учениците, които я избират, възможността да се образоват по най-до­брия за тях начин, покривайки програмата на МОН. Знанията им се оценяват с ежегод­ни изпити и те получават държавно удосто­верение за завършен клас или диплома, като паралелно запазват алтернативния си модел на подготовка.

Днес децата, посещаващи „Френе“, са стотина. Половината от тях – редовни уче­ници, а останалите присъстват в курсове­те, обогатени във времето със занимания по дизайн, музика, живопис, кинематография, роботика, актьорско майсторство.

Но големият тийзър на „Френе“ е Лят­ната академия. Запълнена с проекти и пре­живявания, тя извежда децата навън и ги образова в движение, а между техните пре­подаватели влизат и студенти доброволци. „Родителите са удивени как малките полу­чават толкова знания за кратко време. Ака­демията кара семействата да се влюбят в начина ни на работа и често децата им ос­тават като наши ученици“, казва Петрова.

„Ако създадете страхотно изживяване, клиентите ще говорят за него. Рекламата от уста на уста е могъща“, казва основате­лят на Amazon Джеф Безос и Николета Пе­трова може да го потвърди от личен опит. „В Бургас всички се познават и това, което се случва с „живата“ реклама, е феномен. Ако кажа, че не разчитаме на нея, ще излъжа“, споделя тя. Затова се фокусира върху по­зиционирането на бранда си в обществено­то пространство. Организира конференции, инициативи и други събития като кинофес­тивала „Невъзможното образование“, които да информират публиката от първа ръка за визията на „Френе“. Вярва, че така може да се доближи до хората, и дори да не са сред потенциалните ѝ клиенти, да им даде въз­можност да се докоснат до идеята, че обра­зованието може да е по-различно и по-добро.

Николета е наясно, че продуктът ѝ не е за всеки: „От училището са си тръгвали ро­дители, привлечени първоначално от довол­ни приятели или просто защото е модерно.“ Впоследствие осъзнават, че концепцията се разминава с техните приоритети. Петро­ва маха с ръка: „За мен е важно не толкова училището да се пука по шевовете, колкото при нас да са правилните хора, които знаят защо са ни избрали. Когато виждате неща­та по сходен начин, се работи много лесно.“

До началото на пандемията хоризонтът пред „Френе“ изглежда чист. Финансовите отчети показват увеличение на приходите, а всеки допълнителен ресурс се инвестира в развитието на училището. Локдаунът в на­чалото на 2020 г. рязко изправя бизнеса на ръба на оцеляването. На 13 март телефо­нът на Николета загрява от обажданията на родители, желаещи да се откажат от услугите  ѝ. За една нощ частното образование се превръща в лукс, който малцина могат да си позволят. Причината е, че повечето ро­дители са заети в секторите, пострадали най-силно от кризата в Бургас – туризъм, хотелиерство и ресторантьорство.

За да спаси бизнеса си, Николета играе ва банк. Сваля таксите на клиентите за пе­риода на извънредно положение и пуска дари­телска кампания, която да покрие разходите. Решението ѝ е огромно лично постижение, защото преодолява психологическата си ба­риера да потърси финансова помощ, което не е правила досега, и огромен бизнес успех, тъй като за две седмици достига подаде­ния лимит. Постъпленията пристигат не само от България, но и от чужбина – Дубай, Великобритания, скандинавските държави. „Френе“ оцелява. „Кошмарът беше голям, но когато човек попадне в толкова силна буря и излезе цял, си дава сметка колко стабилен е корабът му“, казва Петрова.

Заредена с нова енергия, въпреки финансо­вия спад в приходите с 41%, в критичната 2020 г. тя предприема два големи хода напред – в друга историческа сграда в Бургас отва­ря Къща за деца за грижа за най-малките и тръгва по пътя на държавното лицензиране за училището. Вълнува се, защото очаква ре­шението на МОН всеки момент.

Споделя, че причините да се обърне в тази посока са две: от една страна, настоящите и потенциалните клиенти на „Френе“ искат сигурността на системата. От друга, про­мените в Закона за предучилищно и начално образование отварят възможности за много иновативност. Николета е сигурна в избора си: „Лицензирането не би означавало да вле­зем в тясна рамка, а, напротив, ще се присъ­единим към голямата компания на частните училища, спазвайки нашия собствен модел.“

Но лицензът не е последната точка в стратегията на Петрова. Още тази годи­на тя планира преместването на училище­то в нова локация – сградата на Колежа по туризъм в Морската градина. А в бъдещето я очаква друг по-голям проект – да добави в семейството на „Френе“ и прогимназия.

bTV Media Group – най-желаният работодател на телевизионния пазар Живото събитие в новата реалност

Свързани статии

Уверени в отличното образование и преживяване на студентите

BrandVoice, Бизнес

Уверени в отличното образование и преживяване на студентите

Интернационално училище като никое друго в София

BrandVoice, Бизнес

Интернационално училище като никое друго в София

BVCA и АУБ стартират курс по дялово и рисково инвестиране

Без категория

BVCA и АУБ стартират курс по дялово и рисково инвестиране

„Дизайн на услуги“ предлага нови възможности за кариерно развитие на широк кръг от професионалисти

Бизнес

„Дизайн на услуги“ предлага нови възможности за кариерно развитие на широк кръг от професионалисти

Научи ме на бизнес

Бизнес, Водещи новини

Научи ме на бизнес

Какво очакват студентите от бъдещите си работодатели?

Без категория

Какво очакват студентите от бъдещите си работодатели?

Реклама

Избрано

отпреди един час

Не ми показвай тази реклама

отпреди 24 часа

Икономическият начин на мислене

отпреди 4 дни

Максимално ускорение

отпреди 4 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30 Class 2021
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени