Защо печеливш бизнес фалира?
Сравнително лесно е една компания да бъде печеливша според нейните отчети, да расте бързо в продължение на няколко години, и изведнъж да се окаже, че няма достатъчно парични потоци и фалира.

Хората, които се занимават с бизнес знаят, че една компания фалира не когато е на загуба, а когато няма достатъчно кеш. Повечето от собствениците много добре разбират каква е разликата между печалба в отчета за приходи и разходи и наличието на пари в банковите сметки.
По-интересното е защо един бизнес, който се развива добре в крайна сметка е принуден да обяви банкрут. Растежът по принцип е хубаво нещо, но не и когато изсмуква целия паричен поток на една компания.
Знаем, че ключът при правилното управление на паричните потоци на една фирма е таймингът. Ако плащате своите разходи на 1 януари, а получавате приходите си на 30 януари, то имате дупка от 30 дни, която трябва да покриете.
Една от големите грешки при управлението на паричните потоци е, че собствениците на бизнес се опитват да финансират дългосрочни проекти с краткосрочни финансови инструменти. Не рядко съм виждал как се правят инвестиции в ДМА с овърдрафти и краткосрочни кредити. Е няма как да се получат нещата, когато таймингът ви е грешен поначало.
Най-важният въпрос е как точно растежът на една компания изсмуква кеша ѝ. За съжаление повечето отрицателни парични потоци произлизат от информация, която се генерира от счетоводния баланс на фирмата, а не от нейния отчет за приходите и разходите.
Като гледаме ОПР всичко е цветя и рози и изведнъж нямаме пари за заплати. Ето и някои от тези дейности, които изсмукват кеша на фирмата
- Компанията ви расте, произвеждате повече продукция и съвсем нормално трябва да „затворите“ повече пари в инвентар на компанията. Колкото повече фирмата расте, толкова повече инвентар има нужда. Той обикновено е определен процент от продажбите независимо колко добре се управлява.
- Растежът предполага фирмата ви да прави повече инвестиции в дългосрочни активи, които изискват кеш още в ден първи, а ефектът от тези инвестиции може да е далеч във времето
- Повечето продажби водят и до повишаване на нивото на вземанията от клиенти. Още повече ако имате толкова много поръчки и фактурирате толкова много приходи, че не обръщате много внимание на събираемостта на вашите вземания
- Растежът на фирмата изисква и наемането на повече служители. Има разходи по тяхното назначаване, а и тяхната продуктивност не е голяма в първите месеци.
Всички тези неща се отразяват на наличието на кеш в една компания и затова е често срещано бързо растящи компании да имат нужда от много средства, за да могат да посрещат своите плащания. Тук основен момент е правилното планиране на бъдещите парични потоци, което не се прави толкова често в България.
Не трябва да забравяме и факта, че някои собствениците вземат пари от бизнеса си за лични нужди с доста по-голяма скорост отколкото бизнеса генерира печалби. Не на последно място един бизнес може да има парични проблеми когато растежът се финансира с пари от оперативната дейност, а не със дългосрочен заеми или собствен капитал. Както казахме всичко е въпрос на правилния тайминг.