Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
17 септември 2021, 11:01

Вселената на Zen

Елеонора Тарандова редактор във Forbes

Индустрия, производство, транспорт и селско стопанство.

Бърза моторна лодка пори вълните край бреговете на Карибите. На борда са продуцентът на ZenArt Георги Георгиев и арт директорът Тихомир Няголов, въоръжени с ултрамодерна снимачна техника, както и част от екипа, специализиран в разработването на фотореалистични интерактивни преживявания във виртуална реалност (VR). Посоката е малък остров с лазурна лагуна.

Продуцентът на ZenArt Георги Георгиев (вляво) пръв заговаря за туризъм във виртуална реалност, след което с Иван Николаев създават виртуалната библиотека със световни туристически дестинации ZenUniverse. Снимка: Елена Ненкова

Много скоро това райско кътче ще ожи­вее в реалистична интерактивна VR среда. „Човек ще може да се разхожда сред заше­метяващ пейзаж, да слуша шума на вълни­те и да събира миди от пясъка“, обещава изпълнителният директор на „ЗенХолд“ Иван Николаев, докато гледаме заедно тийзъра в офиса му в София.

„Лазурна лагуна“, както нарича проекта от Карибите, е още една дестинация във виртуалната библиотека на ZenUniverse, която хората му разработват с амбици­озната цел да представят атрактивни места от света във VR. Първите две – Белоградчишките скали и връх Олимп, пече­лят световна популярност сред глобалните VR среди миналата пролет.

Още щом се появяват в най-голямата платформа за игри в света, Steam съвсем неочаквано влизат в полезрението на отде­ла за фотореалистични проекти на амери­канската армия. Иван Николаев води дълъг разговор с хората им, които разработват интерактивни модели за тренинг: „Иска­ха тренажор във VR, с който да обучават войниците как да оказват първа помощ на ранените на бойното поле. Трябваше да е свръхреалистично и свръхнатоварващо.“

Предложението за съвместна работа идва в ключов момент, когато парите в касата са на привършване. Цяло чудо е, че български старътъп се нарежда сред кон­тракторите на американската армия в толкова ранен етап от развитието. Дого­ворът носи финансова стабилност.

Всички в офиса са вдъхновени, че ще рабо­тят в кооперация с американските парт­ньори. В пресъздаването на реалистична картина използват филмови декори и се консултират с лекари. Вече са на финала, но проектите „вероятно ще продължат“.

Тази пролет инвеститорите надушват успеха и интересът да придобият дял от компанията се засилва. В края на август тримата основатели – Иван Николаев, Ге­орги Георгиев и Тихомир Няголов, затварят първия инвестиционен рунд с Morningside Hill – фонд за рискови инвестиции, който управлява 33.3 млн. евро, предоставени от „Фонд на фондовете“ по оперативната програма „Иновации и конкурентоспособ­ност“. Нямат право да обявят размера на инвестицията, а само оценката на ком­панията от 15 млн. евро. Всички вярват, че един ден VR ще се превърне в част от ежедневния работен поток и от забавлени­ята и работят това да се случи.

Иван Николаев е обсебен от идеята за виртуални свето­ве. От малък жъне успехи сред геймърите в състезания по StarCraft, а и сега обезврежда терористи в Counter-Strike в сво­бодното си време. Записва се да учи регио­нално развитие и политика в Софийския университет (има и докторска степен), но когато завършва, се чуди точно какво да прави. Един приятел му предлага да стане анализатор на различни видове спорт в раз­работчика на софтуер за залози Playtech и той с охота приема.

Следващото стъпало го отвежда в още по-голяма компания – The Stars Group в Ирландия. Две години е анализатор на PokerStars, преди да се върне в България. После става мениджър директор в Esports.com, компания за електронни спортове, къ­дето Георги Георгиев отговаря за марке­тинга.

Георгиев също е от будните мозъци. С диплома по бизнес мениджмънт и цифров маркетинг от Университета в Саутхемп­тън той работи в различни големи компа­нии, включително Google, в няколко държа­ви, но трудно се задържа на едно място, защото не обича някой да му казва какво да прави. В главата си има една идея за туризъм във виртуална реалност и решава да я сподели с Иван Николаев. Харесва ар­хеологията и иска да даде възможност на по-широк кръг хора да обикалят виртуално по исторически места, но да има и интеракция – нещо, „което не е правено“.

„Звучи интересно, казва му Николаев. През 2018 г. двамата се хващат да наме­рят средства първо за техниката. Без нея нищо не може да започнат. Пропускат фон­довете за рискови инвестиции, които имат лимит до 250 хил. евро, защото няма да им стигнат, и се свързват с бизнес ангели в чужбина. Без никакви очаквания разказват идеята и на един успял български предприе­мач с традиционен бизнес, а той ги подкре­пя с „голяма сума“ – 1 млн. евро.

Георгиев използва добрите си контакти с различни гейминг студиа и компании и обира всичките им таланти, което ес­тествено влошава отношенията. Той съби­ра 10 разработчици с най-висок ИТ профил и голям опит в разработката на заглавия като Assasin’s Creed – екшън приключенска видеоигра, пусната за PlayStation 3. По не­гово мнение големите компании и студиа разчитат, че могат да задържат хората със социални придобивки и сигурност: „Ние обаче предложихме по-добри финансови ус­ловия и предизвикателна работа в иновативна среда. Всеки от тях желаеше да има в портфолиото си продукт, който за пръв път се пуска на пазара.“

Свръхамбициозният проект за ZenUniverse започва с Бе­лоградчишките скали – исто­рическа местност, която може лесно да се снима, за­щото е в България и е достатъчно инте­ресна за света. За една година сканират 10 кв. км площ. Някъде по средата стигат до извода, че е прекалено тежко да се занима­ват с всеки камък, а и няма нужда, затова оптимизират процесите по свой начин. Из­ползват фотограметрия, която има прило­жение в съставянето на топографски пла­нове и карти, в комбинация с Unreal Engine – най-отворената и усъвършенствана платформа в света за създаване на 3D фо­тореалистични изображения и потапящи преживявания в реално време. Резултатът е впечатляващ. Epic – една от най-голе­мите компании в гейминг индустрията и създател на Unreal, дава ZenArt за пример как се използва енджинът им за създаване на реалистични преживявания. В допълне­ние отпуска 50 хил. долара грант за та­лантливи разработчици.

Кадрър от проекта „Белоградчишките скали“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност
Кадрър от проекта „Белоградчишките скали“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност
Кадрър от проекта „Боговете на Олимп“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност
Кадрър от проекта „Боговете на Олимп“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност
Кадрър от проекта „Белоградчишките скали“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност
Кадрър от проекта „Белоградчишките скали“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност
Кадрър от проекта „Боговете на Олимп“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност
Кадрър от проекта „Боговете на Олимп“ през погледа на човек, който гледа с очила за виртуална реалност

Вдъхновени от преживяването, което VR технологиите могат да постигнат, основателите пристъпват към втората локация – връх Олимп. „Домът на богове­те“ предлага образователно преживяване от гръцката митология с нотки на гей­минг. Използват макети на артефактите, които сега стоят подредени върху един шкаф в офиса им.

Когато привършват с Олимп, качват ZenUniverse в Steam с идеята да носи при­ходи. Случва се през пролетта на 2020 г., когато светът е затворен заради ковид пандемията и според тях хората ще искат да пътуват виртуално. Най-привлечени обаче са геймърите и запалените привър­женици на VR, които хвалят изключител­ното качество на иновативния продукт. Малко от хората, които се интересуват от история и култура, имат високока­чествени VR очила, за да му се насладят. Излиза, че ZenUniverse по-скоро задоволява любопитството на технологичните ма­ниаци, които искат да видят иновативна технология, отколкото да служи на пъте­шествениците.

„Така няма да можем да се издържаме“, алармира Ния Йотова, която отговаря за бизнес развитието. Тя се втурва да спече­ли клиенти сред университетите в САЩ, защото знае, че имат лаборатории с VR. Изпраща демо версия на Белоградчишките скали. От университета в Илинойс от­говарят, че по-скоро биха искали да имат виртуална версия на части от корпуса, за да го показват на новите студенти. Като чуват цената, отвръщат, че нямат нужда от този лукс.

Йотова долавя тревожен сигнал. Нямат бъдеще, ако не се преориентират към про­екти за бизнеса с практическа стойност. Има много примери за използване на вир­туалната реалност в различни индустрии – автомобилните компании и авиацията ползват VR за прототипите. Банките в САЩ използват VR за обучение на служи­телите при обир. Хранителни вериги при­лагат VR при обучението на персонала в оптимизацията на процесите. В медици­ната VR служи при възстановяване на па­циенти от травми. Освен това данните сочат, че близо 23.5 млн. работни места ще използват VR услуги за обучение на персонала си до 2030 г., а стойността на VR, използвана в бизнеса, се очаква да нарасне от 950 млн. долара през 2020 до 4.26 млрд. през 2023 г. Докладът е на PwC.

Ния Йотова стреля на сляпо в различни посоки. Новината за силни пожари в Ав­стралия я кара да се свърже с местната държавна служба и да предложи виртуален тренинг за действие при пожар. Разгова­ря и с футболния клуб „Реал Мадрид“, но не отчита, че в пандемията стадионите са затворени. Отникъде нищо. Спасява ги само договорът с американската армия, което не е много.

Пандемията обаче дава тласък в прило­жението на VR в развлекателния бизнес. През 2021 г. някои големи компании от Хо­ливуд, Маями, Сингапур и Саудитска Ара­бия се обръщат към българския стартъп за разработка на виртуални преживявания в увеселителни паркове и изложения. Идват проекти за предавания на компании като National Geographic, също и световни музеи, които отварят виртуални турове.

На едно изложение за иновативни ком­пании и телекоми в Люксембург Иван Ни­колаев кани няколко души от щанда на Huawei да погледнат демо версията на Бе­лоградчишките скали, от което произлиза интересна възможност: „Те не бяха много заинтересовани, но като го видяха, казаха, че не са срещали подобно качество. Пред­ложиха да станем медиен партньор в попу­ляризирането на 5G мрежата.“

От този момент Huawei кани Николаев на всички изложения по света да демонстрира пред телекомите как 5G мрежата оси­гурява достатъчна скорост да се използва VR в реално време и елиминира нуждата от мощен компютър. Имиджовото парт­ньорство с Huawei му осигурява контакти с бизнеса, до които трудно би се добрал.

Колкото и амбициозно да изглежда на пръв поглед, си поставя цел ZenArt да зав­земе поне 15% от пазара. Смята го за „напълно постижимо“. Всяко студио за гейминг платформи има възможността да прави виртуална реалност, но той изтъква предимство: „Ние сме фокусирани в тази ниша.

Притежаваме капацитет да разработва­ме нови методики, които ще позволяват да доставяме услугата по-бързо и качествено.“

Особено окуражен е от едно изказване на Марк Зукърбърг, 36-годишния изпълнителен директор на Facebook, че напредъкът във VR и AR (разширена реалност) ще преде­финира трудовия живот и ще помогне на хората да се движат виртуално в офисите, вместо да използват транспорт. „Трябва да се телепортираме, а не да се транспор­тираме“, казва Зукърбърг.

„Същото е при туризма – от дивана може да се телепортираш на Айфеловата кула, разпалено обяснява Николаев. – Във Facebook имат интерес да направят вир­туални светове, което и ние правим, макар да сме още в началото.“ Той се свързва с Oculus, дъщерно дружество на Facebook, което разработва очила за виртуална реал­ност. Смята, че ако работят заедно, може да развият още по-добре идеята за вирту­ални светове: „Кой знае, може с тях да продължим ZenUniverse.“

Двигател на растежа Блокчейн пионери

Свързани статии

Влогърите, които превърнаха хобито си в бизнес за хиляди левове

Лайфстайл

Влогърите, които превърнаха хобито си в бизнес за хиляди левове

Реклама

Избрано

отпреди един ден

Не ми показвай тази реклама

отпреди 2 дни

Икономическият начин на мислене

отпреди 5 дни

Максимално ускорение

отпреди 5 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени